Czy reagujemy na przemoc wobec dzieci?
W ramach cyklu "Miejska dżungla" z pomocą młodych aktorów postanowiliśmy sprawdzić, jak przechodnie reagują na przemoc wśród dzieci. Zaproszeni do udziału w eksperymencie chłopcy odgrywali scenkę, w której chcieli - mimo sprzeciwu - nagrać telefonem jednego z kolegów. - Sam bym nie chciał znaleźć się w takiej sytuacji, będąc dzieckiem - przyznał jeden z mężczyzn, który zdecydował się zareagować.
Inny przechodzień, który nie przeszedł obojętnie wobec szarpiących się chłopców, wyznał, że zawsze stara się reagować, gdy widzi podobne sytuacje. - Jeżeli widzę, że gówniarze coś sobie kombinują, mam syna w ich wieku - dodał.
Niektórzy potrzebowali dłuższej chwili, aby zrozumieć, co się dzieje. Pewien mężczyzna przyglądał się całej sytuacji prawie minutę, ale w końcu postanowił interweniować. - Na przemoc trzeba reagować, nie przemocą, ale stanowczo - stwierdził.
Jak walczyć z cyberprzemocą?
Cyberprzemoc to przemoc dokonywana z pomocą narzędzi elektronicznych, Internetu, mediów społecznościowych czy portali, poprzez które komunikujemy się z innymi.
- Ona ma wiele form. Można powiedzieć przede wszystkim o hejcie, można mówić o mowie nienawiści, można mówić o podszywaniu się pod kogoś, [...], nękaniu. Dzisiaj skupiamy się na młodzieży, ale przecież wiele młodych osób stosuje przemoc wobec nauczycieli, wobec osób dorosłych. Tak naprawdę te formy cyberprzemocy są bardzo wysublimowane - tłumaczył w Dzień Dobry TVN Maciej Dębski, socjolog z Uniwersytetu Gdańskiego, który zajmuje się cyberprzemocą i uzależnieniami.
Cyberprzemocy doświadczyła Julia, lat 17.
- Zaczęłam nagrywać na TikToku rok temu scenki aktorskie, bo interesuję się już od 3 lat aktorstwem. Były to niektóre scenki, w których używałam wulgaryzmu (Julia odtwarza scenki z filmów i seriali). [...] Bardzo nauczyciele w mojej szkole zawodowej źle reagowali na to, co robię w Internecie. Wychowawczyni wielokrotnie wzywała moją mamę do szkoły i czepiała się o to, co nagrywam, że moja mama powinna mi najlepiej tego zakazać. [...] Osoby z klasy też się wyśmiewały, szłam przez korytarz i słyszałam, jak szyderczo mówiły kawałek scenki, która się np. wybiła i dodawały np. "o, to ta głupia z TikToka" - opowiadała Julia.
Podobne doświadczenia ma Maja, 16 lat.
- Moja klasa nie tolerowała osób nieheteronormatywnych i dostawałam bardzo różne komentarze ze względu, że ja takie osoby toleruję, takie osoby mam w swoim środowisku. To było na dwa dni przed zakończeniem roku szkolnego w 7. klasie podstawówki. Nic już nie robiliśmy na lekcjach, [...], nagle padł jakiś głupi komentarz od osoby z mojej klasy i zaczęłam bronić, oczywiście, bo taką mam naturę - mówiła Maja.
W ocenie specjalisty osoby, które doświadczają przemocy w szkole, powinny szukać pomocy u osób dorosłych, wychowawcy, psychologa, pedagoga szkolnego czy u dyrektora. Co zrobić w sytuacji, gdy to nauczyciel jest źródłem problemu? Jak można się bronić przed cyberprzemocą? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Połowa uczniów szkół ponadpodstawowych ma myśli samobójcze. "Kondycja psychiczna młodzieży jest katastrofalna"
- Kiedy dziecko udaje, a kiedy naprawdę źle się czuje? "Dla rodziców to jest często bolączka"
- Jak komunikować się z nastolatkiem? "Nie ma różdżki, która od razu da nam odpowiedź"
Autor: Katarzyna Oleksik
Reporter: Bartek Dajnowski