Co się dzieje, gdy rodzice używają młodzieżowego języka? "Nie wstydzę się za mamę, to urocze"

Rodzice używający młodzieżowego języka
Źródło: Dzień Dobry TVN
Kiedy rodzice starają się być młodzieżowi
Kiedy rodzice starają się być młodzieżowi
Jak odkryć w dziecku pasję?
Jak odkryć w dziecku pasję?
Pytania naszych widzów do psycholożki dotyczące dzieci
Pytania naszych widzów do psycholożki dotyczące dzieci
Wybory młodzieżowego słowa roku wzbudzają niemałe emocje. Często okazuje się, że my, dorośli, nie jesteśmy w stanie komunikować się z młodzieżą na ich poziomie, bo nie nadążamy za dynamicznie zmieniającym się językiem. Zdarza się jednak, że rodzice chcą, próbują lub po prostu są młodzieżowi. Jak reagują na to ich dzieci? Co sądzą o "równych starych"? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Marcinem Józefaciukiem i nastolatkami.

Młodzieżowi rodzice: hot czy cringe?

Rodzice troszeczkę zazdroszczą swoim dzieciom, być może dlatego, że są ciągle młodzi, a rodzice są już tymi dorosłymi osobami, to jest takie nasze marzenie - być wiecznie młodym, wiecznie przebojowym. Rodzice próbują w ten sposób jeszcze sobie troszeczkę kupić tej młodości. To jest rzecz nr 1, rzecz nr 2 - rodzice starają się zbliżyć do swoich dzieciaków i uczyć z tego samego kodu, z którego dzieciaki korzystają na co dzień - czyli starają się być właśnie na tyle młodzieżowi, żeby należeć do tego grona, chcą pokazać w ten sposób, że ich słuchają, rozumieją, czy ewentualnie chcieliby ich rozumieć. 

- Moja mama śledzi wszystkie trendy - przyznała Tatiana. - Kiedy powiedziałam jej o tym słowie, najpierw musiałam jej wytłumaczyć, co to znaczy i zaczęła to stosować - dodała. - Nie mam czegoś takiego, że się za nią wstydzę, to urocze - podkreśliła.

- Rodzice nie znają wszystkich słów, którymi porozumiewam się z rówieśnikami - podkreśliła Pola. - Naturalne jest, że czasem się zdarzy słowo, które nie jest adekwatne - zdradziła.

- U mnie to wygląda tak, że kiedy ja z moim bratem używamy młodzieżowych słów, moja mama używa ich prześmiewczo, żartując trochę z nas - zdradziła Maria.

Język zarezerwowany tylko dla młodzieży?

Jeśli sięgnąć nieco w głąb pamięci okaże się, że kiedy byliśmy nastolatkami, sami nie pozwalaliśmy lub byliśmy zażenowani, kiedy nasi rodzice czy dziadkowie korzystali z naszego języka. Nic więc dziwnego, że współczesna młodzież również patrzy na to z lekkim dystansem. To jest jednak kod młodzieży, czyli zupełnie innej grupy, innej generacji i korzystanie z kodu tej generacji nie do końca jest fajne. Młodzi mogą wtedy czuć się pozbawieni swojej identyfikacji, bo oni się identyfikują poprzez właśnie te słowa, które są coraz to inne, nowsze.

Z jednej więc strony z pewnością ich unikalny język to element ich identyfikacji i tożsamości, dlatego tak chętnie go tworzą. Z drugiej, jak sami przyznają język to przede wszystkim narzędzie do tego, żeby się porozumiewać. - Koniec końców język jest po to, żeby się komunikować. - stwierdziła Pola. - Czy jest to po to, żeby nas nie rozumieli? Chyba nie do końca - dodała.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!