Jak bronić się przed słowną manipulacją ze strony rządzących? Prof. Michał Rusinek w najnowszej książce pt. "Ptak Dodo, czyli co mówią do nas politycy" rozbraja język polityków. W Dzień Dobry TVN wyjaśnił, dlaczego w czasie ostatniej dekady kultura języka tak bardzo się zmieniła. I to niestety na gorsze.
Gwary nadają kolorytu językowi, podtrzymują tradycję i stanowią o odrębności danego terenu. W studiu Dzień Dobry TVN mówili o nich Małgorzata Ostrowska, wokalistka mieszkająca w Poznaniu oraz Leszek Stanek, aktor pochodzący ze Śląska.
Format HTML (HyperText Markup Language), czyli hipertekstowy język znaczników, wykorzystuje się do tworzenia stron internetowych. Przeglądarki są w stanie odczytać składnię HTML i następnie wyświetlić ją jako stronę www.
Biały nalot na języku łatwo zauważyć gołym okiem, dlatego warto wyrobić sobie nawyk oglądania go podczas szczotkowania zębów. Pozwoli to na uniknięcie, dzięki szybkiej reakcji, ewentualnego rozwoju choroby.
W medycynie chińskiej wygląd języka jest doskonałym źródłem wiedzy na temat stanu zdrowia człowieka. Znaczenie ma struktura powierzchni języka, kolor, a także ilość nalotu.
Karolina Stanowska, Paulina Strączek i Klaudia Klimczyk biją rekordy popularności w Internecie. Na swoich profilach używają gwary i języków regionalnych. - Chciałabym, żeby ludzie nie wstydzili się godać - mówi jedna z nich.
Narodowy Dzień Gramatyki już od 14 lat jest obchodzony 4. marca. Z tego powodu tego dnia w Dzień Dobry TVN pojawiła się autorka vloga "Mówiąc inaczej". Paulina Mikuła opowiedziała o trudnościach gramatycznych i kwestiach językowych, które są sporne dla wielu Polaków.
Ciałopozytywność to termin, który od dłuższego czasu odmieniany jest przez wszystkie tryby i przypadki. Zmiany, jakie zaszły w naszych głowach na przestrzeni lat widać najlepiej w języku, którym się posługujemy. W jaki sposób dziś mówimy o ciele? Na co zezwalamy, a na co już nie? O tym opowiada językoznawczyni, dr Małgorzata Majewska.
Seplenienie międzyzębowe najczęściej pojawia się u dzieci. Źródła problemu mogą być różne, a jednym z nich jest nieprawidłowe karmienie. Jak leczyć seplenienie międzyzębowe? Jak trenować?
Choć samo mycie zębów pomaga utrzymać właściwy poziom higieny jamy ustnej, to warto poświęcić także chwilę językowi. Wystarczy użyć szczoteczki do zębów. Dowiedz się, jakie są największe z tego korzyści.
Błędy popełnia każdy z nas. Portal nadwyraz.com postanowił sprawdzić, jak wygląda język w Internecie i z pisownią jakich wyrazów mamy najwięcej problemów. Okazuje się, że najwięcej kłopotów sprawiają nam "w ogóle", "naprawdę" oraz "na pewno". Czy faktycznie sieć jest pełna błędów? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z Michałem Rusinkiem, literaturoznawcą.
Mogłoby się wydawać, że oczytanie wpływa na umiejętne dobieranie słów. Okazuje się jednak, że nie do końca tak jest. Zdaniem naukowców to typ osobowości wpływa na język, którym się posługujemy.
Słowo "dziaders" zyskało wyjątkową popularność na fali protestów po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Kogo określa i czy ma szansę stać się Młodzieżowym Słowem Roku? Rozmawialiśmy o tym z językoznawcą drem Arturem Czesakiem.
Nawiązując do tych proroczych, jak się okazało, słów Andrzeja Leppera postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej stylowi parlamentarnej debaty w Polsce. O tym, jak zmienia się kultura słowa w polityce i dlaczego tak się dzieje rozmawialiśmy z językoznawcą, prof. Katarzyną Kłosińską.
Zdaniem Jarosława Kreta, wszędzie na świecie można się porozumieć bez znajomości języka tylko: "Trzeba się uśmiechać, trzeba być otwartym i trzeba gadać". O swoich językowych przygodach opowiedzieli nam także Anna Oberc i Ludwik Borkowski. Czy istnieje jakiś uniwersalny język, dzięki któremu dogadamy w każdym zakątku świata?
W Krakowie po raz dziesiąty wystartował Festiwal Netia Off Camera - festiwal, który promuje kino niezależne i docenia twórców mówiących własnym językiem. Jest tam nasz specjalny wysłannik dziennikarz Marcin Sawicki, który spotkał się Davidem J. Petersonem, lingwistą i twórcą języka Dothraków i Valyrian w serialu "Gra o tron". Jak aktorzy reagują na konieczność nauczenia się nowego języka? Który z aktorów "Gry o tron" poradził sobie najlepiej z nowym językiem?
Piotr Przykaza ma żonę Koreankę. Władysław Rzycki ma żonę Amerykankę. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Polaków, którzy za partnerki życiowe wybrali kobiety innej narodowości. Jak poznali swoje żony? Jak udało im się pokonać barierę językową?
Na scenie Dzień Dobry TVN zespół Weekend wykonał piosenkę, którą chyba zna każdy, jednak w nieco odmiennej - angielskiej wersji językowej. Posłuchajcie hitu "Ona tańczy dla mnie" śpiewanego po angielsku! Która wersja podoba Wam się bardziej?
Katolicki dziennikarz Piotr Żyłka, który stworzył na Facebooku profil FaceBóg, pokazuje, jak można mówić i pisać o Bogu, by trafiać do wielu młodych ludzi.
Leszek Moniuszko mieszka w Korei Południowej od lat. Wyjechał tam na studia. Dlaczego tam został? Co najbardziej go zafascynowało w Korei? Jak sobie radzi z językiem? Dlaczego w Korei trzeba się nauczyć korzystania z toalety? W studiu Dzień Dobry TVN Leszek Moniuszko przybliżył nam kulturę Korei i mentalność ludzi ją zamieszkujących.
Shik Kim jest jednym z pierwszych Koreańczyków, którzy skończyli polonistykę na Uniwersytecie w Seulu, w Korei Południowej, największym na świecie wydziale polonistyki. Czy o wyborze studiów decydował przypadek czy miłość do języka polskiego? Jak radzi Shik Kim sobie z deklinacją, obocznościami, imiesłowami przymiotnikowymi uprzednimi? Na tę okoliczność przepytali go nasi prowadzący.
Kiedy Profesor gotuje, wygania żonę, Dr Lucynę Kirwil, ze swojego królestwa. Dla Profesora zdrowa kuchnia to smaczna kuchnia, a jego ulubione stwierdzenie to: „do każdego dania można dodać boczku”. Jego ulubiony mianownik to celownik. W kuchni Dzień Dobry TVN profesor Jerzy Bralczyk w towarzystwie żony, opowiedział o pierogach, kuchni mazowieckiej i tym, co był w stanie zjeść z miłości.