Telefon zaufania dla dzieci. Z czym dzwonią? "Żyją w tym lęku niejednokrotnie tygodniami"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Smutny obraz polskich dzieci i nastolatków
Smutny obraz polskich dzieci i nastolatków
Magdalena Chorzewska o depresji
Magdalena Chorzewska o depresji
Magdalena Chorzewska o samobójstwach
Magdalena Chorzewska o samobójstwach
Magdalena Chorzewska o przepracowaniu dzieciństwa
Magdalena Chorzewska o przepracowaniu dzieciństwa
Ze statystyk telefonu zaufania dla dzieci, prowadzonego przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, wyłania się smutny obraz rzeczywistości dzieci i nastolatków w Polsce. Każdego dnia ponad 19 młodych osób dzwoniło i pisało w sprawie myśli, zamiarów i prób samobójczych. Dodatkowo w 2022 roku konsultanci linii 116 111 podjęli najwięcej, bo aż 885, interwencji ratujących życie lub zdrowie dzieci. To blisko 2,5 interwencji dziennie. Dlaczego tak się dzieje?

Jeśli masz objawy kryzysu emocjonalnego - nie czekaj. W Polsce dostępnych jest kilka zupełnie bezpłatnych, całodobowych infolinii, na których znajdziesz pomoc. Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym, telefon: 800 702 222. Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111. Więcej znajdziesz w artykule: Pomoc dla osób w kryzysie – gdzie i jak jej szukać?

Dziecko na telefonie zaufania

Monika Orkan-Łęcka jest pedagożką i od niemal 5 lat pracuję na infolinii Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Jak przyznała, dla wielu dzieci problemem są lęki.

- To są niepokoje z jednej strony adekwatne do wieku. Wiadomo, że nastolatki mają swoje problemy i wyzwania. One są takie naturalne. Z drugiej strony są to dzieci, które dzwonią i na tu i teraz potrzebują pomocy specjalistycznej, bo żyją w tym lęku niejednokrotnie tygodniami, miesiącami i nie dostają pomocy. Często proszą o pomoc swoich rodziców, przynajmniej te, które do nas dzwonią, o tym nam opowiadają. Natomiast rodzic czasami podchodzi z taką perspektywą: nie przejmuj się to dojrzewanie. Dziecko też czasem nie chce poprosić rodzica, bo widzi, że rodzic ma też swoje problemy. Mamy trudne czasy. Jest inflacja, rodzic jest zapracowany, dziecko mówi: nie będę martwił mamy - powiedziała ekspertka.

Jak wygląda taka rozmowa? - Zazwyczaj jest tak, że dziecko już dzwoni do nas z jakąś myślą, z jakimś problemem, z nazwaniem czegoś. My wspólnie oglądamy sobie to, co się tam dzieje, żeby też zrozumieć, żeby to dziecko sobie pewne rzeczy ułożyło. Mówimy mu, że tak jak się czuje, bo to zwykle dla dzieci problem, że ja się nie mogę tak czuć, że to jest ok. Ono ma prawo do złości, smutku, frustracji - zdradziła gościni Dzień Dobry TVN.

Telefon zaufania dla dzieci - statystyki

Jak zaznaczyła w rozmowie Agnieszka Woźniak-Starak, dwa razy dziennie pracownicy telefonu zaufania interweniują, żeby ratować życie.

- Nawet dwa i pół do trzech. To są oczywiście średnie statystyki. To są takie momenty, kiedy my interweniujemy, bo bezpośrednio zagrożone jest życie lub zdrowie dziecka. Ja nie mówię tutaj o dzieciach, które mają myśli samobójcze czy są depresyjne - powiedziała Monika Orkan Łęcka i zaznaczyła, że są w stanie odbierać jedynie 40 procent połączeń z powodu problemów z dofinansowaniem i brakami kadrowymi.

Według statystyk Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę w 2016 roku liczba telefonów dotyczących prób i myśli samobójczych wynosiła 2496, natomiast w 2022 roku było to już 6997. Jeśli chodzi o lęki, tych połączeń było w 2016 roku 7658, a sześć lat później już 10082.

Międzynarodowy Dzień Telefonów Zaufania dla Dzieci 

Obchodzony jest 17 maja. Inicjatorem tego święta jest organizacja skupiająca telefony zaufania dla dzieci z całego świata. Celem obchodów jest zwrócenie uwagi na tę formę pomocy najmłodszym i możliwie jak najszerszy jej rozwój na całym świecie.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Agnieszka Mrozińska

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana