samobójstwo

  samobójstwo

  9 marca obchodzimy Dzień Statystyki Polskiej. W tym dniu dr Maciej Kawecki poruszył w mediach społecznościowych temat liczb, które przerażają najbardziej. W czasie pandemii wzrosła liczba młodych ludzi, którzy potrzebują pomocy. Według statystyk w minionym roku samobójstwo było przyczyną co piątej śmierci dziecka. Najmłodsza osoba, która odebrała sobie życie, miała zaledwie 8 lat!

  Dramatyczną walkę o życie dziecka, które próbowało popełnić samobójstwo, opisał lekarz z warszawskiego szpitala. Dr Tomasz Rawo opublikował w mediach społecznościowych zdjęcie sali operacyjnej oraz emocjonujący wpis. Lekarz nie ukrywając wzburzenia podkreślił, że dramatu można by uniknąć, gdyby wcześniej zdesperowany młody człowiek mógł liczyć na pomoc psychologa i psychiatry.

  Z depresją zmaga się 350 mln ludzi na całym świecie. W Polsce choruje na nią co dziesiąta osoba. Czasem zdarza, że cierpienie, z którym się mierzą, jest tak silne, że chorzy szansę na ratunek widzą jedynie w samobójstwie. Tak było w przypadku 19-letniej Gosi. Jak rozpoznać, że z dzieckiem dzieje się coś niepokojącego? Gdzie szukać pomocy? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Katarzyną Kwaśny-Czehak, psychologiem, psychoterapeutą oraz dr Anetą Górską-Kot, pediatrą.

  Miliony widzów na całym świecie oglądały wywiad Harry’ego i Meghan u Oprah Winfrey. Księżna Sussex opowiedziała m.in. o swoich myślach samobójczych. Po emisji pojawiły się głosy sugerujące, że kłamała. Dlaczego to mogła być jedna z najgorszych reakcji w takiej sytuacji? To w rozmowie z serwisem Dzień Dobry TVN wyjaśniła psycholog Joanna Chmura.

  23 lutego to Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Według Światowej Organizacji Zdrowia, choroba ta jest jedną z najczęstszych, z jakimi się borykamy. Zalicza się do głównych przyczyn samobójstw. Upowszechnianie wiedzy na jej temat poszerza społeczną świadomość oraz obala stereotypy i uprzedzenia. W studiu Dzień Dobry TVN pojawili się Joanna Poremba, prezeska Fundacji Melancholia, razem z mężem Jackiem oraz psychiatra, Sławomir Murawiec.

  Lockdown i brak gości, zobowiązania kredytowe, w końcu bankructwo – z takimi problemami mierzy się dziś wielu pracowników gastronomii. Mimo wsparcia rodziny oraz przyjaciół znany restaurator z Wrześni nie poradził sobie z przerastającymi go obciążeniami. 56-letni Jarosław Gasik popełnił samobójstwo. Jego dramatyczną historię przedstawili reporterzy programu "Uwaga! TVN".

  Wyniki raportu NIK o stanie psychiatrii dziecięcej w Polsce są przerażające. Przez ponad dwa lata blisko dwa tysiące polskich dzieci próbowało odebrać sobie życie. Dlaczego szpitale nie potrafią pomóc najmłodszym? O stanie dziecięcej psychiatrii rozmawialiśmy z Januszem Schwertnerem, dziennikarzem, autorem książki "Szramy. Jak psychosystem niszczy nasze dzieci" oraz dr Agnieszką Dąbrowską, specjalistką psychiatrii dorosłych oraz dzieci i młodzieży.

  Parę dni temu Polskę obiegła informacja o uchwale podjętej przez zespół roboczy ds. prewencji samobójstw i depresji przy Radzie ds. Zdrowia Publicznego Ministerstwa Zdrowia. Wyrażono w niej konieczność podjęcia prac nad Krajową Bazą Danych na rzecz Monitorowania i Profilaktyki Zachowań Samobójczych. Baza miałaby zawierać spersonalizowane informacje o próbach samobójczych podejmowanych przez Polaków.

  Katarzyna Kryta - mama Sebastiana : "Sebastian jest bardzo dobrym dzieckiem. Jest grzeczny, uczynny. Pomagał mi bardzo dużo. Wrażliwy, bardzo wrażliwy i ambitny. Starał się, żeby wszędzie wypaść dobrze. Wspaniały chłopak. (...) Miał być stolarzem. Nie lubił siedzieć w miejscu". Poznajcie historię Sebastiana, który próbował popełnić samobójstwo.

  Tydzień temu piętnastoletnia Patrycja natknęła się w sieci na wpisy pewnej internautki, które wydały jej się niepokojące. Postanowiła napisać do autorki postów i z rozmowy wywnioskowała, że dziewczyna może cierpieć na depresję. Na szczęście Patrycja postanowiła działać i dzięki temu uratowała internautkę przed popełnieniem samobójstwa. Co dokładnie zrobiła? O tym opowiedziała dziennikarzowi Dzień Dobry TVN Marcinowi Sawickiemu.

  W Lubinie matka zadała śmiertelne ciosy dwóm córkom (13-miesięcznej i 12-letniej), a następnie chciała popełnić samobójstwo. Policja przypuszcza, że w ostatnim czasie kobieta przechodziła załamanie nerwowe. Jak można było temu zapobiec? Ile osób rocznie popełnia samobójstwo? Częściej są to mężczyźni, czy kobiety? Matki, zabijając dzieci, wierzą, że w ten sposób chronią je przed cierpieniem. Jak mogą tak myśleć? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN psychiatrę dra Sławomira Murawca.