Wiele osób, jeśli nie wszyscy, marzy o pięknym i zdrowym uśmiechu. Jak więc dbać o zęby w domowym zaciszu, aby jak najmniej korzystać z usług dentystów? Z okazji Światowego Dnia Świeżego Oddechu, przedstawiamy pięć sprawdzonych metod na utrzymanie higieny jamy ustnej, które możesz zastosować
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Wpływ diety na zęby
Nie od dziś wiadomo, że zbilansowana dieta wspiera nasze zdrowie. Aby zadbać o piękny uśmiech, warto zrezygnować ze słodzonych napojów zawierających kwas fosforowy czy barwiącej szkliwo kawy. Korzystnie na zęby wpływa za to mleko, które zawiera dużo wapnia. Wapń warto przyjmować także w pożywieniu, w postaci jajek czy serów.
Dieta powinna zawierać wszystkie składniki odżywcze, by organizm otrzymywał je na bieżąco i nie musiał pobierać ich z ciała. W każdym daniu powinna więc znajdować się odpowiednia ilość białek, tłuszczy i węglowodanów, a także witamin, adekwatna do naszego wieku, wzrostu i wagi.
Suplementuj wapń
Wapń zawarty w produktach białkowych jest niezbędny dla mocnych kości i twardych zębów. Jego niedobory powodują, że zęby częściej dotyka próchnica i łatwiej się kruszą. Najwięcej wapnia możemy znaleźć w jogurtach, sokach z jego dodatkiem, mozarelli, mleku a także niektórych rybach. Wchłanianie tego pierwiastka ułatwia witamina D oraz odpowiedni poziom magnezu we krwi.
Stosuj ziołowe płukanki jamy ustnej
Aby zadbać o dobrą kondycję zębów, przede wszystkim należy pamiętać o regularnym czyszczeniu jamy ustnej. Poza regularnym, dokładnym myciem zębów oraz nitkowaniem specjalną nicią dentystyczną warto pamiętać o płukaniu jamy ustnej. Nie trzeba do tego kupować płynu do płukania - wystarczy wykonać płukankę z szałwii lub rumianku. Sporządzone z nich napary mają działanie kojące, antybakteryjne i obkurczające, co dezynfekuje i przyspiesza gojenie drobnych ran w ustach.
Porzuć używki
Używki mają ogólnie negatywny wpływ na nasze zdrowie, przy okazji powodując ubytki w uzębieniu, próchnicę czy żółknięcie. Najgorsze zmiany wywołują oczywiście papierosy, które mogą doprowadzić nawet do wypadania zębów, a w najlepszym wypadku do ich żółknięcia, kamienia nazębnego i odbarwień. Zmianę koloru zębów powoduje także kawa i czerwone wino oraz alkohol, który skutecznie osłabia ich kondycję. Prostą drogą do próchnicy jest też regularne spożywanie słodkich napojów, przez które psuje się szkliwo.
Nie zapominaj o witaminie D3
Witamina słońca, jaką jest D3, nie tylko poprawia humor i stan skóry. Jej niedobór jest zauważalny także w naszych kościach i zębach, ponieważ odpowiada ona za ich mineralizację. Wzmacnia szkliwo i dba o odpowiednią gęstość kości, dlatego jej suplementacja jest niezwykle ważna w naszym klimacie, w którym nie jesteśmy w stanie wyłapać jej odpowiednio dużo ze słońca. Dzięki witaminie D3 wzmacniamy też odporność organizmu, co również ma wpływ na wygląd i stan naszego uzębienia.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Soniczna szczoteczka do zębów – jakie modele są na rynku?
- Usuwanie kamienia nazębnego - jak często? Czy jest bolesne?
- Jak namówić dzieci do mycia zębów? Ojciec Redaktor radzi
Autor: Sylwia Wołoch
Źródło zdjęcia głównego: dolgachov/Getty Images