Szkła progresywne znacznie zwiększają komfort życia wielu osób, poprawiając widzenie z bliska i równocześnie z daleka.
Szkła korekcyjne nazywane są inaczej soczewkami. To właśnie dzięki nim osoba mająca problemy ze wzrokiem może widzieć ostry i nie zamazany obraz. Szkła korekcyjne należy dobierać przede wszystkim do rodzaju oprawek okularów – jak to jednak zrobić?
Problemy mogą się rozwinąć nawet w pierwszych miesiącach życia malucha.
Niedowidzący Dominik Dusza i jego pies przewodnik Melba tworzą zgrany duet. Razem studiują na Uniwersytecie Śląskim i mieszkają w akademiku. Nie odstępują siebie na krok. - Wszędzie się ze mną przemieszcza - zapewnia opiekun labradorki w Dzień Dobry TVN.
"Mamo, nie widzę"! Od tych słów zaczął się koszmar Pauliny spod Wrocławia. Wzrok zaczął się pogarszać nagle i szybko.
"Narastająca epidemia".
Szacuje się, że nawet połowa Polaków ma problem z prawidłowym widzeniem. Na szczęście współczesna medycyna potrafi sobie z nim poradzić. Dla części pacjentów rozwiązaniem może być wszczepienie soczewek wieloogniskowych. Na czym polega zabieg? Kiedy można go wykonać? Na te i inne Wasze pytania dotyczące korekcji wad wzroku odpowiadali okulista dr Andrzej Dmitriew oraz wokalistka Renata Przemyk, która przeszła taki zabieg.
Długie godziny, które spędzamy przed ekranem komputera czy telefonu sprawiają, że nasz wzrok systematycznie się pogarsza. Na szczęście współczesna medycyna potrafi naprawić to, co zepsuł nasz styl życia. Osobom, które mają problemy ze wzrokiem, poleca się usunięcie zniszczonej soczewki i zastąpienie jej sztuczną. Na czym polega ten zabieg? Kiedy można go wykonać?
Okulary przeciwsłoneczne kupowane poza punktami optycznymi mogą okazać się niezwykle szkodliwe. Traktowane jako dodatek do garderoby są nie tylko niebezpieczne dla wzroku, ale również dla środowiska. O tym, jak dobrać właściwe szkła ochronne mówi dr n. med. Anna Maria Ambroziak.
Męty (muszki, mroczki) w oczach pojawiają się zazwyczaj w postaci ruchomych plamek, muszek, nitek, pajęczyn czy chmurek. Choć większość z nich nie jest groźna, to mogą być dość dokuczliwe. O powodach powstawania mętów i sposobach ich usuwania mówiła w Dzień Dobry TVN specjalistka okulistyki.
Sześcioraczki z Tylmanowej od samego początku skradły serca Polaków. W maju świętowały swoje 1. urodziny i powoli każde z nich nabywa kolejnych umiejętności. Okazało się też, że jeden z chłopczyków, Tymek, zaczął nosić okulary.
Z badań Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że problem ze wzrokiem ma co czwarty młody człowiek. Z jakich powodów pogarsza się wzrok? Jak dbać o oczy? Jak chronić wzrok najmłodszych? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN specjalistkę chorób oczu Monikę Dzięgielewską.
Wielu uważa, że soczewki kontaktowe są wygodniejsze od okularów. Nie każdy jednak może je nosić. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy optometrystkę Magdalenę Sadowską, aby zapytać, dla kogo są soczewki kontaktowe, a dla kogo nie, jakie choroby są przeciwwskazaniem do ich noszenia, czy można w nich spać i do czego może doprowadzić nieprawidłowe noszenie soczewek.
Jak się okazuje, 20 proc. dzieci do 14. roku życia wymagają konsultacji okulistycznej, a 30 proc. uczniów od 6. do 15. roku życia ma wady wzroku. Jak rozpoznać, że dziecko ma problem z oczami? O jakie chorobie świadczy biały kolor źrenicy? Czy zez powyżej 3. miesiąca życia jest objawem patologicznym? Jakie wady wzroku obserwuje się u dzieci? O tym w Dzień Dobry TVN okulistka Monika Dzięgielewska.
Co to jest daltonizm? Czy można go wyleczyć? Kobiety czy mężczyźni. Kto choruje częściej? Jak często problem dotyka dzieci? Kiedy u dziecka można zdiagnozować to schorzenie? Co powinno zaniepokoić rodzica? Czy informować dziecko o tej wadzie? Na pytania prowadzących Dzień Dobry TVN odpowiedział dr Wojciech Hautz.