Dlaczego warto czyścić język?
Czysty język wiąże się z troską o to, aby nie było na nim resztek jedzenia, a co za tym idzie, różnego typu bakterii. To ważne nie tylko dla samej jamy ustnej, ale ogólnego zdrowia całego organizmu.
Poprawa trawienia
Proces trawienia rozpoczyna się w jamie ustnej. Obecne w ślinie enzymy zaczynają rozkład niektórych składników pokarmowych. Właściwe czyszczenie języka aktywuje enzymy, które odpowiadają za lepsze trawienie pokarmu.
Uczucie świeżości
Spożywanie pokarmów, palenie tytoniu i wiele innych czynności (nawet sen!) powoduje, że na języku gromadzą się różnego typu toksyny. Jego czyszczenie pomaga w ich usuwaniu i likwiduje problem nieświeżego oddechu, który pojawia się m.in. przez martwe komórki na języku.
Poprawa smaku
Czyszczenie języka dwa razy dziennie w trakcie mycia zębów pozwala utrzymać również świeżość podniebienia. Dzięki czemu jedzenie znacznie lepiej smakuje. Intensywniej odczuwa się, że coś jest słodkie, słone, gorzkie lub kwaśne.
Podstawa higieny
Bakterie na języku mogą być początkiem wielu poważniejszych problemów zdrowotnych. Warto zadbać o swój język, aby nie narażać się na ryzyko próchnicy, różnego typu infekcji czy po prostu nieświeżego oddechu.
Zobacz także inne sposoby troski o własne zdrowie:
- Bieganie po plaży. Jak wpływa na zdrowie i o czym należy pamiętać?
- Pielęgnacja dużego biustu. Jak dbać o piersi, by nie straciły jędrności?
- Błędy w higienie intymnej. Ginekolog wskazuje te, które musimy wyeliminować od razu, bo robimy sobie krzywdę
- Są miejsca na świecie, gdzie ludzie żyją 100 lat. Co i jak jedzą?
- Co się dzieje z organizmem, gdy pijemy za mało wody? Zobacz, czym to grozi
Zobacz wideo: Osoby dorosłe, które mają problemy z chorobami dziąseł, są dwukrotnie bardziej narażone na wysokie ciśnienie krwi
Autor: Diana Ryściuk
Źródło zdjęcia głównego: Westend61