Jak dobrać odpowiednie soczewki kontaktowe? Przestrzegaj tych zasad dla zdrowia oczu

Kobieta zakładająca soczewki kontaktowe
Jak dobrać odpowiednie soczewki kontaktowe? Przestrzegaj tych zasad dla zdrowia oczu
Źródło: SolStock/GettyImages
Soczewki kontaktowe to rozwiązanie, na które decyduje się wiele osób mających wadę wzroku. Krąży jednak wiele mitów na ten temat, np. że szkła kontaktowe pogarszają wzrok. Ich dobór zależy od wielu czynników. Sprawdź, jak dobrać soczewki kontaktowe do wady wzroku.

Nawet jeśli nosisz okulary i wiesz, jaką masz wadę wzroku, nie powinieneś dobierać soczewek kontaktowych samodzielnie. Nieprawidłowo dobrane mogą pogorszyć komfort życia, powodować chroniczne zmęczenie oczu, a nawet przyczynić się do pogłębienia wady wzroku. Szkła kontaktowe powinny być dostosowane do stylu życia użytkownika. Istotne jest również ich ułożenie i przyleganie do oka, co może ocenić tylko okulista podczas badania przy użyciu lampy szczelinowej. Trzeba też pamiętać o przeciwwskazaniach do noszenia soczewek, takich jak: zespół suchego oka, alergia na kurz i pyłki, choroby rogówki i siatkówki, a w niektórych przypadkach także ciąża.

Popularnością cieszą się również soczewki kolorowe. Służą one jednak tylko do tymczasowego zmienienia koloru tęczówki oka (zazwyczaj mają one moc 0). Ich wadą jest pogorszenie jakości widzenia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

DD_20221104_Okulary_REP
Epidemia krótkowzroczności u dzieci
Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak dobrać soczewki kontaktowe?

Decydując się na soczewki kontaktowe, powinieneś zwrócić się do okulisty lub optometrysty, który wykona podstawowe badanie wzroku. Oprócz wielkości wady ustali on geometrię oka (krzywizna rogówki, przedni odcinek oka, czas refrakcji) – ma to znaczenie przy doborze wielkości soczewki. Ponadto badanie pomoże stwierdzić, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, by nosić soczewki kontaktowe. Na podstawie tych informacji okulista dobierze model idealnie dopasowany do oka pacjenta. Pozwoli to wykluczyć ryzyko przesuwania się soczewki po oku, jej odklejania oraz wysuszania oka, na co skarży się wiele osób samodzielnie dopasowujących szkła kontaktowe. Najważniejszym zadaniem soczewek jest korekcja wady wzroku, mogącej występować wraz z innymi nieprawidłowościami zaburzającymi jakość widzenia, np. z astygmatyzmem. Jakie wady można korygować za pomocą soczewek?

  • Dalekowzroczność – wada, która powstaje, kiedy promień świetlny skupia się za siatkówką, powodując prawidłowe widzenie tylko przedmiotów i obiektów położonych w oddali. Osoby z tą wadą wzroku nie widzą znajdujących się blisko rzeczy. Dalekowidzenie korygowane jest dioptriami o oznaczeniu dodatnim (+).
  • Krótkowzroczność - wada, która powstaje, kiedy promień świetlny skupia się przed siatkówką, powodując prawidłowe widzenie tylko tych przedmiotów, które znajdują się blisko. Daleko położone obiekty są dla krótkowidza lekko rozmyte. Koryguje się tę wadę dioptriami o oznaczeniu ujemnym (–).
  • Astygmatyzm - to wada, która występuje razem z dalekowzrocznością lub krótkowzrocznością i polega na załamywaniu się promienia świetlnego na dwóch płaszczyznach. W rezultacie astygmatyk widzi obiekt wyraźnie tylko w części pionowej lub poziomej. Astygmatyzm jest wadą wymagającą, jednak może ona być korygowana za pomocą soczewek. W tym wypadku niezbędna jest pomoc okulisty lub optometrysty, który za pomocą badania stwierdzi dokładną orientację załamywania światła. Do korekcji astygmatyzmu używa się soczewek torycznych.
  • Zaburzenia akomodacji oka - czyli utrata umiejętności samodzielnego dostosowywania się do widzenia z różnych odległości. Możliwość płynnego przejścia oka na dal lub bliż traci się wraz z wiekiem. Przyczynia się do tego m.in. osłabienie mięśni oka. Do korekcji zaburzeń akomodacji używane są soczewki progresywne, których zadaniem nie jest korekcja wady wzroku, a wzmacnianie naturalnej pracy oka.

Nie powinno się również dobierać soczewek kontaktowych na podstawie mocy okularów. Jeśli wada przekracza wartość 3 dioptrii, soczewki muszą mieć moc niższą niż okulary (przynajmniej o 0,25 dioptrii).

Pielęgnacja soczewek kontaktowych

Przy doborze soczewek znaczenie ma to, jaki tryb życia prowadzisz. Należy również pamiętać o bardzo dokładnej i regularnej higienie szkieł kontaktowych. Jeśli systematyczność nie jest twoją mocną stroną, wybierz soczewki jednodniowe, które muszą być codziennie wymieniane, ale ich pielęgnacja nie jest konieczna. Soczewki dwutygodniowe lub miesięczne są bardziej wymagające. Codziennie mają bezpośredni kontakt z gałką oczną, dlatego wymagają starannego oczyszczania. Niezdezynfekowane szkła kontaktowe mogą podrażnić oko, a nawet wywołać stan zapalny.

Nieprawidłowa pielęgnacja niszczy powierzchnię soczewki, tym samym skracając okres jej przydatności soczewki. Właściwa higiena szkieł kontaktowych polega na dezynfekowaniu ich po wyjęciu z pojemniczka, przed włożeniem do oka. Czynność powinno się powtórzyć również po wyjęciu soczewki z oka. Należy pamiętać, by płyn, w którym się je przechowuje, był codziennie wymieniany. Cały zabieg zakładania szkieł kontaktowych musi być wykonywany czystymi rękami.

Zalety i wady noszenia soczewek kontaktowych

Największą zaletą noszenia soczewek kontaktowych jest komfort i wygoda użytkownika. Dobrze dobrane pozwalają na swobodne uprawianie sportu, nie zsuwają się ani nie kurzą się podczas noszenia, nie zaparowują, a także umożliwiają noszenie okularów przeciwsłonecznych. Szkła kontaktowe pozwalają żyć niemal bez ograniczeń. Aby spełniały swoją funkcję, muszą jednak być dobrze dobrane. Nieprawidłowa moc, wielkość i materiał, z którego zostały wykonane, w znacznym stopniu może pogorszyć komfort życia. Rezultatem noszenia nieprawidłowo dobranych soczewek jest najczęściej uczucie piasku pod powiekami i zaczerwienienie oczu, które wynika z podrażnienia naczyń krwionośnych. Zbyt duża moc szkieł kontaktowych może natomiast przyczynić się do pogłębienia wady wzroku.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości