samobójstwo

  Kto częściej decyduje się odebrać sobie życie?

  Reporterzy programu Uwaga! TVN postanowili sprawdzić, czy i dlaczego profesor Marian Zembala otrzymał przed śmiercią ultimatum od pracowników szpitala i dlaczego jego syn, również kardiochirurg, został zwolniony z pracy. Co na to pracownicy szpitala?

  - Bóg tak chciał? Nie! U mojego męża to były konkretne działania innych osób. Psychicznie tego nie wytrzymał, nie wytrzymał tego ciężaru i tej nagonki – mówi reporterom programu Uwaga! TVN wdowa po prof. Marianie Zembali, który zmarł w marcu tego roku.

  Neena Pacholke popełniła samobójstwo w sobotę 27 sierpnia. Koszykarka w ostatnim czasie pracowała jako prezenterka kanału telewizyjnego WAOW. Miała zaledwie 27 lat. Bliscy i rodzina twierdzą, że nic nie zwiastowało tragedii.

  W śląskim Będzinie dokonano makabrycznego odkrycia. W zaparkowanym na terenie osiedla Syberka samochodzie znaleziono zawinięte w dywan zwłoki kobiety. Właściciel auta również nie żyje. Sprawą zajmuje się prokuratura.

  "Najbardziej znanym przypadkiem był delfin, który zakochał się w swojej trenerce".

  Statystyki pokazują, że w tym roku w Stanach Zjednoczonych więcej niepełnoletnich zginęło od broni palnej niż w wyniku wypadków samochodowych.

  Edyta Pazura udzieliła poruszającego wywiadu. Małżonka znanego aktora opowiedziała o szczegółach ich związku, a także o najcięższych momentach swojego życia. Okazało się, że w młodym wieku widziała wstrząsające zdarzenie, które wpłynęło na jej przyszłość.

  "Chciałem targnąć się na życie".

  Tim Bergling popełnił samobójstwo 20 kwietnia 2018 roku na wakacjach w Omanie. Miał 28 lat.

  Do dramatycznego odkrycia doszło w miejscowości Gnojnik w Małopolsce. Ze studni wydobyto ciało 37-letniej kobiety i niespełna półrocznego dziecka. Z ustaleń policji wynika, że było to rozszerzone samobójstwo.

  "Wiele dzieci nie ujawnia się ze swoimi problemami".

  W Polsce rośnie liczba prób samobójczych. W ciągu roku było ich więcej o ponad 5 procent. Takie statystyki podaje Komenda Główna Policji. Szczególnie niepokoją dane dotyczące młodych kobiet i nastolatek. Jakie są najczęstsze powody, dla których chcą odebrać sobie życie?

  "Mówiła, że nie ufa żadnemu z dorosłych".

  Cheslie Kryst została odnaleziona martwa. Prezenterka i miss USA 2019 w mieszkaniu zostawiła list, a w mediach społecznościowych opublikowała pożegnalne zdjęcie. Miała 30 lat.

  "Śledztwo pod kątem nakłaniania do popełnienia samobójstwa".

  Avicii był jedną z największych gwiazd muzyki elektronicznej. Już niebawem do księgarń trafi biografia muzyka. Mają się w niej pojawić niepublikowane wcześniej zapiski artysty.

  Świadkiem makabrycznej zbrodni 11-latek.

  "Nie było gorszego roku".

  Mirosław Breguła był wokalistą i jednym z twórców zespołu Universe. 2 listopada tego roku mija dokładnie 14. rocznica śmierci artysty. O jego twórczości i smutnej śmierci w Dzień Dobry TVN opowiedzieli bliscy muzyka.

  "Mama umarła, a ja pojechałem grać mecz. W ogóle mnie to nie ruszyło"

  10 września obchodzimy Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. Tragiczne decyzje osób, które decydują się zakończyć swoje życie oddziałują jednak nie tylko na nie, ale także na ich bliskich: rodziny, przyjaciół, którzy często do końca swoich dni mierzą się z tym, co się stało. Obwiniają się o to, że nie dostrzegli sygnałów i dopuścili do tragedii.

  9 marca obchodzimy Dzień Statystyki Polskiej. W tym dniu dr Maciej Kawecki poruszył w mediach społecznościowych temat liczb, które przerażają najbardziej. W czasie pandemii wzrosła liczba młodych ludzi, którzy potrzebują pomocy. Według statystyk w minionym roku samobójstwo było przyczyną co piątej śmierci dziecka. Najmłodsza osoba, która odebrała sobie życie, miała zaledwie 8 lat!

  Dramatyczną walkę o życie dziecka, które próbowało popełnić samobójstwo, opisał lekarz z warszawskiego szpitala. Dr Tomasz Rawo opublikował w mediach społecznościowych zdjęcie sali operacyjnej oraz emocjonujący wpis. Lekarz nie ukrywając wzburzenia podkreślił, że dramatu można by uniknąć, gdyby wcześniej zdesperowany młody człowiek mógł liczyć na pomoc psychologa i psychiatry.

  Niespodziewana śmierć Robina Williamsa odsłoniła mroczne oblicze Hollywood. Samobójstwo aktora, który bawił i wzruszał miliony widzów na całym świecie, rozpoczęło debatę na temat zdrowia psychicznego znanych osób. Po czasie okazało się, że za dramatem gwiazdora nie stała jednak depresja.

  Nie wiadomo, co tak naprawdę wydarzyło się w mieszkaniu, w którym Oskar razem z przyjaciółmi świętował urodziny. Rodzice 17-latka nie wierzą w to, że syn mógł popełnić samobójstwo i wyskoczyć przez okno. – Widać cień spadającej na patio osoby. Kilka minut później trzej panowie w pośpiechu opuszczają mieszkanie – opowiada matka Oskara.

  Z depresją zmaga się 350 mln ludzi na całym świecie. W Polsce choruje na nią co dziesiąta osoba. Czasem zdarza, że cierpienie, z którym się mierzą, jest tak silne, że chorzy szansę na ratunek widzą jedynie w samobójstwie. Tak było w przypadku 19-letniej Gosi. Jak rozpoznać, że z dzieckiem dzieje się coś niepokojącego? Gdzie szukać pomocy? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Katarzyną Kwaśny-Czehak, psychologiem, psychoterapeutą oraz dr Anetą Górską-Kot, pediatrą.

  Samobójcza śmierć Kurta Cobaina, legendarnego lidera grupy Nirvana, nie tylko utrwaliła kult muzyka, ale też stała się zalążkiem wielu teorii spiskowych. Do sprawy po latach powróciło amerykańskie Federalne Biuro Śledcze, publikując nieznane dotąd dokumenty. Czy dają one szansę na rozwikłanie zagadki?

  15-letni transpłciowy chłopiec popełnił samobójstwo. Po jego śmierci rodzice nie mogli się porozumieć w sprawie płci zmarłego dziecka i podpisu imienia na nagrobku. Dlatego zdecydowali, że podzielą prochy i wyprawią dwa pogrzeby.

  Kevin Briggs to emerytowany policjant, który zapobiegł wielu samobójstwom. Przez 23 lata swojej służby powstrzymał kilkaset osób przed skokiem ze słynnego mostu Golden Gate w San Francisco. Podczas rozmowy z Marcinem Sawickim opowiedział o technikach, które stosował.