"Formy cyberprzemocy są bardzo wysublimowane". Jak bronić przed nią dzieci?

Jak się chronić przed cyberprzemocą?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Czy pomógłbyś dziecku w takiej sytuacji
Czy pomógłbyś dziecku w takiej sytuacji
Cyberprzemoc wśród dzieci
Cyberprzemoc wśród dzieci
Mąż zgotował jej piekło, teraz trafił do więzienia
Mąż zgotował jej piekło, teraz trafił do więzienia
Jak chronić nasze dzieci przed przemocą?
Jak chronić nasze dzieci przed przemocą?
Jak reagować na przemoc?
Jak reagować na przemoc?
Mówimy głośno o cichej przemocy
Mówimy głośno o cichej przemocy
Przemoc ma bardzo różne oblicze. W cyklu "Miejska dżungla" sprawdziliśmy, jak ludzie reagują na niewłaściwe zachowania wobec dzieci. Co robimy w takich sytuacjach? Czy potrafimy stanąć w obronie słabszego?

Czy reagujemy na przemoc wobec dzieci?

W ramach cyklu "Miejska dżungla" z pomocą młodych aktorów postanowiliśmy sprawdzić, jak przechodnie reagują na przemoc wśród dzieci. Zaproszeni do udziału w eksperymencie chłopcy odgrywali scenkę, w której chcieli - mimo sprzeciwu - nagrać telefonem jednego z kolegów. - Sam bym nie chciał znaleźć się w takiej sytuacji, będąc dzieckiem - przyznał jeden z mężczyzn, który zdecydował się zareagować.

Inny przechodzień, który nie przeszedł obojętnie wobec szarpiących się chłopców, wyznał, że zawsze stara się reagować, gdy widzi podobne sytuacje. - Jeżeli widzę, że gówniarze coś sobie kombinują, mam syna w ich wieku - dodał.

Niektórzy potrzebowali dłuższej chwili, aby zrozumieć, co się dzieje. Pewien mężczyzna przyglądał się całej sytuacji prawie minutę, ale w końcu postanowił interweniować. - Na przemoc trzeba reagować, nie przemocą, ale stanowczo - stwierdził.

Jak walczyć z cyberprzemocą?

Cyberprzemoc to przemoc dokonywana z pomocą narzędzi elektronicznych, Internetu, mediów społecznościowych czy portali, poprzez które komunikujemy się z innymi.

- Ona ma wiele form. Można powiedzieć przede wszystkim o hejcie, można mówić o mowie nienawiści, można mówić o podszywaniu się pod kogoś, [...], nękaniu. Dzisiaj skupiamy się na młodzieży, ale przecież wiele młodych osób stosuje przemoc wobec nauczycieli, wobec osób dorosłych. Tak naprawdę te formy cyberprzemocy są bardzo wysublimowane - tłumaczył w Dzień Dobry TVN Maciej Dębski, socjolog z Uniwersytetu Gdańskiego, który zajmuje się cyberprzemocą i uzależnieniami.

Cyberprzemocy doświadczyła Julia, lat 17.

- Zaczęłam nagrywać na TikToku rok temu scenki aktorskie, bo interesuję się już od 3 lat aktorstwem. Były to niektóre scenki, w których używałam wulgaryzmu (Julia odtwarza scenki z filmów i seriali). [...] Bardzo nauczyciele w mojej szkole zawodowej źle reagowali na to, co robię w Internecie. Wychowawczyni wielokrotnie wzywała moją mamę do szkoły i czepiała się o to, co nagrywam, że moja mama powinna mi najlepiej tego zakazać. [...] Osoby z klasy też się wyśmiewały, szłam przez korytarz i słyszałam, jak szyderczo mówiły kawałek scenki, która się np. wybiła i dodawały np. "o, to ta głupia z TikToka" - opowiadała Julia.

Podobne doświadczenia ma Maja, 16 lat.

- Moja klasa nie tolerowała osób nieheteronormatywnych i dostawałam bardzo różne komentarze ze względu, że ja takie osoby toleruję, takie osoby mam w swoim środowisku. To było na dwa dni przed zakończeniem roku szkolnego w 7. klasie podstawówki. Nic już nie robiliśmy na lekcjach, [...], nagle padł jakiś głupi komentarz od osoby z mojej klasy i zaczęłam bronić, oczywiście, bo taką mam naturę - mówiła Maja.

W ocenie specjalisty osoby, które doświadczają przemocy w szkole, powinny szukać pomocy u osób dorosłych, wychowawcy, psychologa, pedagoga szkolnego czy u dyrektora. Co zrobić w sytuacji, gdy to nauczyciel jest źródłem problemu? Jak można się bronić przed cyberprzemocą? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości