Materiał promocyjny

Bonding, czyli szybka i niedroga korekta uśmiechu. "Jest to plomba na zewnątrz zęba"

Bonding, czyli szybka i niedroga korekta uśmiechu. "Jest to plomba na zewnątrz zęba"

Bonding, czyli szybka i niedroga korekta uśmiechu. "Jest to plomba na zewnątrz zęba"
DD_20240229_Zeby_REP

Zdrowe i piękne zęby to wizytówka każdego z nas. Co w przypadku, gdy kształt lub kolor uzębienia jest niezadowalający? Jak poradzić sobie z eliminacją ubytków? Odpowiedzią na te pytania jest bonding. W Dzień Dobry TVN gościliśmy dr. n. med. Piotra Rożniatowskiego, który wyjaśnił na czym dokładnie polega ten zabieg.

Bonding zębów - na czym polega?

Każdy z nas marzy o pięknych i zdrowych zębach. Idealnym rozwiązaniem jest bonding, który jest jedną najnowocześniejszych technik poprawy uśmiechu. - Jest to zabieg zupełnie bezbolesny, który jest wykonywany bez znieczulenia - wyjaśnił dr n. med. Piotr Rożniatowski.

Zabieg polega na odpowiednim przygotowaniu powierzchni zęba, następnie jej pokryciu i wymodelowaniu materiałem złożonym. - Chodzi o minimalne korekty zębów - podkreślił dr n.med. Piotr Rożniatowski.

Dzięki bondingowi możemy korygować wszelkie defekty wizualne zębów, takie jak pęknięcia, ukruszone korony czy przebarwienia. Zabieg ten pozwala także zmienić kolor czy kształt uzębienia, a także zmniejszyć lub zamknąć diastemę.

- Inaczej mówiąc, to jest plomba na zewnątrz zęba, wykonywana estetycznym materiałem. Zupełnie nieinwazyjnie, czyli bez wcześniejszego szlifowania zębów - podkreślił nasz ekspert.

Bonding – najważniejsze informacje

Efekty bondingu są widoczne od razu, a sam zabieg można wykonać podczas jednej wizyty u stomatologa. - To jest działanie jednowizytowe. Bardzo często najpierw odbywa się konsultacja i omówienie potrzeb pacjenta. Później umawiamy się na wizytę, na której wykonujemy całą pracę - powiedział stomatolog, podkreślając, że czas wizyty jest indywidualny.

Nasz gość zaznaczył, że zdejmowanie bondingu również jest nieinwazyjne. - Zdejmujemy go specjalnymi narzędziami, często wiertłem, jednak spokojnie, to nie jest bolesny zabieg - wyjaśnił dr n.med. Piotr Rożniatowski, lekarz Medicover Stomatologia.

Poprawa kondycji zębów - czat z lekarzem

Czy jeśli pacjent nie kwalifikuje się na bonding, to nie ma już żadnych możliwości poprawy uśmiechu pod względem estetycznym ?

  • dr n. med. Piotr Rożniatowski, lekarz Medicover Stomatologia: Najczęściej jest możliwość poprawy uśmiechu, jednak wymaga to pewnego wcześniejszego przygotowania przez innych specjalistów.

Jaki jest mniej więcej czas od konsultacji do ostatecznego efektu ?

  • dr n. med. Piotr Rożniatowski, lekarz Medicover Stomatologia: W przypadku bondingu jest to leczenie jednowizytowe. Po konsultacji odbywa się wizyta, na której odbywa się praca.

Dzień dobry, nie chcę koronek, ale marzę o białych zębach. Jaki zabieg poleca Pan w przypadku zębów z wypełnieniem, chodzi o jedynki.

  • dr n. med. Piotr Rożniatowski, lekarz Medicover Stomatologia: Żeby odpowiedzieć na to pytanie niezbędna jest wizyta pacjenta w gabinecie. Często bonding jest odpowiednim rozwiązaniem.

Ile kosztuje taka korekta zębów ?

  • dr n. med. Piotr Rożniatowski, lekarz Medicover Stomatologia: Cena jest uzależniona od zakresu zabiegu (tj. liczby zębów).

Czy po wykonaniu bondingu trzeba ten efekt poprawiać, odświeżać po upływie czasu ?

  • dr n. med. Piotr Rożniatowski, lekarz Medicover Stomatologia: Tak, konieczne są wizyty kontrolne i pewne korekty (np. polerowanie zębów) co 3-4 miesiące. Praca wymaga wymiany po około 3-5 latach.

Czy zabieg jest bolesny, obawiam się bólu podczas wizyt stomatologicznych.

  • dr n. med. Piotr Rożniatowski, lekarz Medicover Stomatologia: Proszę się nie obawiać, zabieg jest całkowicie bezbolesny.

Czy są przeciwskazania do wykonania zabiegów tj. bonding czy flow injection ?

  • dr n. med. Piotr Rożniatowski, lekarz Medicover Stomatologia: Tak, przeciwwskazania to: bruksizm, parafunkcje, takie jak obgryzanie paznokci, gryzienie długopisów oraz duże wady zgryzu.

Czy można przewidzieć wygląd w nowym uśmiechu, zrobić jakąś wizualizację aby upewnić się, że taki wygląd zębów będzie mnie satysfakcjonował?

  • dr n. med. Piotr Rożniatowski, lekarz Medicover Stomatologia: Tak, jest możliwe wykonanie projektu oraz przymierzenie go w jamie ustnej. Przed wykonaniem zabiegu jest to metoda flow injection.

Jak długo trwa zabieg flow injection, czy wszystko dzieje się na jednej wizycie ?

  • dr n. med. Piotr Rożniatowski, lekarz Medicover Stomatologia: Wykonanie pracy odbywa się na jednej wizycie. Jednak wcześniej potrzebna jest konsultacja, na której wykonywane są zdjęcia i skan zębów pacjenta w celu przygotowania projektu przyszłego uśmiechu.

do jakiego lekarza powinienem się umówić, jeśli chciałbym bonding? jak wygląda proces leczenia, czy wystarczy jedna wizyta konsultacyjna i od razu mogę umówić się na zabieg?

  • dr n. med. Piotr Rożniatowski, lekarz Medicover Stomatologia: Bonding najczęściej wykonuje lekarz zajmujący się stomatologią estetyczną. Najczęściej jest to konsultacja, ustalenie oczekiwań pacjenta i umówienie wizyty na zabieg.

Czy flow-injection jest droższą metodą niż bonding

  • dr n. med. Piotr Rożniatowski, lekarz Medicover Stomatologia: Tak flow injection jest droższą metodą. Konieczne jest tutaj wykonanie projektu przyszłych zębów pacjenta.

w jaki sposób dentysta dobiera metodę odbudowy do pacjenta? co decyduje o tym, że robimy np. bonding a nie flow injection?

  • dr n. med. Piotr Rożniatowski, lekarz Medicover Stomatologia: Wybór metody omawiany jest z pacjentem podczas wizyty konsultacyjnej. Zależy od oczekiwań pacjenta i możliwości, które możemy uzyskać w danym przypadku.

Czy Bonding ma zasadność u osób z bruksizmem i nadmiernym zaciskaniem zębów nocą?

  • dr n. med. Piotr Rożniatowski, lekarz Medicover Stomatologia: Bonding jest przeciwwskazany w przypadku tego typu dolegliwości, pacjent z bruksizmem musi być wcześniej odpowiednio przygotowany.

Czy cena bondingu może się różnić w zależności od zakresu prac i materiałów użytych do jego przeprowadzenia?

  • dr n. med. Piotr Rożniatowski, lekarz Medicover Stomatologia: Tak, cena zależy od zakresu prac.

Czy bonding jest bezpieczny ?

  • dr n. med. Piotr Rożniatowski, lekarz Medicover Stomatologia: Tak, bonding to całkowicie nieinwazyjna procedura. Nie uszkadzamy przy nim zębów i możemy w każdej chwili zdjąć, przywracając poprzedni efekt - naturalne zęby.

Jakie sa możliwe ryzyka i powikłania związane z zabiegiem bondingu? Jak można im zapobiegać?

  • dr n. med. Piotr Rożniatowski, lekarz Medicover Stomatologia: Najczęstsze powikłania to ukruszenie i przebarwienie pracy. Żeby temu zapobiegać, należy utrzymać perfekcyjną higienę jamy ustnej (dokładne i codzienne doczyszczanie zębów) oraz odbywać okresowe kontrole stomatologiczne.

jakie są główne korzyści bondingu w porównaniu z innymi metodami estetycznymi?

  • dr n. med. Piotr Rożniatowski, lekarz Medicover Stomatologia: Jest to metoda, dzięki której już po jednej wizycie otrzymujemy finalny efekt. Ponadto są możliwe poprawki, a także bezinwazyjne zdjęcie pracy

Czy bonding może być stosowany do poprawy wyglądu zębów przednich oraz bocznych, czy jest bardziej skuteczny w określonych obszarach jamy ustnej?

  • dr n. med. Piotr Rożniatowski, lekarz Medicover Stomatologia: Bonding może być stosowany na wszystkich zębach. Jednak najczęściej wykonywany jest na zębach przednich w celu poprawy ich estetyki.

Czy jeśli na przodzie mam koronki na wkładzie metalowym, który już zaczal prześwitywać przy dziasle można zrobić bonding aby nie bylo tego widać?

  • dr n. med. Piotr Rożniatowski, lekarz Medicover Stomatologia: W przypadku pracy z porcelany, nie ma możliwości wykonania korekt bondingiem. Ale jeśli jest to korona kompozytowa (z innego tworzywa), taka korekta jest możliwa.

Czy istnieją przeciwwskazania do wykonania bondingu?

  • dr n. med. Piotr Rożniatowski, lekarz Medicover Stomatologia: Tak, najczęściej występujące przeciwwskazania to: duże wady zgryzu, bruksizm, zgrzytanie i zaciskanie zębów, parafunkcje tzn. obgryzanie paznokci, gryzienie ołówków, długopisów.

jak długo trwałby zabieg, jeśli chciałbym sobie poprawić 2 ukruszone zęby? Czy zabieg jest bolesny?

  • dr n. med. Piotr Rożniatowski, lekarz Medicover Stomatologia: Jest to uzależnione od stopnia zniszczenia tych dwóch zębów. W przypadku dwóch ukruszonych zębów bonding najczęściej trwa około 60 minut. Jest to zabieg bezbolesny.

Czy wybielanie zębów można wykonać po bondingu?

  • dr n. med. Piotr Rożniatowski, lekarz Medicover Stomatologia: Wybielanie zębów można wykonać po bondingu. Jednak w przypadku dużych korekt materiałem kompozytowym, efekt wybielania może być mniejszy niż bez tego typu pracy.

Dzień dobry, czy bonding jest bolesny i czy bruksizm może być przeciwwskazaniem?

  • dr n. med. Piotr Rożniatowski, lekarz Medicover Stomatologia: Bonding jest zabiegiem nieinwazyjnym. Nie wymaga wykonania znieczulenia. Nieleczony bruksizm jest przeciwwskazaniem.

Czy mogłaby Pan wyjaśnić, na czym polega technika flow injection i w jakich sytuacjach jest szczególnie zalecana?

  • dr n. med. Piotr Rożniatowski, lekarz Medicover Stomatologia: Jest to technika odbudowania zębów kompozytem w oparciu o wcześniej wykonany projekt. Jest zalecana w celu poprawy estetyki zębów.

Jak długo utrzymują się efekty bondingowych wypełnień lub korekt wykonanych metodą flow injection? Czy są jakieś czynniki, które mogą skrócić ich trwałość?

  • dr n. med. Piotr Rożniatowski, lekarz Medicover Stomatologia: Czas utrzymania estetycznego efektu to najczęściej 3-5 lat. Konieczne jest dbanie o higienę jamy ustnej, gdyż płytka nazębna obecna przy bondingu, skraca jego estetyczny efekt.

jak często po bondingu trzeba chodzić na kontrole i sprawdzanie stanu odbudowy protetycznej?

  • dr n. med. Piotr Rożniatowski, lekarz Medicover Stomatologia: Zalecane są wizyty kontrolne co 3-4 miesiące.

Czy istnieją szczególne wymagania dotyczące pielęgnacji zębów po zabiegu bondingowym lub flow injection, aby zapewnić ich długotrwałą trwałość?

  • dr n. med. Piotr Rożniatowski, lekarz Medicover Stomatologia: Konieczne są okresowe wizyty kontrolne. Najczęściej co 3-4 miesiące w celu wykonywania korekt pracy polerowania. Ponadto pacjent powinien odbywać regularne wizyty u higienistki w celu jak najdłuższego utrzymania estetycznego efektu.

Czym się rozni bonding od flow injection ?

  • dr n. med. Piotr Rożniatowski, lekarz Medicover Stomatologia: Jedna i druga metoda to pokrycie zębów kompozytem. W przypadku zabiegu flow injection odbudowa odbywa się po wykonaniu projektu - pacjent uczestniczy w planowaniu kształtu swoich przyszłych zębów.

Witam Chciałam sobie zrobić bonding, jakie trzeba wykonać pierwsze kroki żęby mam zdrowe, równe ale chciałabym mieć bardziej białe Zofia z Krotoszyna

  • dr n. med. Piotr Rożniatowski, lekarz Medicover Stomatologia: Pani Zofio, żeby zaplanować zabieg bondingu, konieczna jest konsultacja stomatologiczna, omówienie możliwych efektów i ograniczeń metody.

Mam dwa implanty - czy w takim przypadku korekta jest możliwa?

  • dr n. med. Piotr Rożniatowski, lekarz Medicover Stomatologia: Korekta koron na implantach nie jest możliwa bondingiem. Pozostałych, własnych zębów jak najbardziej tak.

Czy można mieć krzywe zęby czy najpierw zalecane jest leczenie ortodontyczne do zalożenia bondingu

  • dr n. med. Piotr Rożniatowski, lekarz Medicover Stomatologia: W przypadku dużych nieprawidłowości zalecane jest wcześniejsze leczenie ortodontyczne.

Ile lat po zrobieniu bondingu będzie się trzymał na zębach?

  • dr n. med. Piotr Rożniatowski, lekarz Medicover Stomatologia: Średni czas utrzymania bondingu to najczęściej 3-5 lat. Jednak jest to sprawa bardzo indywidualna, zależy od higieny jamy ustnej, okresowych kontroli stomatologicznych, obecnym wad zgryzu itp.

mam krzywe dolne jedynki, jaką metodą najlepiej je skorygować?

  • dr n. med. Piotr Rożniatowski, lekarz Medicover Stomatologia: Tego typu zaplanowane korekt wyprostowania zębów możliwe jest jedynie po badaniu pacjenta w gabinecie. Często jest to możliwe przy pomocy bondingu, ale czasami musimy wspomóc się leczeniem ortodontycznym.

Czy bonding można zrobić również bez ścierania zębów i przed założeniem aparatu? Czy aparat będzie się trzymał na bondingu?

  • dr n. med. Piotr Rożniatowski, lekarz Medicover Stomatologia: Bonding można wykonać bez szlifowania zębów. Jest technika całkowicie bezinwazyjna. Nie ma najmniejszych problemów z utrzymaniem aparatu na zębach pokrytych bondingiem.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości