Od stycznia 2025 roku nowe zasady u dentysty. Wejdzie bezwzględny zakaz

kobieta u dentysty
Od stycznia 2025 roku nowe zasady u dentysty. Co się zmieni?
Źródło: Iuliia Burmistrova/Getty Images
W życie wchodzi nowe rozporządzenie, które wprowadzi niebagatelne zmiany na rynku stomatologicznym. Od 1 stycznia 2025 roku w większości krajów Unii Europejskiej obowiązywać będzie zakaz stosowania i eksportu plomb z rtęcią. Ograniczenia zostaną nałożone również na produkcję, eksport i import lamp z tymże pierwiastkiem chemicznym. Co to oznacza dla pacjentów?

Unijne rozporządzenie o zakazie stosowania amalgamatu stomatologicznego ma zadbać o zdrowie osób korzystających z usług dentystycznych. Warto wspomnieć, że w Polsce już od października 2022 roku w gabinetach realizujących kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia plomby amalgamatowe są całkowicie wyłączone z użytku.

Dalsza część tekstu poniżej.

DD_20240306_Zeby_REP_napisy
Jak wybielać zęby? (napisy)
Źródło: Dzień Dobry TVN

Zmiany w stomatologii

Na mocy nowego rozporządzenia unijnego w większości państw członkowskich UE zostały zmienione przepisy dotyczące zastosowania rtęci w stomatologii. Zaktualizowane prawo będzie obowiązywało od 1 stycznia 2025 roku i obejmie zakaz wykorzystywania oraz eksportu rtęci w plombach.

Trudności przystosowania rynku i publicznego systemu zdrowia do wprowadzonych zmian mają takie kraje jak chociażby Czechy czy Słowacja, w których plomby z rtęcią do tej pory podlegają pełnej refundacji. Te państwa  otrzymały tymczasowe odstępstwa od wprowadzenia zakazu w życie, które wygasną 30 czerwca 2026 roku.

Do 2027 roku natomiast państwa członkowskie UE mają całkowicie zrezygnować z produkcji, eksportu i importu lamp zawierających rtęć. Zastosowaną w urządzeniach alternatywą będą m.in. mniej toksyczne diody LED.

Szkodliwość rtęci

Wprowadzenie zakazu wykorzystywania rtęci w stomatologii jest bardzo korzystne nie tylko dla zdrowia pacjentów, lecz także dla ogólnego środowiska. Rtęć to bowiem silnie toksyczna substancja, która łatwo rozprzestrzenia się na duże odległości, akumuluje i ma długą żywotność. Wyeliminowanie tego pierwiastka chemicznego z życia jest celem Unii Europejskiej realizowanym zgodnie z dewizą "zero zanieczyszczeń".

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości