Zwiedzanie Tybetu – zabytki, krajobrazy, buddyzm

zwiedzanie Tybetu
Russell Monk/Getty Images
Tybet to część należącego do Chin Tybetańskiego Regionu Autonomicznego, który coraz częściej jest celem podróży turystycznych. Przyjeżdżają tu osoby zafascynowane buddyzmem, pragnące zobaczyć zabytki związane z lamaizmem oraz podziwiać unikalną przyrodę tego regionu.

Zwiedzanie Tybetu najlepiej zacząć od stolicy regionu. Będąc w Lhasie można zobaczyć m.in. pałac Potala, Norbulingkę, świątynię Dżokhang i Klasztor Sera. Z kolei miłośników natury zachwyci jezioro Yamdrok i Namtso (najwyżej położone jezioro świata).

Tybet – położenie, konflikt z Chinami

Tybet należy do Chińskiej Republiki Ludowej. Jest częścią Tybetańskiego Regionu Autonomicznego i leży na Wyżynie Tybetańskiej. Południową granicę Tybetu stanowią Himalaje, najwyższe góry świata. Warto wziąć pod uwagę, że region ten znajduje się na wysokości ponad 4 tys. m n.p.m. – ma to znaczenie z powodu możliwości wystąpienia u turystów choroby wysokościowej.

Istotna jest historia tego miejsca. Przez wiele lat teren ten był powodem walk Tybetańczyków z Chinami. Konflikt tybetański ma złożoną genezę. Do jego wybuchu doprowadziło poczucie odrębności kulturowej i historycznej Tybetu oraz przeświadczenie Chińczyków, że region ten jest tylko chińską prowincją. Przez stulecia Tybet i Chiny pozostawały w luźnym związku. Konflikt , który zaognił się w ubiegłym wieku, doprowadził do śmierci tysięcy Tybetańczyków. Dowodem tego jest m.in. opublikowany w Dharamsali w Indiach raport dotyczący łamania praw człowieka w Tybecie w 2008 r. Zebrane w tamtym okresie dane pokazały, że aż 120 Tybetańczyków zginęło z rąk funkcjonariuszy chińskich sił bezpieczeństwa. Konflikt między Tybetem a Chinami doprowadził też do zniszczenia tysięcy buddyjskich świątyń oraz zakazu wjazdu cudzoziemców do Tybetu. Dopiero w 1980 roku region ten otwarto dla turystów. Do dnia dzisiejszego chińskie władze nie pozwalają na swobodne poruszanie się po kraju i wymagają zdobycia specjalnych pozwoleń.

Dlaczego warto odwiedzić Tybet?

Położenie oraz trudny dostęp sprawiają, że podróż do Tybetu, nawet dla doświadczonych podróżników, jest wyprawą do innego świata – to ciągle jedno z najbardziej tajemniczych i niedostępnych miejsc. Wielu osobom kojarzy się ono głównie z tybetańskimi ćwiczeniami lub tybetańskim eliksirem młodości , którego receptura pochodzi z IV w. p.n.e. Wielu spośród turystów odwiedzających Tybet to osoby, w życiu których ważne miejsce zajmuje lamaizm, tj. buddyzm tybetański. Zjawiają się tu również ci, którym wakacje pod palmami przestały wydawać się atrakcyjne. Warto podkreślić, że znakiem rozpoznawczym Tybetu jest bogata kultura i długa historia, dzięki czemu nie brakuje tu zabytków.

Zwiedzanie Tybetu, zwanego "Dachem świata" , warto zacząć od zobaczenia Lhasy – stolicy i największego miasta chińskiego Tybetańskiego Regionu Autonomicznego. Lhasa, czyli “miejsce święte” lub “miejsce buddy”, położona jest na wysokości ponad 3 600 metrów na Wyżynie Tybetańskiej. Od stuleci miasto jest celem pielgrzymek buddystów, a niedawno otworzyło się na turystykę masową. Znaleźć w nim można wiele ośrodków tybetańskiego buddyzmu. Jednym z nich jest najwyżej położony pałac na świecie, czyli pałac Potala, który od 1959 roku pełnił rolę rezydencji władców Tybetu, a aktualnie znajduje się w nim muzeum. Budynek pałacu jest dobrze widoczny z każdego miejsca w mieście. Zbudowany został z drewna, gliny i kamieni, ma kilkanaście kondygnacji i aż 1000 komnat. Pałac Potala wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Będąc w Lhasie, należy zwrócić uwagę również na Norbulingkę, będącą letnią siedzibę Dalajlamów – znajduje się ona kilka kilometrów na zachód od centrum miasta. Kolejnym ważnym miejscem w stolicy Tybetańskiego Regionu Autonomicznego jest świątynia Dżokhang. Jest to najświętsze miejsce tybetańskich buddystów. Do najważniejszych ośrodków lamaizmu należy też XV-wieczny Klasztor Sera, w którym w czasach świetności żyło 6 000 mnichów (obecnie przebywa ich tu około 600). Sera zajmuje obszar blisko 115 tys. m² i położony jest u podnóża skał. Najstarszy budynek klasztoru wybudowano w 1419 r.

Atrakcji Tybetu można szukać również poza stolicą regionu, np. w dawnej stolicy – Gyangze, która nazywana jest "miastem świątyń". Najważniejszym miejscem tego miasta jest XV-wieczny klasztor Palkhor, który powstał jako kompleks 15 świątyń. Posiada on kilkupoziomową stupę Dziesięciu Tysięcy Buddów. Odwiedzając miasto Shigatse, nie można pominąć klasztoru Tashi Lumpo, będącego siedzibą Panczenlamów.

Najpiękniejsze krajobrazy Tybetu

Tybet to miejsce, którego zwiedzanie jest nie lada gratką także z uwagi na tutejszą przyrodę.

Wartymi zobaczenia miejscami są święte jezioro Yamdrok oraz najwyżej położone jezioro świata – Namtso. Jednak to nie dzięki jeziorom Tybet jest celem podróży mieszkańców innych kontynentów – przyjeżdżają oni tu, aby zobaczyć ośnieżone szczyty Himalajów, które tworzą unikalny krajobraz. Tybet jest prawdziwym rajem dla miłośników wypraw górskich. Osoby, które nie chcą wydawać pieniędzy na drogie pozwolenia i specjalistyczny sprzęt wspinaczkowy, zamiast na szczyt najwyższej góry świata, mogą udać się na krótki trekking do Everest Base Camp.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Michał Cessanis i nieznany Sopot. Jak wykorzystuje się tamtejszą solankę?

Dzień Dobry TVN

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości