Twoje dziecko ma 40 stopni gorączki? Nie popełnij tego błędu. "Rodzice panikują"

Wzrasta skala zachorowań. U dzieci występują mutacje wirusów
Moje dziecko ma 40 stopni gorączki - co robić?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Nadszedł sezon grypowy, który jest nieodłącznym elementem jesieni. Wzrost zachorowań oraz wykształcające się mutacje wirusów stwarzają niebezpieczeństwo szczególnie dla dzieci. Na co zwracać uwagę jako rodzic lub opiekun? W Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy o tym z pediatrą dr n. med. Joanną Świdrowską-Jaros.

Wysoka gorączka u dziecka - co i jak podawać?

Infekcje wirusowe, choć powszechne i można się do nich przyzwyczaić, nie powinny usypiać czujności rodziców oraz opiekunów dzieci. Potrafią bowiem objawiać się m.in. bardzo wysoką gorączką, którą należy zbić nie tylko odpowiednimi lekami, lecz także prawidłowymi dawkami. Podawanie zbyt małej ilości preparatu przeciwgorączkowego to najczęstszy błąd popełniany przez dorosłych.

- W ostatnim czasie obserwujemy te wysokie gorączki w przebiegu różnych infekcji wirusowych. Rzeczywiście, rodzice panikują. (...) Ważne jest prawidłowe podawanie leków przeciwgorączkowych. Bo jeśli mamy temperaturę 37-37,5 stopni do 38, dziecko dobrze to toleruje. Absolutnie nie musimy interweniować nawet. Ale jeśli ta temperatura jest wyższa, to oczywiście w grę wchodzą leki przeciwgorączkowe, czy to ibuprofen, czy paracetamol. Natomiast niestety bardzo często rodzice podają te leki, dopasowując do wieku, a nie do masy ciała - wyjaśnia w Dzień Dobry TVN dr n. med. Joanna Świdrowska-Jaros, pediatra, kierowniczka Oddziału Dziecięcego Kutnowskiego Szpitala Samorządowego.

Lekarka rekomenduje, by sugerować się widocznymi na ulotkach bądź opakowaniach leków tabelkami. - Trzeba zwrócić uwagę, żeby podać względem kilogramów i raczej te wyższe widełki niż te niższe - zaznacza specjalistka.

Sezon wirusowy u dzieci - jak rozpoznać chorobę?

Dużym ułatwieniem w postawieniu diagnozy przez pediatrów jest dostępność testów antygenowych, dzięki którym każdy rodzic może się dowiedzieć, czy przyczyną wysokiej gorączki u dziecka jest któraś z infekcji wirusowych.

- Jeśli tak, to możemy spokojnie obserwować, podawać leki przeciwgorączkowe, nawadniać - uspokaja lekarka.

Problem pojawia się jednak wtedy, kiedy w testach nie wykryto żadnego z panujących obecnie wirusów. W takim przypadku wizyta u specjalisty jest koniecznością. - To może być zupełnie coś innego, np. zakażenie układu moczowego, zapalenie ucha środkowego - wymienia w Dzień Dobry TVN dr n. med. Joanna Świdrowska-Jaros.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości