Labradorka z cennym nosem. Przechwyciła narkotyki warte miliony złotych

Autor:
Justyna
Piąsta
Reporter:
Piotr Wojtasik
Pies o milionowych zasługach

Fani psów, a w szczególności labradorów, z pewnością pokochają Arię. Suczka jest pracownikiem służby celno-handlowej, a jej nos potrafi wywąchać nawet najgłębiej schowane narkotyki czy tytoń. Ma na swoim koncie liczne sukcesy warte 13 milionów złotych.

Aria - pies o milionowych zasługach

Dolnośląska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zwalcza przestępczość narkotykową, korzystając z pomocy specjalnie wyszkolonych do tego psów tropiących. Jedną z nich jest suczka Aria, wyjątkowy labrador z jeszcze bardziej wyjątkowym nosem. Piotr Wojtasik, reporter Dzień Dobry TVN, odwiedził ją i jej opiekuna.

Przewodnikiem Arii jest funkcjonariusz Dariusz Stoch. - Z Arią jesteśmy związani prawie 9 lat. Urodziła się w 2013 roku, pochodzi z jednej z hodowli spod Warszawy i docelowo trafiła do Zgorzelca - powiedział przewodnik psa.

Za Arię przed laty zapłacono 1800 zł, a przez 8 lat pracy przechwyciła narkotyki o wartości 13 milionów. To były m.in. 200 kg marihuany czy też 70 g amfetaminy.

Jak pies szuka narkotyków?

Aria została wyszkolona w ośrodku, który znajduje się na pograniczu województwa mazowieckiego i łódzkiego. - Tam jest super kadra dydaktyczna, są bardzo dobre warunki i tam są szkolone pieski na wyszukiwanie narkotyków, jak i tytoniu - powiedział Dariusz Stoch.

Pies nigdy nie ma styczności z narkotykami, zna po prostu ich zapach. Kiedy Aria znajdzie podejrzany pakunek, drapie łapą, by dać znać opiekunowi. Co się stanie z suczką w przyszłości, czy pójdzie na emeryturę?

- Jak będzie kończyć swoją służbę, to zostanie u mnie i do końca swoich dni będzie ze mną. Za jej wyżywienie i ewentualne leczeni będzie cały czas płacił pracodawca - powiedział Dariusz Stoch.

- Najważniejsze jest to, że Aria uratowała bardzo wiele żyć, bo te narkotyki nie trafiły na polski rynek - podsumował Piotr Wojtasik.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Reporter: Piotr Wojtasik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości