cyberprzemoc

    cyberprzemoc

    Badania pokazują, że prawie 80 procent młodych użytkowników sieci było świadkiem hejtu, mowy nienawiści, nękania, a co piąty nastolatek doświadczył cyberprzemocy osobiście. Przemoc w Internecie to temat poruszany w ramach cyklu edukacyjnego "Bezpieczni w sieci z OSE". Jak chronić dziecko przed internetową agresją oraz, w jaki sposób reagować, gdy padnie ono ofiarą ataku w sieci? Na te pytania odpowiedziała nam Anna Borkowska, ekspert ds. edukacji cyfrowej NASK, Zespół Programów Edukacyjno-Informacyjnych

    Dokuczanie, wyzywanie oraz wyśmiewanie to zjawiska, które dość często pojawiają się na szkolnych korytarzach. Dane zebrane na przestrzeni lat przez WHO mówią jasno – przemoc w szkołach jest zjawiskiem globalnym, dlatego też tak trudno całkowicie ją wyeliminować. Czy pandemia i szkoła online coś zmieniły, czy pogłębiły narastający problem? O tym opowiedział nam dr Radosław Kaczan, psychologiem z Uniwersytet SWPS, który prowadzi badania dotyczące przemocy rówieśniczej w szkołach i wdraża programy zapobiegające tym zjawiskom.

    Czternastoletni Dominik Szymański powiesił się we własnym domu. Przypuszcza się, że chłopiec zdecydował się na ten dramatyczny krok, ponieważ od wielu lat był nękany przez rówieśników. Fala internetowego hejtu trwała także po śmierci Dominika. W serwisach społecznościowych pojawiały się obraźliwe wpisy na jego temat. O wirtualnej nienawiści wśród młodych ludzi rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z etnografem Robertem Zydlem i Bartkiem Krasuskim, który niejednokrotnie doświadczył cyberprzemocy.