Mycie zębów - jakich błędów unikać?
Każdy z nas od najmłodszych lat uczy się, jak ważna jest higiena jamy ustnej, a szczególnie mycie zębów. Jednak według londyńskiej dentystki, dr Shaadi Manouchehri, w niektórych przypadkach nie należy ich szczotkować.
- Szczotkowanie zębów bezpośrednio po śniadaniu, po wymiotach lub po zjedzeniu słodyczy może zniszczyć szkliwo - ostrzegła na Instagramie.
Dr Manouchehri podkreśliła, że zawartość żołądka jest bardzo kwaśna. - Odczyn jamy ustnej po wymiotach również staje się kwaśny. Szczotkując zęby zaraz po tym, bardzo niszczymy szkliwo - tłumaczyła specjalistka.
Zdaniem dentystki szczotkowanie bezpośrednio po śniadaniu także nie jest dobrym pomysłem. Należy to robić przed posiłkiem. - Po jedzeniu jama ustna jest bardzo kwaśna, więc myjąc zęby, dodatkowo nacieramy je kwasem, który ma destrukcyjne działanie – wyjaśniła dr Manouchehri.
To zaskakujące zalecenie skomentowały osoby, które obejrzały wideo. - Zawsze jadłam śniadanie, a potem szczotkowałam. Czy mamy to robić na odwrót - napisała jedna osoba. Lekarka odpisała jej następująco: "najlepiej szczotkuj przed lub poczekaj 30-60 minut, jeśli szczotkujesz po!"
Słodycze a mycie zębów
Wiele z nas myje także zęby od razu po zjedzeniu słodyczy, chcąc szybko pozbyć się słodkiego posmaku. - Zbyt szybkie sięganie po szczoteczkę do zębów po zjedzeniu słodyczy również grozi próchnicą - wyjaśniła dentystka.
Według dr Manouchehri, aby tego uniknąć, należy odczekać co najmniej godzinę.
Postanowiliśmy skonsultować opinię dr Manouchehri ze stomatologiem Tomaszem Kuprysiem.
- W skład treści żołądkowej wchodzi również kwas solny i rzeczywiście w przypadku wymiotów, mycie zębów powoduje erozję szkliwa, co negatywnie wpływa na uzębienie - wyjaśnił ekspert.
Według stomatologa istnieje pewna baza posiłków, po których faktycznie zaleca się odczekanie. - To przede wszystkim cytrusy, cytryny, pomarańcze, czy napoje gazowane, które w składzie zawierają kwas fosforowy - przyznał.
Natomiast w przypadku słodyczy, Tomasz Kupryś zaleca przepłukanie ust wodą i następnie umycie zębów. - Węglowodany to doskonała pożywka dla bakterii, które znajdują się w jamie ustnej. Te bakterie rozkładają węglowodany tworząc kwasy, a kwasy następnie tworzą próchnicę - tłumaczył.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak wzmocnić zęby? Poznaj pięć sprawdzonych sposobów
- Jak namówić dzieci do mycia zębów? Ojciec Redaktor radzi
- Jak skutecznie czyścić zęby?
Autor: Anna Gondecka
Źródło: Daily Mail
Źródło zdjęcia głównego: Royalty-free/GettyImages