Dramatyczna śmierć 16-letniej Julii. "My nie wychowujemy moralnie dzieci"

Dramatyczna śmierć 16-letniej Julii. "My nie wychowujemy moralnie dzieci"
Źródło: Dzień Dobry TVN
16-letnia Julia odebrała sobie życie przez hejt
16-letnia Julia odebrała sobie życie przez hejt
Co 7. Polak doświadczył hejtu w sieci
Co 7. Polak doświadczył hejtu w sieci
Sztuka teatralna o walce z hejtem
Sztuka teatralna o walce z hejtem
Joanna Opozda o walce z hejtem
Joanna Opozda o walce z hejtem
Monika Miller o walce z hejtem
Monika Miller o walce z hejtem

Dramat Julii trwał od kilku lat. 16-latka, która była ofiarą szkolnej przemocy, targnęła się na swoje życie. Jak doszło do tragedii? Dlaczego nikt nie pomógł uczennicy? Na te pytania starał się odpowiedzieć w Dzień Dobry TVN pedagog społeczny prof. Mariusz Jędrzejko.

Dramat 16-letniej Julii z Lubina

Julia z Lubina przez blisko 5 lat doświadczała przemocy fizycznej, psychicznej oraz hejtu w sieci. Jej dramat rozpoczął się w trakcie pandemii, gdy została odrzucona przez grupę rówieśniczą. Mimo interwencji rodziców w szkole, sytuacja Julii się nie zmieniała. Jak zaznaczył prof. Mariusz Jędrzejko, na dramat nastolatki trzeba spojrzeć z szerszej perspektywy - głównym winnym nie są nauczyciele, czy pedagogowie, a opiekunowie sprawców. Ekspert zwrócił uwagę na problem, jakim jest brak odpowiedniego wychowania i wrażliwości.

- Kto wychował tych, którzy do tego doprowadzili? (...) Po pierwsze: mamy coraz słabsze psychicznie dzieci, bo tak je wychowujemy, bo zamykamy je w domach, bo nie są na zewnątrz. Po drugie: hejterami zostają ludzie dramatycznie cyniczni i pozbawieni kluczowego ogniwa, które kształtuje człowieka - moralność. My nie wychowujemy moralnie dzieci. Nie mówimy, co jest dobre, to jest złe. To wolno, a tego nie wolno. Dajemy im puszkę zewnętrzną. Pięknie ubrane, dostają smartfony i wszystkie inne rzeczy, a nie dostają klucza, który pozwali im fajnie żyć. - tłumaczył nasz gość.

- Ta dziewczynka zmieniała szkołę, zawiódł system, ale proszę, żebyśmy mówili o tym, co jest najważniejsze. Musimy zapytać: kto sprawców wychował w domu, dlaczego wychowaliście bandytów? Pokażcie swoje twarze, bo wy jako rodzice jesteście współsprawcami - dodał.

Jak skutecznie walczyć z hejtem?

Profesor Mariusz Jędrzejko podkreślił, że podstawą walki z hejtem jest nie tylko edukacja, ale i wywieranie presji na politykach oraz właścicielach platform społecznościowych. Jeśli zmienią się rozwiązania systemowe, być może hejt coraz częściej będzie skutecznie karany.

- Dlatego że tutaj reakcje sądów powinny być błyskawiczne, a decyzja o umieszczenie takiej dziewczynki albo chłopca w młodzieżowym ośrodku wychowawczym, nie powinna trwać dłużej niż 24 godziny. Czynisz zło, poniesiesz za to odpowiedzialność. To jest jeden z fundamentów zdrowego społeczeństwa - podsumował profesor.

29 września ulicami Lubina przejdzie marsz milczenia w hołdzie zmarłej Julii. Jej rodzice mają nadzieję, że dzięki temu więcej osób zrozumie, jak tragiczny w skutkach może być hejt.

Myśli samobójcze - gdzie szukać pomocy?

Jeśli masz objawy kryzysu emocjonalnego - nie czekaj. W Polsce dostępnych jest kilka zupełnie bezpłatnych, całodobowych infolinii, na których znajdziesz pomoc. 

  • Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym, telefon: 800 702 222
  • Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl. 

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości