Sopot. Konferencja "Nastolatki. Jak rozmawiać, słuchać i wspierać, żeby budować dobre relacje?"
2 października II Liceum Ogólnokształcące w Sopocie ze wsparciem lokalnego magistratu zorganizowało konferencję dotyczącą zdrowia psychicznego uczniów oraz nauczycieli. Jak podaje serwis zawszepomorze.pl, przedstawiciele trójmiejskich szkół mogli w ramach spotkania wysłuchać m.in. wykładów psychologa i Nauczyciela Roku 2018 Przemysława Staronia, a także podróżniczki, właścicielki Fundacji UNAWEZA i promotorki projektu "Młode Głowy" - Martyny Wojciechowskiej. Uczestnicy wydarzenia wraz z uczniami z sopockiej Młodzieżowej Rady Miasta wzięli również udział w panelu dyskusyjnym na temat komunikacji, bowiem za motyw przewodni konferencji uznano hasło: "Nastolatki. Jak rozmawiać, słuchać i wspierać, żeby budować dobre relacje?".
Niezwykle istotnym elementem zebrania było przedstawienie najnowszych wyników opracowywanej cyklicznie diagnozy ryzyka i zagrożeń czyhających zarówno na uczniów, jak i nauczycieli oraz rodziców. Dane, które ujrzały światło dzienne, niestety nie są optymistyczne.
- Kondycja psychiczna młodzieży jest katastrofalna. Mamy permanentny kryzys systemowej opieki psychologicznej i psychiatrycznej. Musimy więc oddolnie szukać nowych metod, rozwiązań, aby wspierać uczniów w kryzysie. Dlatego tak dużo chcemy mówić o empatycznej komunikacji - stwierdziła wiceprezydentka Sopotu Magdalena Czarzyńska-Jachim.
Kondycja psychiczna młodzieży - alarmujące dane
"50% uczniów szkół ponadpodstawowych ma myśli samobójcze, a 60% zna kogoś, kto takie myśli miał" - informuje Magdalena Czarzyńska-Jachim. Według opartej na analizach specjalistów tezy wiceprezydentki Sopotu za krach psychiczny młodzieży nie odpowiada wcale pandemia. - To system szkoły (rywalizacyjny), samotność młodych, brak zrozumienia i wsparcia - uświadamia urzędniczka.
Równie niepokojące okazują się także wyniki badań przeprowadzonych na nauczycielach. Aż 60% z nich deklaruje wypalenie zawodowe. Dwa lata temu odsetek ten był niższy i wynosił 40% ankietowanych, co oznacza, że w ciągu 24 miesięcy znacznie spadło zadowolenie pedagogów z wykonywanych obowiązków.
- Jeśli jako państwo i społeczeństwo nie zrobimy nic, by zawód nauczyciela cieszył się prestiżem i był dobrze wynagradzany, trzeba będzie wrócić do nauczania online - przestrzega Magdalena Czarzyńska-Jachim.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Udar, nadciśnienie czy zawał serca. Do czego jeszcze może doprowadzić picie energetyków?
- Ich sytuacja życiowa z roku na rok ulega pogorszeniu. Z czym mierzy się pokolenie Z?
- Dlaczego rodzicom trudno się dogadać z nastolatkami? "Najbardziej niezrozumiana grupa społeczna"
Autor: Berenika Olesińska
Źródło: zawszepomorze.pl
Źródło zdjęcia głównego: Maskot/Getty Images