"Moje dziecko tnie sobie skórę i przypala ją papierosem". Jak pomóc nastolatkowi z autoagresją?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Autoagresja nastolatków
Autoagresja nastolatków
Kiedy dziecko woła o pomoc
Kiedy dziecko woła o pomoc
Tajemnica mózgów nastolatków
Tajemnica mózgów nastolatków
Izolacja nastolatków
Izolacja nastolatków
Gest "pomóż mi" uratował porwaną nastolatkę
Gest "pomóż mi" uratował porwaną nastolatkę
Dramatyczne losy nastolatek
Dramatyczne losy nastolatek
Jak się dogadać z nastolatkiem?
Jak się dogadać z nastolatkiem?
Jak konstruktywnie kłócić się z nastolatkiem?
Jak konstruktywnie kłócić się z nastolatkiem?
Autoagresja u młodzieży to temat, który regularnie wraca do sfery zmartwień rodziców. Długo ukrywane przez nastolatka samookaleczenia może prowadzić do poważnych konsekwencji dla jego zdrowia psychicznego oraz fizycznego. O tym, na co zwrócić uwagę, gdy zachowanie naszego dziecka wzbudzi nasz niepokój opowiedzieli eksperci.

Czym jest autoagresja?

Autoagresja u dzieci i młodzieży polega na celowym zadawaniu sobie bólu oraz ran. Równocześnie intencją nastolatków nie jest popełnienie samobójstwa. Według statystyk problem ten może dotyczyć od 15 do 45% uczniów. Młodzi ludzie chcący zrobić sobie krzywdę potrafią robić to w dyskretny sposób, tak by nie niepokoić swoich bliskich. Pedagog oraz psycholog Marcin Kręgiel w materiale Dzień Dobry TVN zauważył, iż zachowania autoagresywne mogą polegać nie tylko na cięciu skóry, ale i uderzaniu się w miejsca tak, by nie było widocznego śladu.

- To jest regulowanie emocji w bardzo nieadaptacyjny sposób, na przykład niszczą sobie skórę, nacinają skórę. Te rany nie zawsze są wykonywane żyletką, czasami nożem, przypalone papierosem, zapalniczką - tłumaczył ekspert.

Takie zachowania są formą odreagowania trudnych sytuacji w życiu nastolatka, który nie potrafi sobie jeszcze poradzić z emocjami. 

Po czym poznać, że dziecko ma problemy emocjonalne?

O tym, jak pomóc młodzieży, która zadaje sobie cierpienie, opowiedziały w Dzień Dobry TVN ekspertki - pedagożka z fundacji SamoNaznaczeni - Dominika Wielkiewicz oraz psycholożka z fundacji Zobacz…Jestem Renata Chronowska. Obie panie są oddane pomocy młodzieży w kryzysie psychicznym i na co dzień mają kontakt z młodymi ludźmi, którzy potrzebują wsparcia.

- Jest bardzo dużo zachowań, które możemy określić jako autoagresywne. To są zachowania skierowane przeciwko nam, jest w nas złość, pustka, coś, czego nie akceptujemy i sobie nie radzimy - tłumaczyła Renata Chronowska.

Powody, które często stoją za autoagresją u młodzieży zwykle związane są z problemami okresu dorastania, kłopotami z rodzicami oraz rówieśnikami. To co powinno nas zaniepokoić, gdy podejrzewamy że nasze dziecko może się samookaleczać jest nieadekwatne ubieranie się do pogody, ukrywanie ran, niechęć do codziennych aktywności. Obniżony nastrój, zmiana zachowania oraz autoagresja mogą prowadzić do poważnych konsekwencji, a nawet prób samobójczych.

- Niestety większość dzieci mówi wprost przed podjęciem próby samobójczej. [...] Są zmiany w zachowaniu, na przykład gdy dziecko przestaje się interesować rzeczami, które dotychczas było dla nich ważne – dodała Dominika Wielkiewicz.

Jak pomóc dziecku z autoagresją?

W sytuacji, gdy dowiemy się, że nasze dziecko jest autoagresywne, najważniejsze jest okazanie mu zainteresowania poprzez rozmowę, zrozumienie oraz zapisanie go do psychiatry lub psychologa. Warto dodać, że praca nad problemem u terapeuty dotyczy nie tylko dziecka, ale i członków jego rodziny.

Wsparcie nastolatków
Wsparcie nastolatków
Wsparcie nastolatków
Źródło: DDTVN

Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży

Fundacja TVN zaangażowana jest w budowę Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży i przekaże na ten cel ponad 31 milionów złotych. Instytucja będzie ośrodkiem referencyjnym w Polsce, gdzie oddział Pobytu Dziennego zapewni pomoc około 30 pacjentom każdego dnia, czyli około 10 tys. pacjentom rocznie. Z kolei Oddział Pobytu Stacjonarnego będzie dysponował 32 łóżkami. Innowacyjne i światowej klasy Centrum zostanie oddane do użytku w połowie 2024 roku.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Zofia Wierzcholska

Reporter: Tomasz Brzoza

Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana