Wykonuj regularnie te proste ćwiczenia, a zobaczyć świetne efekty.
Niektóre odpowiedzi zaskakują.
Język pozwala nam nie tylko nazywać, ale i lepiej rozumieć otaczający nas świat. Niestety bywa też bronią i może dotkliwie ranić. Doświadczają tego m.in. osoby z mniejszości seksualnych oraz te, które zmagają się z zaburzeniami psychicznymi. Jakich błędów w rozmowie z nimi nie popełniać? Dlaczego niekiedy słowa ranią mocniej niż cios? O tym porozmawialiśmy z Patrycją Wonatowską, eduktaorką seksualną.
Wakacje nadchodzą wielkimi krokami, dlatego część z nas już zaczęła przygotowania do planowanych urlopów. A jednym z najczęściej wybieranych przez Polaków miejsc są kraje hiszpańskojęzyczne. O tym, jakie zwroty mogą okazać się pomocne w Hiszpanii, w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z nauczycielem hiszpańskiego Ignacio Mateją Cabello.
13-letni Paweł Juszkiewicz postanowił pomóc dorosłym i wymyślił prototyp aplikacji, która tłumaczy im młodzieżową nowomowę.
"Najważniejsze jest pełne zanurzenie".
"Love&Translation" to nowe reality show, w którym troje poszukujących miłości Amerykanów spotka się z kilkunastoma kobietami z różnych stron świata. Bez wspólnego języka oraz pomocy tłumacza single spróbują poznać siebie od jak najprawdziwszej strony. Z bohaterami show - Kahlilem, Trippem, Dylanem oraz prowadzącą program - Sangitą Patel rozmawiała dziennikarka dziendobry.tvn.pl - Zofia Wierzcholska. Czy mowa ciała jest silniejsza niż słowa?
Wybory młodzieżowego słowa roku wzbudzają niemałe emocje. Często okazuje się, że my, dorośli, nie jesteśmy w stanie komunikować się z młodzieżą na ich poziomie, bo nie nadążamy za dynamicznie zmieniającym się językiem. Zdarza się jednak, że rodzice chcą, próbują lub po prostu są młodzieżowi. Jak reagują na to ich dzieci? Co sądzą o "równych starych"? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Marcinem Józefaciukiem i nastolatkami.
Odcinek 661. "Milionerów" przyniósł niemałe emocje. Aleksandra Bramorska walczyła o główną wygraną i nie obyło się bez trudnych momentów. Choć na pytania odpowiadała z prędkością światła, gorąco się zrobiło przy pytaniu o Brazylię.
Jak bronić się przed słowną manipulacją ze strony rządzących? Prof. Michał Rusinek w najnowszej książce pt. "Ptak Dodo, czyli co mówią do nas politycy" rozbraja język polityków. W Dzień Dobry TVN wyjaśnił, dlaczego w czasie ostatniej dekady kultura języka tak bardzo się zmieniła. I to niestety na gorsze.
"Żałuje tego incydentu".
Gwary nadają kolorytu językowi, podtrzymują tradycję i stanowią o odrębności danego terenu. W studiu Dzień Dobry TVN mówili o nich Małgorzata Ostrowska, wokalistka mieszkająca w Poznaniu oraz Leszek Stanek, aktor pochodzący ze Śląska.
Pomogły mu w tym m.in. "Kuchenne rewolucje".
Format HTML (HyperText Markup Language), czyli hipertekstowy język znaczników, wykorzystuje się do tworzenia stron internetowych. Przeglądarki są w stanie odczytać składnię HTML i następnie wyświetlić ją jako stronę www.
Język suahili jest językiem ojczystym dla około 800 tysięcy ludzi w Afryce. Co warto o nim wiedzieć?
Która z poniższych buziek kojarzy Wam się najbardziej z prowadzącymi Dzień Dobry TVN - Małgorzatą Ohme i Filipem Chajzerem?
Biały nalot na języku łatwo zauważyć gołym okiem, dlatego warto wyrobić sobie nawyk oglądania go podczas szczotkowania zębów. Pozwoli to na uniknięcie, dzięki szybkiej reakcji, ewentualnego rozwoju choroby.
"Wcześniej mówienie po kaszubsku było uważane za wstydliwe".
W medycynie chińskiej wygląd języka jest doskonałym źródłem wiedzy na temat stanu zdrowia człowieka. Znaczenie ma struktura powierzchni języka, kolor, a także ilość nalotu.
Czym są polonizmy? O tym opowiedziała youtuberka i popularyzatorka języka polskiego Paulina Mikuła.
Karolina Stanowska, Paulina Strączek i Klaudia Klimczyk biją rekordy popularności w Internecie. Na swoich profilach używają gwary i języków regionalnych. - Chciałabym, żeby ludzie nie wstydzili się godać - mówi jedna z nich.
Narodowy Dzień Gramatyki już od 16 lat jest obchodzony 4. marca.
Ciałopozytywność to termin, który od dłuższego czasu odmieniany jest przez wszystkie tryby i przypadki. Zmiany, jakie zaszły w naszych głowach na przestrzeni lat widać najlepiej w języku, którym się posługujemy. W jaki sposób dziś mówimy o ciele? Na co zezwalamy, a na co już nie? O tym opowiada językoznawczyni, dr Małgorzata Majewska.
Seplenienie międzyzębowe najczęściej pojawia się u dzieci. Źródła problemu mogą być różne, a jednym z nich jest nieprawidłowe karmienie. Jak leczyć seplenienie międzyzębowe? Jak trenować?
Choć samo mycie zębów pomaga utrzymać właściwy poziom higieny jamy ustnej, to warto poświęcić także chwilę językowi. Wystarczy użyć szczoteczki do zębów. Dowiedz się, jakie są największe z tego korzyści.
Błędy popełnia każdy z nas. Portal nadwyraz.com postanowił sprawdzić, jak wygląda język w Internecie i z pisownią jakich wyrazów mamy najwięcej problemów. Okazuje się, że najwięcej kłopotów sprawiają nam "w ogóle", "naprawdę" oraz "na pewno". Czy faktycznie sieć jest pełna błędów? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z Michałem Rusinkiem, literaturoznawcą.
Mogłoby się wydawać, że oczytanie wpływa na umiejętne dobieranie słów. Okazuje się jednak, że nie do końca tak jest. Zdaniem naukowców to typ osobowości wpływa na język, którym się posługujemy.
Słowo "dziaders" zyskało wyjątkową popularność na fali protestów po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Kogo określa i czy ma szansę stać się Młodzieżowym Słowem Roku? Rozmawialiśmy o tym z językoznawcą drem Arturem Czesakiem.
Nawiązując do tych proroczych, jak się okazało, słów Andrzeja Leppera postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej stylowi parlamentarnej debaty w Polsce. O tym, jak zmienia się kultura słowa w polityce i dlaczego tak się dzieje rozmawialiśmy z językoznawcą, prof. Katarzyną Kłosińską.
Zdaniem Jarosława Kreta, wszędzie na świecie można się porozumieć bez znajomości języka tylko: "Trzeba się uśmiechać, trzeba być otwartym i trzeba gadać". O swoich językowych przygodach opowiedzieli nam także Anna Oberc i Ludwik Borkowski. Czy istnieje jakiś uniwersalny język, dzięki któremu dogadamy w każdym zakątku świata?