Melba - pies przewodnik
Dominik Dusza zmaga się ze zwyrodnieniem barwnikowym siatkówki, przez co ma zawężone pole widzenia. Wynosi ono między 15 a 20 proc. Jest to wada genetyczna. - Jedynym sposobem na cofnięcie jej jest przeszczep oka. Aktualnie jest to niewykonalne - podkreślił rozmówca Dzień Dobry TVN.
Mężczyzna początkowo próbował chodzić z laską, ale by uniknąć niepotrzebnych komentarzy, złożył podanie do Fundacji na rzecz Osób Niewidomych Labrador-Pies Przewodnik. - Musieliśmy wypełnić szereg dokumentów, a potem zaprosili nas na wywiad, gdzie mieliśmy rozmowę z psychologiem, osobą od orientacji przestrzennej i szkoleniowcami psów - tłumaczył.
Po spełnieniu wszystkich wymogów i szkoleniu labradorka Melba została przewodnikiem Dominika. - Wszędzie się ze mną przemieszcza. Razem spędzamy każdą chwilę. Pomaga mi w ten sposób, żebym nie zahaczał o żadne wystające kawałki murków, barierek i różnych przeszkód. I też, by informować ludzi, że jak na nich wpadam, to niespecjalnie, tylko że niedowidzę - przyznał nasz gość.
Pies przewodnik na Uniwersytecie Śląskim
Dominik studiuje mechatronikę na Uniwersytecie Śląskim. Jak przyznał, jego psiak jest na tyle spokojny, że do dzisiaj połowa akademika nie wie, że mieszka razem z Melbą. Pupil towarzyszy mu podczas zajęć (oprócz tych prowadzonych w sali chemicznej). Gdy student poszerza swoją wiedzę, labradorka cichutko siedzi i odpoczywa.
Melba nauczona jest odpowiednich komend, które wykonuje bez zastrzeżeń. - Jak się mówi w okolicach przystanku i wydaje komendę: "Przystanek, pokaż", ona go szuka - podkreślił nasz gość.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz też:
- Międzynarodowy Dzień Psa Ratowniczego. Czy każdy pies może nim zostać?
- Młode sokoły wędrowne wykluły się w Wałbrzychu. "To jest wyjątkowa sytuacja"
- Podlot - już nie pisklę, wciąż niedorosły ptak. Kiedy mu pomagać?
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN