"Uwiodła" ją mama koleżanki. Odebrała sobie życie przed 14. urodzinami. "Świat byłby lepszy bez ciebie"

Cyberprzemoc
Historia Meghan Meirer
Źródło: Valeriia Mitriakova/Getty Images
Niektóre historie mrożą krew w żyłach tak bardzo, że trudno w nie uwierzyć. Megan Meier nie miała skończonych 14 lat, gdy popełniła samobójstwo. Zmanipulowana, oszukana i doprowadzona do skraju wytrzymałości emocjonalnej dziewczyna zakończyła swoje życie pod wpływem "internetowej miłości". Co stało za jej straszną decyzją?

Współcześnie rośnie świadomość na temat internetowych zagrożeń, młodzi ludzie uczeni są odpowiedzialnego korzystania z sieci. Blisko 20 lat temu, gdy doszło do tragicznej śmierci Meghan Meier, mało kto wiedział, jakie konsekwencje może za sobą nieść cyberprzemoc.

Dalsza część tekstu poniżej

01
Śmierć wizażystki

Historia Meghan Meirer

Historia trudności życiowych Meghan Meier rozpoczęła się w 2001 i 2002 roku gdy jako uczennica szkoły podstawowej wyznała swojej mamie, że "chce się zabić". Od tamtej pory dziecko znajdowało się pod opieką psychiatry, przyjmowało leki i było poddawane obserwacji rodziców i nauczycieli. Mimo młodego wieku dziewczynka cierpiała na deficyty uwagi, depresję i zmagała się z niską samooceną. Dziecko nie było szczególnie lubiane i akceptowane w szkole, dlatego Meghan niejednokrotnie zmieniała otoczenie, a rodzice próbowali znaleźć jej wspierających rówieśników.

13-latka znajomych zaczęła szukać w sieci, na popularnym na początku lat 2000 portalu społecznościowym - MySpace. Dziewczynka szybko nawiązała tam kontakt z z osobą podającą się za 16-letniego Josha Evansa. Meghan szybko zaprzyjaźniła się z nastolatkiem, który twierdził, iż mieszka w pobliskim miasteczku, uczy się w domu i nie ma własnego numeru telefonu.

Znajomość między nastolatkami się rozwijała, a Meghan znalazła pocieszenie dla swojej samotnej codzienności w wiadomościach, wymienianych ze starszym kolegą. 16 października 2006 roku matka Meghan - Tina, zalogowała się na konto córki, gdzie odkryła, iż Josh wysyła jej przykre wiadomości na temat ich znajomości. Odkrycie korespondencji przytłoczyło nastolatkę i spowodowało rodzinną kłótnię. Według zeznań świadków - ostatnia wiadomość, którą otrzymała 13-latka miała brzmieć:

"Wszyscy w naszym mieście wiedzą kim jesteś. Jesteś złą osobą, wszyscy cię nienawidzą. Życzę ci fatalnej reszty życia. Świat byłby lepszy bez ciebie".

Sytuacja doprowadziła Meghan do płaczu i choć rodzice próbowali z nią rozmawiać, nastolatka zamknęła się we własnym pokoju. Jak się po chwili okazało - dokonała tam samobójstwa. Mimo reanimacji, 13-latka następnego dnia zmarła.

Zaskakujący wyrok w sprawie Meghan Meier

Kilka tygodni po samobójstwie, rodzice Meghan dowiedzieli się, że konto MySpace o nazwie "Josh Evans" było fałszywe. Za nastoletniego adoratora miała podszywać się Lori Drew - matka koleżanki zmarłej, która mieszkała nieopodal rodziny Meierów. Do nieprawdziwego profilu miało mieć dostęp więcej osób z otoczenia kobiety. Według zeznań Lori, fałszywy profil powstał, by "dowiedzieć się, co Meghan sądzi o jej córce i innych osobach".

Lori Drew została oskarżona o nadużycie w sieci. Sprawa okazała się jednak dużo bardziej skomplikowana, niż z początku sądzono. Wymiar sprawiedliwości uniewinnił 50-latkę, ale uznał winną innych, mniejszych wykroczeń. Na początku grudnia 2007 roku prokuratorzy stanu Missouri ogłosili, że nie wniosą aktu oskarżenia przeciwko Lori Drew w związku ze śmiercią Megan Meier. Na konferencji prasowej prokurator hrabstwa St. Charles Jack Banas stwierdził, że nie ma wystarczających dowodów, aby postawić zarzuty kobiecie, dlatego rząd federalny podjął decyzję o zmianie frontu oskarżenia. Sprawa była kontynuowana już w Los Angeles, gdize mieści się siedziba Myspace.

Historia samobójczej śmierci Meghan do dziś pozostaje pewnego rodzaju zagadką. Trudno pojąć, dlaczego dorosła osoba wykorzystała naiwność nastolatki dla tak okrutnej manipulacji. 

Myśli samobójcze - gdzie szukać pomocy?

Jeśli masz objawy kryzysu emocjonalnego - nie czekaj. W Polsce dostępnych jest kilka zupełnie bezpłatnych, całodobowych infolinii, na których znajdziesz pomoc. 

  • Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym, telefon: 800 702 222
    • Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111

      Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

      Zobacz także:

      Autor: Zofia Wierzcholska

      Źródło: wikipedia.pl

      Źródło zdjęcia głównego: Valeriia Mitriakova/Getty Images

      podziel się:

      Pozostałe wiadomości