Raport "Dojrzewanie polskich chłopców"
Jak to jest być dojrzewającym chłopcem w Polsce? Jakie są największe wyzwania dorastania? Na te i wiele innych pytań odpowiada raport zrealizowany przez infuture.institute i Fundację moonka. Jakie są najważniejsze wnioski płynące z badania?
- Przede wszystkim chłopcy mówią o tym, że czują się samotni. Mają takie poczucie, że z problemami dookoła dojrzewania muszą sobie radzić sami. Mówi o tym 46 proc. badanych chłopców, więc to jest sporo. Bardzo dużo trudności jest dookoła emocji. Co dziesiąty chłopiec mówi, że nie umie rozpoznawać emocji, nie umie ich nazywać, nie wie też, jak sobie z nimi radzić. Mają poczucie, że chłopak w ogóle nie powinien rozmawiać o emocjach, a jednocześnie mają potrzebę, żeby w tym obszarze dostać wsparcie. Myślę, że to istotna wiedza płynąca z tego raportu. Z mojej perspektywy bardzo ważne jest, że chłopcy wskazują rodziców, jako pierwsze osoby, do których chcą się zwrócić o pomoc - powiedziała Edyta Żmuda.
Choć rodzice są na wyciągnięcie ręki, to czy są na tyle blisko emocjonalnie ze swoimi pociechami, by móc je zrozumieć i wysłuchać?
- To jest pytanie o to, jak tę relację dotychczas budowaliśmy i czy pozwala na to, żeby szczerze mówić swoich o problemach i je ujawniać. Tym bardziej że wiek dorastania, to taki wiek skonfliktowania z dorosłymi. Częściej szuka się jednak wsparcia w grupie rówieśniczej tudzież w Internecie - przyznała dr Karolina Apelt.
Sytuacja chłopców w Polsce
To, co chłopcy widzą w Internecie, ma niebagatelny wpływ na ich samoocenę. Dzieci dorastają w przekonaniu, że rzeczywistość wygląda tak, jak w mediach społecznościowych.
- Doznają frustracji i takiego dysonansu poznawczego. Bardzo często mówimy, że wygórowane standardy dotyczą kobiet czy dziewczynek. Tak naprawdę to samo dzieje się z wygórowanymi standardami dotyczącymi mężczyzn. Dodatkowo chłopcy borykają się z takim niejednoznacznym wzorcem męskości. Z jednej strony mają tradycyjny wzorzec, czyli facet musi być silny, ma nie pokazywać emocji, a z drugiej strony już zauważają, że jednak to nie do końca jest prawda. Chcą mieć prawo do tego, żeby pokazywać emocje - podkreśliła redaktor naczelna magazynu "Charaktery".
Z raportu "Dojrzewanie polskich chłopców" wynika również, że synom brakuje bliskiej relacji z ojcem.
- Myślę, że to jest znak dzisiejszych czasów. O ile mamy już mocno dbają o kontakt z dziećmi i dużo mówimy o tej potrzebie kontaktu, bliskości, komunikacji i roli tej komunikacji. O tyle myślę, że ojcowie dopiero się organizują jako społeczność i dostrzegają tę potrzebę budowania kontaktu ze swoimi dziećmi i obecności, nie tylko tej fizycznej, o którą też warto dbać, ale obecności w sensie bliskości psychicznej i uczestniczenia w życiu swoich dzieci - stwierdziła psycholożka.
Całą rozmowę można zobaczyć w materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Nowa Rzeczniczka Praw Dziecka doprowadziła Ewę Drzyzgę do łez. "Wzbudziło to we mnie młodzieńczy bunt"
- Jak wygląda codzienność 13-osobowej rodziny? "Ludzie już się przyzwyczaili do tego, jakie ilości zakupów robimy"
- Wstrząsające relacje dzieci pracujących w fabrykach oleju palmowego. "Często nie śpię w nocy z bólu"
Autor: Justyna Piąsta
Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News