narkotyki

  narkotyki

  18-letnia Millie Taplin z Essex w Anglii wyjątkowo pechowo zakończyła swoją imprezę urodzinową. Przez cały wieczór wzięła tylko kilka łyków drinka. Okazało się jednak, że ktoś do napoju dosypał narkotyki. Przez następnych kilka godzin nastolatka leżała całkowicie sparaliżowana i niezdolna wymówić choćby słowo. Jej mama twierdziła, że zachowywała się, jakby była opętana.

  Kiedy ktoś zmaga się z uzależnieniem, cierpią również członkowie jego rodziny. Narastające stopniowo problemy wpływają negatywnie na samopoczucie domowników, mają zły wpływ na relacje partnerskie i zaburzają prawidłowe funkcjonowanie całej rodziny. Hazard, narkotyki oraz nadmierne spożywanie alkoholu mają nie tylko destrukcyjny wpływ na samego uzależnionego, ale oddziałują też negatywnie na jego najbliższych.

  Zusje wykonała ogromną pracę, aby zawalczyć o samą siebie. W show-biznesie zaistniała jako Luxuria Astaroth - jeszcze kilka lat temu skandalistka, o której pisał każdy. Nastoletnia kariera w mediach zaprowadziła ją do alkoholu i używek, co przypłaciła zdrowiem i relacjami z bliskimi. W rozmowie z Oskarem Netkowskim z serwisu dziendobry.tvn.pl Zusje opowiedziała o przełomowym momencie w jej życiu, jakim był odwyk. Dowiedzieliśmy się także, jak wspomina współpracę z Donatanem i czy mają ze sobą kontakt.

  Nigeryjska grupa przestępcza działała z terenu Polski. Członkowie werbowali kobiety do przemytu na portalach randkowych. Później "ptaki", bo tak nazywano ofiary, przewoziły nielegalne substancje we własnych organizmach. Reporterzy "Superwizjera TVN" trafili na trop przestępców. Kulisy i mechanizmy działania międzynarodowej organizacji przestępczej badał Marcin Wójcik.

  O twórcy Monaru, Marku Kotańskim, opowiedzieli nam w Dzień Dobry TVN - Jerzy Górski: "Marek miał coś takiego w sobie, że kiedy go usłyszałem po raz pierwszy, uwierzyłem w jego słowa, jakaś taka magia powstała. Ja chcę zrobić to o czym mówi" i Zbigniew Hołdys: "Był Owsiakiem w innej dziedzinie".

  O dopalaczach i zagrożeniu jaki ze sobą niosą rozmawialiśmy z gościem Dzień Dobry Wakacje profesorem Mariuszem Jędrzejko, pedagogiem społecznym: "To jest typ substancji, której NIGDY NIE WOLNO WZIĄĆ! O ile przy marihuanie możemy jeszcze sobie dyskutować, to tutaj mamy do czynienia z czynnością, której nigdy w życiu nie wolno popełnić"! Dlaczego te środki są tak niebezpieczne? Jak rozpoznać, że dziecko jest pod ich wpływem i jak wówczas powinniśmy zareagować?

  Wiktor Matuszak pierwszą paczkę z dopalaczami dostał w szkole. To co czuł po ich zażyciu na tyle mu się spodobało, że sięgnął po kolejne. W końcu wpadł w nałóg. Kiedy rodzice zorientowali się, że Wiktor jest uzależniony od dopalaczy, postanowili zrobić wszystko, aby wyciągnąć go z nałogu. O swojej walce o syna opowiedzieli w Dzień Dobry TVN. Dlaczego Wiktor sięgnął po dopalacze? Obok rodziny na kanapie usiadła psycholog Jolanta Łazuga-Koczurowska. Zapytaliśmy ją, co powinni zrobić rodzice, kiedy podejrzewają, że ich dziecko sięga po dopalacze. Jakie zachowania mogą świadczyć, że z dzieckiem dzieje się coś złego?

  Narkotyki i alkohol to obecnie największy problem wśród młodzieży. 16-latek postanowił wspomóc akcję uświadamiania młodych ludzi, jakie mogą być konsekwencje brania narkotyków. Antek Bajer nakręcił spot antynarkotykowy, w którym zagrali prawdziwi policjanci. Jak udało się Antkowi przekonać władze Płońska do wsparcia projektu? Jaka była reakcja kolegów Antka na film? Czy 16-latek jest bardziej wiarygodny w temacie narkotyków niż nauczyciele? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy reżysera spotu Antoniego Bajera i prof. Mariusza Jędrzejko, socjologa z centrum profilaktyki społecznej.

  Handlem narkotykami i dopalaczami trudnią się nie tylko osoby z kryminalną przeszłością, ale również dzieciaki, które na przykład nie mają na następną działkę. Jak działają współcześni dealerzy? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z socjologiem prof. Mariuszem Jędrzejko z Centrum Profilaktyki Społecznej i Tomaszem Białasem z Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

  Mestosław rzucił pracę w korporacji, by za pomocą videobloga edukować w zakresie bezpiecznego obchodzenia się z narkotykami. Kto reaguje na jego filmy? Skąd czerpie wiedzę na temat narkotyków? Obok Mestosława na kanapie Dzień Dobry TVN usiadł socjolog prof. Mariusz Jędrzejko. Zapytaliśmy go, jak powinna wyglądać edukacja antynarkotykowa.

  Zażywanie przez dzieci narkotyków i dopalaczy dramatycznie wzrosło. Ile środków jest obecnie dostępnych na polskim rynku? Jak działają na organizm? Po czym rozpoznać, że dziecko brało narkotyki? O tym w Dzień Dobry TVN mówił pedagog społeczny prof. Mariusz Jędrzejko. Zobaczcie, jak zachowywał się Marcin Prokop po założeniu "narkotykowych gogli".

  Ministerstwo Zdrowia chce, by osoby, które posiadają dopalacze, karać tak, jak za posiadanie narkotyków. Czy to właściwy kierunek zmian? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: socjologa prof. Mariusza Jędrzejko i dyrektora Departamentu nad Środkami Zastępczymi Tomasza Białasa z GIS.

  Wyglądają niewinnie: małe różowe cukierki w kształcie misia. W rzeczywistości to nie słodycze, a narkotyki, które pojawiły się na terenie województwa małopolskiego. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy rzecznika prasowego Komendy Głównej Policji insp. Mariusza Ciarkę, aby zapytać, jak odróżnić prawdziwe słodycze od tych zawierających narkotyki i jak uchronić przed nimi dzieci.