Nowotwory głowy i szyi każdego roku rozpoznaje się u ok. 11 tysięcy osób. Zdaniem specjalistów w najbliższych latach liczba pacjentów wzrośnie nawet o 1/4. Co ciekawe, większe szanse na pokonanie choroby mają te osoby, które dbają o swoje zęby. Dlaczego właściwa higiena jamy ustnej ma tak duże znaczenie?
Co łączy zęby z nowotworami głowy i szyi?
Na zależność między stanem jamy ustnej a nowotworami głowy i szyi uwagę zwrócili badacze z Uniwersytetu Karoliny Północnej w Chapel Hill. W artykule opublikowanym w branżowym magazynie "Journal of the National Cancer Institute" zasugerowali, że znacznie większe szanse na pokonanie raka mają te osoby, które dbają o swoje zęby i regularnie odwiedzają stomatologa. Co ciekawe, w ocenie badaczy często zdarza się, że to właśnie dentysta zauważa pierwsze niepokojące sygnały, a wczesna diagnoza to skuteczniejsze leczenie.
- Udostępnione dane pacjentów International Head and Neck Cancer Epidemiology pozwoliły nam przeprowadzić możliwie najdokładniejszą analizę i odnaleźć wiarygodne powiązania pomiędzy zdrowiem jamy ustnej a przeżyciem. Zebraliśmy zróżnicowany i doświadczony zespół, aby zbadać dokumentację 2449 pacjentów z ośmiu państw w celu przeprowadzenia najnowocześniejszych analiz statystycznych - powiedział główny autor badania dr Jason Tasoulas z Kompleksowego Centrum Onkologii Linebergera na Uniwersytecie Karoliny Północnej w Chapel Hill.
Nowotwory głowy i szyi. Czy dbanie o zęby zwiększa szanse na pokonanie choroby?
Uczestnikami badania były osoby, u których wykryto nowotwory głowy i szyi. Chorzy zostali poproszeni o opisanie, jak dbają o zęby - jak często je szczotkują, czy korzystają z płynu do płukania, czy obserwują krwawienie z dziąseł. Proszeni byli również o podanie, czy mają jakieś implanty, protezy oraz jak często - na przestrzeni 10 lat poprzedzających zdiagnozowanie raka - odwiedzili stomatologa. - Nasze badanie opiera się na wcześniejszych wysiłkach związanych z gromadzeniem danych przez nasz zespół w Północnej Karolinie za pośrednictwem badania Carolina Head and Neck Cancer Epidemiology, w którym oceniano rolę zdrowia jamy ustnej u pacjentów z rakiem płaskonabłonkowym głowy i szyi. Niniejszy raport opiera się na badaniu zakrojonym na większą skalę, w którym uwzględniono zmienność geograficzną i więcej zmiennych dotyczących zdrowia jamy ustnej - tłumaczył Kimon Divaris, profesor Uniwersytetu Karoliny Północnej w Chapel Hill, stomatolog i współautor badania.
Na podstawie zebranych danych naukowcy doszli do wniosku, że osoby, które dbały o higienę jamy ustnej i chodziły do dentysty miały znacznie lepsze rokowania niż pacjenci, którzy niezbyt przejmowali się stanem swojego uzębienia. Warto dodać, że różnica była bardzo duża. Wskaźnik przeżywalności u pierwszej grupy badanych wynosił 74 procent po 5 latach od diagnozy i 60 procent po 10 latach. W przypadku drugiej grupy wskaźnik ten wynosił 54 procent po 5 latach oraz 32 procent po 10 latach.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Światowy Dzień Kawy. Poznaj 7 powodów, dla których warto ją pić
- Mogą wystawić receptę. Oto uprawnienia farmaceutów, o których nie wszyscy wiedzą
- WHO opublikowało raport - rośnie liczba zakażeń cholerą. Co to za choroba?
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: zdrowie.wprost.pl / dental-nursing.co.uk
Źródło zdjęcia głównego: Jose Luis Pelaez Inc/Getty Images