Autoagresja u młodzieży to temat, który regularnie wraca do sfery zmartwień rodziców. Długo ukrywane przez nastolatka samookaleczenia może prowadzić do poważnych konsekwencji dla jego zdrowia psychicznego oraz fizycznego. O tym, na co zwrócić uwagę, gdy zachowanie naszego dziecka wzbudzi nasz niepokój opowiedzieli eksperci.
Na czym polega jej fenomen? Sprawdź.
Jakie konsekwencje ma zakazywanie maluchowi pobrudzenia się?
Dziecko bywa marudne albo wpada niespodziewanie w histerię, a próba uspokojenia go nie przynosi oczekiwanych rezultatów? Okazuje się, że powodem takiego zachowania może być nadmiar bodźców w jego otoczeniu.
Wojna w Ukrainie trwa już kolejny tydzień. My, dorośli jesteśmy przerażeni sytuacją u naszych sąsiadów, a co dopiero dzieci, które widzą i słyszą dramatyczne relacje w mediach? O tym, jak przekazywać informacje najmłodszym, porozmawialiśmy z dr Aleksandrą Piotrowską, psycholożką.
Obywatele Ukrainy mogą otrzymać bezpłatne wsparcie psychologiczne na terenie Polski. W wielu punktach oferuje się pomoc w języku polskim, ukraińskim, angielskim oraz rosyjskim. Sprawdź listę placówek.
Każdy rodzic znajduje własny sposób na wychowanie dziecka i stara się zapewnić mu jak najlepsze warunki do rozwoju. Niestety, w natłoku codziennych obowiązków i trosk często zapominamy, jak to jest być małym człowiekiem. W głowie naszej pociechy mogą pojawiać się myśli, potrzeby i wątpliwości, które czasem trudno jest wyrazić wprost. Niektóre z nich udało nam się odkryć dzięki rozmowie z psycholog Martą Bąkowską.
Smycze i szelki dla dzieci stały się ostatnio popularnym tematem dyskusji w mediach społecznościowych. Ich widok może budzić zdziwienie, a nawet oburzać. Z drugiej strony pomagają one rodzicom upilnować energiczne pociechy, dlatego coraz częściej zauważamy je na ulicach polskich miast. Czy używanie smyczy dla dziecka ma sens? I czy nie wpływa negatywnie na rozwój pociechy? Zapytaliśmy o to Aleksandrę Piotrowską, psychologa dziecięcego.
Wprawdzie obostrzenia związane z pandemią są stopniowo znoszone, ale to nie znaczy, że z dnia na dzień przestaniemy odczuwać skutki izolacji. Z jej powodu szczególnie trudno było dzieciom i nastolatkom, ponieważ kontakt z rówieśnikami jest dla nich niezbędny do prawidłowego rozwoju. Jak pomóc dziecku zwalczyć konsekwencje wyłączenia z życia społecznego, podpowiada Małgorzata Kłoś, psychoterapeuta w Ośrodku Centrum oraz psycholog w niepublicznym liceum w Warszawie.
Dzieci, podobnie jak dorośli, mają czasem problem z radzeniem sobie ze złością. Agresja nie powinna być więc większym powodem do niepokoju. Oczywiście do czasu, bo gdy przedszkolak zaczyna wyładowywać negatywne emocje na rówieśniku, to powinno dać nam do myślenia. Jak wtedy postąpić? Kiedy rodzic powinien zaingerować? O to zapytaliśmy w Dzień Dobry TVN Marię Kotowską, mamę dwóch synów w wieku 4 i 5 lat oraz psycholog dziecięcą Aleksandrę Piotrowską.
Zgodnie z przepisami, pozostawienie bez opieki dziecka do 7. roku życia może zostać uznane za wykroczenie. Z kolei eksperci sugerują, że 8-letnia pociecha nie jest jeszcze gotowa, by zostać sama w domu. Czy zatem można ustalić odpowiedni wiek? I jak przygotować syna lub córkę na informację, że idziemy na chwilę do sklepu, więc musi zaopiekować się młodszym rodzeństwem? O to zapytaliśmy dr Aleksandrę Piotrowską, psycholog dziecięcą i dr Macieja Zaleskiego, radcę prawnego.
Statystyki dotyczące polskiej psychiatrii dziecięcej są zatrważające. Z rok na roku rośnie liczba samobójstw wśród nieletnich, a ich rodzice często nie mogą im pomóc. To między innymi dlatego, że liczba specjalistów w Polsce jest zbyt mała, co znacznie wydłuża czas oczekiwania na konsultację lekarską. To tylko jeden z problemów.
Wychowanie dziecka to prawdziwa sztuka. Jak zniechęcić syna czy córkę do zachowań niepożądanych czy niebezpiecznych? Każdy rodzic ma swoje sposoby. Niektórzy sięgają do systemu kar: tak psychicznych, jak i cielesnych. Czy to jednak skuteczne rozwiązanie? W Dzień Dobry TVN rozmawiamy o tym z psycholog dziecięcą Agnieszką Siedler.
Polska zajmuje 31. miejsce w rankingu jakości życia dzieci na 38 przebadanych krajów – tak wynika z najnowszego raportu UNICEF-u. Z psycholog Aleksandrą Piotrowską rozmawialiśmy o tym, co wpływa na pogorszenie kondycji psychicznej młodych ludzi. Jak dorośli mogą walczyć z tym problemem?
Scott Stuart napisał książkę o swoim synu. Początkowo prawie nikt nie chciał jej wydać. Dziś mężczyzna jest gwiazdą w Australii i wzorem do naśladowania dla wielu ojców. Na temat tego wyjątkowego wydawnictwa rozmawialiśmy z Michałem Rusinkiem, tłumaczem książki "Mój cień jest różowy" oraz z Moniką Chrapińską-Krupą, psycholożką dziecięcą.
Izolacja związana z pandemią jest trudna dla nas wszystkich, a szczególnie dla najmłodszych. Dzieci nie chodzą do szkół, nie spotykają się z kolegami, natomiast często zamknięte są w czterech ścianach i spędzają czas przed ekranem. Nic zatem dziwnego, że rodzice martwią się, że ich pociechy nie mają kontaktu z rówieśnikami. Jak temu zaradzić? Z tym pytaniem w naszym studiu zmierzyła się Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięca.
Próżno rozumieć to, co wydarzyło się we wtorkowy poranek w V Liceum Ogólnokształcącym w Zielonej Górze. 16-letnia Kinga była wzorową uczennicą, z powodzeniem brała udział w konkursach wiedzy, a nawet starała się o stypendium naukowe. Mimo to coś pchnęło ją do zaatakowania nożem trzech koleżanek. Kilka dni wcześniej dziewczyna zamieszczała na portalach społecznościowych niepokojące wpisy. Dlaczego o swoich problemach uczniowie nie informują szkolnego psychologa? Rozmawialiśmy o tym z pedagog, Sylwią Anderson-Hanney.
Rysunki dzieci bardzo często stanowią ważny materiał do diagnozowania źródła problemów maluchów oraz ustalania właściwej terapii. Jak je interpretować? Zapytaliśmy o to specjalistów.
Skutkami pandemii są coraz to nowe zabawy. Jedną z nich jest #fruitsnackchallenge. To wyzwanie, które ma nie tylko bawić, ale też uczyć dzieci – w tym przypadku cierpliwości. Rodzice na całym świecie sprawdzają, jak ich pociechy reagują na pewne sytuacje. Wyniki eksperymentu bywają różne. O nauce cierpliwości mówiła nam psycholog dziecięcy Agnieszka Gola.
Czasami dostajemy z liścia, czasami z pięści, a czasami po prostu ot tak. Czy w ten sposób małe dziecko chce zwrócić na siebie uwagę rodzica? - Miejmy świadomość, że u maluszków umiejętność wywijania czterema kończynami jest umiejętnością gotową od momentu narodzin. I bardzo często po prostu znajdujemy się na trasie tego dziecięcego wymachiwania - mówiła w Dzień Dobry TVN psycholog Aleksandra Piotrowska. Co robić, gdy dwulatek lub trzylatek nas bije?
Słynna zasada stosowana przez rządy państw z całego świata głosi, że "z terrorystami się nie negocjuje". A co jeśli "terrorystą" jest nasze własne dziecko, które dostało atak złości na środku supermarketu, chodnika lub stacji benzynowej? Publiczność takiego przedstawienia również nie jest przychylna: "patrzą z pogardą, dają rady jak wychowywać, a czasami pytają czy nic się nie dzieje" - wylicza Marcin Prokop. Rodzicielstwo to czasem niełatwy kawałek chleba. Jak poradzić sobie z niekontrolowanymi atakami złości u dziecka? Czy istnieje jakaś uniwersalna metoda, która działa na wszystkich małych złośników? O tym w Dzień Dobry TVN psycholog dziecięcy dr Monika Perkowska, mama 2 synów i dziennikarka Beata Sadowska oraz vlogerka i mama 4-letniej dziewczynki Aleksandra Radomska.
W wielu domach piętrzą się niezliczone ilości zabawek. Podobno rocznie Polacy wydają na nie 3 miliardy złotych. O zakupoholizmie zabawkowym rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z aktorką Mają Bohosiewicz (mamą 8-miesięcznego chłopca) i psychologiem dziecięcym Dorotą Maciejec. Jakie błędy popełniają rodzice kupując dzieciom zabawki? Będziecie zaskoczeni, kiedy dowiecie się, czym bawi się dziecko Mai.
Niestety coraz więcej dzieci spędza swój wolny czas przed komputerem lub z komórką i tabletem w rękach. Osobami współodpowiedzialnymi za taki stan rzeczy są rodzice, którzy podsuwają dzieciom urządzenia mobilne w chwili, gdy muszą zająć się własnymi sprawami. Z gośćmi Dzień Dobry TVN: psychologiem dziecięcym Martą Żysko-Pałubą i ekspertem Fundacji Dzieci Niczyje Lucyną Kicińską zastawialiśmy się, jak oderwać dzieci od urządzeń elektronicznych. Dowiedzieliśmy się również, jaki wpływ na dziecko ma długie korzystanie z multimediów.
Coraz więcej mówi się o tym, że dzieci są zbyt obciążone obowiązkami szkolnymi. Prace domowe zajmują im często całe popołudnia i wieczory. Swoją uwagę odrabianiu lekcji muszą poświęcić również rodzice. Co tak naprawdę prace domowe wnoszą do edukacji naszych dzieci? Zapytaliśmy o to aktorkę i mamę dwójki dzieci Agnieszką Wielgosz, dyrektorkę szkoły Danutę Kozakiewicz i psychologa dziecięcego dr Aleksandrę Piotrowską.
Mama trójki dzieci Karolina Nowak to kolejna bohaterka cyklu "Niedoskonała mama". Niedawno jednej ze swoich pociech "zafundowała" poważną zmianę w życiu. Czteroletnia Marysia musiała zmienić przedszkole i bardzo trudno jej się z tym pogodzić. Jak Pani Karolina może pomóc córce w nowej sytuacji? Czy organizowanie dziecku spotkań z "dawnymi znajomymi" to dobry pomysł? A może lepszym będzie zaprosić do domu koleżankę z nowego przedszkola? Dlaczego zmiana pozycji społecznej dziecka jest dla niego tak trudna do akceptacji? Czemu dziecko doświadczające trudności, lepiej radzi sobie w późniejszym życiu? Na kanapach Dzień Dobry TVN zasiadły: Pani Karolina i psycholog dziecięcy Magdalena Śniegulska.
Anna Kapela to samotna matka bliźniaczek. Ponad pół roku temu dzieci zostały jej odebrane, ponieważ według sądu kobieta jest chora, niewydolna wychowawczo i zbyt gruba, by właściwie opiekować się dziewczynkami. Jakie były podstawy tej decyzji? Co zalecił sąd? Czy Pani Anna chce współpracować z instytucjami pomocowymi? Czy ma sobie coś do zarzucenia?
Kilka dni temu policja zatrzymała 17-letnią Wiktorię, która prawdopodobnie pchnęła nożem swoją koleżankę Agatę. Prokuratura podejrzewa, że było to zabójstwo na prośbę i za zgodą ofiary. Czym ten czyn różni się od zwykłego zabójstwa? Jaka kara grozi za zabójstwo na prośbę? Co "siedzi w głowie" osoby, która decyduje się na pomoc w samobójstwie? Dlaczego nastolatki są coraz bardziej brutalne? Jak temu zaradzić? W Dzień Dobry TVN gościliśmy psychologa dziecięcego Monikę Perkowską i adwokata Lukę Szaranowicza.
Katarzyna Owsiany jest mamą bardzo energicznej 3,5-letniej Julki. Zgłosiła się do cyklu "Niedoskonała mama", ponieważ nie może sobie poradzić z atakami złości u córki. Jakie są powody buntu dziewczynki? Jak się zachowuje podczas ataków złości?
Czy dziecku można bezgranicznie ufać i wierzyć na słowo? Jak zareagować, gdy kilkuletni maluch skarży się, że w przedszkolu ktoś go bije? Jakie są pierwsze symptomy tego, że z naszym dzieckiem naprawdę dzieje się coś niedobrego? Jak reagować na te zmiany i jak rozmawiać z dzieckiem? Z tymi pytaniami zwrociliśmy do eksperta Dzień Dobry TVN Marty Żysko-Pałuby, psychologa dzięcego.