Dalajlama XIV naruszył cielesność kilkulatka
Działaczka na rzecz praw człowieka Deepika Pushkar Nath jako pierwsza udostępniła nagranie, na którym duchowy przywódca buddystów pokazał chłopcu język i poprosił, by ten go "possał". Taka reakcja była odpowiedzią na pytanie dziecka do Dalajlamy, "czy może go przytulić".
- To jest niestosowne. Nikt nie powinien usprawiedliwiać takiego zachowania - stwierdziła kobieta.
Nagranie powstało w lutym w indyjskim mieście Dharamsala w stanie Himachal Pradesh. Dalajlama chwycił kilkulatka za brodę, stanowczo przyciągając jego twarz do siebie i pocałował go w usta. Trudno dociec, co stało się później, bo filmik urywa się w momencie, w którym duchowny przybliża język do ust chłopca.
Dalajlama XIV przeprasza
Po kontrowersjach, jakie wywołało zdarzenie, Dalajlama za pośrednictwem Twittera odniósł się do tej sytuacji.
- W sieci krąży nagranie, na którym widać, jak chłopiec prosi Jego Świętobliwość, by go przytulił. Jego Świętobliwość chciałby przeprosić chłopca i jego rodzinę, a także tysiące swoich przyjaciół na całych świecie, za ból, który sprawiły jego słowa - czytamy w oświadczeniu.
- Jego Świętobliwość podczas spotkań często droczy się z ludźmi w niewinny i zabawny sposób, nawet w obecności publiczności i kamer. Żałuje (Dalajlama - red.) tego incydentu"- zapewniono.
Kontrowersje wokół Dalajlamy
Jak podaje TVN 24, BBC wyjaśniło, że gest Dalajlamy mógł zostać źle odebrany przez pryzmat kulturowy. W Tybecie pokazanie drugiej osobie języka uznawane jest za pozdrowienia i wyraz szacunku. Portal CNN przypomina z kolei, że to nie jest pierwszy skandal wywołany przez duchowego przywódcę Tybetu.
Zaledwie cztery lata temu Dalajlama przepraszał za wywiad dla BBC, w którym powiedział, że jeśli w pełnionej funkcji zastąpi go kobieta, powinna być "bardziej atrakcyjna niż on". Rok temu, odnosząc się do tematu kryzysu migracyjnego, mówił, że "Europa powinna być dla Europejczyków".
Kim jest Dalajlama XIV?
Dalajlama XIV, Tenzin Giaco (Tenzin Gyatso), jest głową państwa i duchowym przywódcą Tybetańczyków. Urodził się w 1935 r. w Chinach. W 1959 roku zbiegł do Indii wraz z 80 tys. tybetańskich uchodźców po nieudanym antychińskim powstaniu w Tybecie.
Jego siedzibą jest miasto Dharamśala. W 1989 r. został laureatem pokojowej Nagrody Nobla
Więcej informacji z kraju i ze świata znajdziesz na tvn24.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.
Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- 53-latka oskarżona o znęcanie się nad dziećmi i "udostępnianie" ich pedofilom. "Bici, zastraszani i poniżani"
- Te historie wydarzyły się naprawdę. Kaja Klimek poleca filmy oparte na faktach
- Marta Linkiewicz o kontrowersyjnym nagraniu: "Byłam zadowolona z siebie, potem była depresja"
TVN24
Autor: Oskar Netkowski
Źródło zdjęcia głównego: David M. Benett/Getty Images