Wychowanie neutralne płciowo. Jak wpływa na dziecko? "Nie polega na negowaniu płci"

Wychowanie neutralne płciowo. Jak to wpływa na dziecko? "My nakładamy te stereotypy"
Źródło: Dzień Dobry TVN
Czym jest wychowanie neutralne płciowo?
Czym jest wychowanie neutralne płciowo?
Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?
Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?
Moc pierwszego dotyku
Moc pierwszego dotyku
Aktywnie i bezpiecznie z dzieckiem na dworze
Aktywnie i bezpiecznie z dzieckiem na dworze
Ja, Ty i Twoje dziecko – czyli zazdrość w patchworku
Ja, Ty i Twoje dziecko – czyli zazdrość w patchworku
Jak kontrolować dziecko w sieci?
Jak kontrolować dziecko w sieci?
Dziecko i pies – jak ich zaprzyjaźnić
Dziecko i pies – jak ich zaprzyjaźnić
Czego dziecko może nauczyć dorosłych?
Czego dziecko może nauczyć dorosłych?
Kiedy boli mały brzuszek
Kiedy boli mały brzuszek
Gdy ojciec walczy o dziecko…
Gdy ojciec walczy o dziecko…
Co zrobić, gdy dziecko się poparzy?
Co zrobić, gdy dziecko się poparzy?
Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Idealne buty na pierwszy spacer dla dziecka
Idealne buty na pierwszy spacer dla dziecka
Dziecko nie wie, jak ma widzieć
Dziecko nie wie, jak ma widzieć
Dzieci z ukraińskich domów dziecka w Polsce
Dzieci z ukraińskich domów dziecka w Polsce
Piniaty - Imprezowy hit wśród dzieci
Piniaty - Imprezowy hit wśród dzieci

Magdalena Hajduk jest mamą 4-letniego Laurenta. Postanowiła wychowywać swoją pociechę w duchu neutralności płciowej. Co to oznacza? O tym opowiedziała w Dzień Dobry TVN, a eksperckiego komentarza udzieliła dr Aleksandra Piotrowska, psycholożka dziecięca.

Neutralność płciowa a wychowywanie dziecka

Coraz więcej rodziców odchodzi od stereotypów przypisanych płciom i stara się wychować dzieci w nurcie neutralności. Właśnie takie podejście ma Magdalena Hajduk, mama Laurenta.

- W moim przypadku polega to głównie na tym, że wsłuchuję się w to, co Lauri wybiera, w to, co go interesuje. Nie stawiam mu stereotypów związanych z płcią, jeśli chodzi o zabawki, o ubiór, o formę zabawy. Jeżeli ma ochotę bawić się lalką, to mu na to pozwalam. Wydaje mi się, że to jest właśnie takie wsłuchiwanie się w potrzeby dziecka i pokazywanie mu szerszego wachlarza możliwości niż tylko ten związany ze stereotypowością - powiedziała nasza gościni.

Niektórzy postrzegają wychowanie neutralne płciowo za pozbawianie dziecka możliwości identyfikowania się z daną płcią. Jak mama 4-latka odnosi się do takich krytycznych uwag?

- Wydaje mi się, że to jest błędne postrzeganie tego, ponieważ wychowanie neutralne płciowo nie polega na negowaniu płci, na eliminowaniu jej z życia dziecka, ale raczej na stworzeniu takiego środowiska, które daje właśnie ten wachlarz możliwości i nie warunkuje wyborów, możliwości pod względem płci dziecka. Lauri jest świadomy, że jest chłopcem. Wie jednak, że może wybierać swobodnie zabawki. I nikt go nie skrytykuje, jak się zacznie bawić lalką - stwierdziła Magdalena Hajduk.

Wychowanie neutralne płciowo

Dr Aleksandra Piotrowska wyjaśniła, że wychowanie neutralne płciowo wbrew pozorom nie polega na tym, że rodzice pozwalają dziecku "wybrać" sobie płeć.

- To tak nie działa. Tożsamości płciowej, czyli tego, z czym my się subiektywnie identyfikujemy, jeśli chodzi o naszą łączność z którąś z płci, a może z mieszanką jednej i drugiej, a może z żadną, bo to się też oczywiście zdarza. My tego nie wybieramy w sposób rozumowy. To jest całkowicie odmienne od orientacji seksualnej, ale ma z nią wspólną genezę najprawdopodobniej. Dlaczego najprawdopodobniej? Bo to nie jest tak, że my wszystko przecież o tym wiemy. Nie umiemy powiedzieć na pewno, jakie są przyczyny autyzmu i tak dalej. Ale wszystko wskazuje na to, według dzisiejszego stanu wiedzy, że o tożsamości płciowej, o tym z jaką płcią będzie się człowiek po 10 czy 30 latach identyfikował, rozstrzyga ten najwcześniejszy okres rozwoju prenatalnego, okres płodowy. Głównie chodzi o gospodarkę hormonalną. Czyli to nie jest tak, że to jest dziedziczone. Nie wybiera się tego - podkreśliła psycholożka dziecięca.

Czy 4-letniemu Laurentowi zdarza się w trakcie zabaw wykonywać takie czynności, które tradycyjnie uważane są jako "dziewczęce"? Czy nosi różowe koszulki?

- Laurent przez długi czas twierdził, że różowy jest jego ulubionym kolorem, mimo że nie otaczał go różowy. Kiedyś prosił mnie o sukienkę, w końcu mu jej nie kupiłam, bo jakoś tak temat ucichł. Ma kuchnię w domu, w którą się lubi bawić. Ma też lalki, opiekuje się pluszakami. Był też taki moment w przedszkolu, że jeden chłopak nosił kucyka, no to wszyscy nosili kucyki. Widać to też w codziennej zabawie. Potrafi np. bawić się samochodami przebrany w kostium kotka z różowym futerkiem i z jakimiś cyrkoniami. Dla niego nie ma tych ograniczeń, że to są zabawki dziewczęce czy ubrania, tylko po prostu jest to płynne - przyznała Magdalena Hajduk.

- Dzieci są z natury otwarte. Mam wrażenie, że my nakładamy na nie te stereotypy, nakładamy te ograniczenia. Dzieci nie mają problemu z tym, że ktoś robi coś tak, a nie inaczej - dodała mama 4-latka.

Całą rozmowę można znaleźć w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl. 

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości