higiena jamy ustnej

  higiena jamy ustnej

  Dbanie o higienę jamy ustnej jest niezwykle ważne nie tylko dla dorosłych, ale także dla dzieci. W przypadku maluchów należy zwrócić szczególną uwagę na prawidłowe mycie zębów, ponieważ pielęgnacja w pierwszych latach życia wpływa na stan uzębienia w wieku dorosłym. Z tego względu rodzice mają mnóstwo pytań i wątpliwości. O tym jak zachęcić dziecko do mycia zębów i jaką szczoteczkę wybrać rozmawialiśmy ze stomatolog, Aleksandrą Burczyńską.

  Szczoteczki soniczne, zarówno te do zębów, jak i te do twarzy już jakiś czas temu podbiły rynek kosmetyczny. Chętnie sięgają po nie wszyscy, którym zależy na dogłębnym oczyszczeniu – zarówno jamy ustnej, jak i skóry twarzy. Problem zaczyna się jednak w chwili, kiedy ilość sprzętów, których potrzebujemy do wykonania pełnej pielęgnacji zaczyna nas przytłaczać. Czy jest na to jakiś sposób?

  Choć samo mycie zębów pomaga utrzymać właściwy poziom higieny jamy ustnej, to warto poświęcić także chwilę językowi. Wystarczy użyć szczoteczki do zębów. Dowiedz się, jakie są największe z tego korzyści.

  Bardzo ważnym jest, żeby o higienę jamy ustnej dbać od samego początku. Jednak nie wszystkie dzieci chętnie chwytają za szczoteczkę. Damianowi Michałowskiemu udało się namówić swoje pociechy. Jak to zrobił?

  Z badań Ministerstwa Zdrowia wynika, że w Polsce mamy epidemię próchnicy. Wynika to głównie z braku higieny i nieprawidłowego szczotkowania zębów. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy higienistkę stomatologiczną Anitę Walczak, aby powiedziała, jak prawidłowo czyścić zęby.

  Higiena jamy ustnej jest bardzo ważna w zachowaniu świeżego oddechu i pięknego uśmiechu. O tym, jak prawidłowo szczotkować i nitkować zęby, a przy tym nie uszkodzić dziąseł mówił w Dzień Dobry TVN stomatolog dr n. med. Szymon Frank. Od naszego gościa dowiedzieliśmy się również, jak sprawdzić, czy dziecko dobrze wymyło zęby.

  "Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda..." - czy tylko tak możemy dbać o uzębienie? W Dzień Dobry TVN Mikołaj Rey mówi: pamiętajcie o odpowiedniej diecie! Jakie produkty powinniśmy jeść, by nasze zęby były mocne i zdrowe? Podobno marchew i seler naciowy naturalnie je czyszczą i masują dziąsła, a truskawki mają w sobie dużo kwasu jabłkowego, który możemy znaleźć w pastach do zębów. Co z higieną jamy ustnej ma wspólnego olej kokosowy?

  Wyobraźmy sobie, że (tfu, tfu) wybucha wojna, a my schroniliśmy się w bunkrze. Brakuje w nim powietrza i wody, a my - mimo że kule świszczą nad schronem - chcemy dbać o higienę jamy ustnej. W końcu mamy w głowach piosenkę z dzieciństwa: "Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda...". Co w tej sytuacji zrobić? I tu wkracza niezawodny Filip Chajzer.