Daria Ładocha nie spodziewała się, że macierzyństwo będzie aż takim wyzwaniem. "Przegiąć jest bardzo łatwo"

Daria Ładocha nie spodziewała się, że macierzyństwo będzie aż takim wyzwaniem. "Przegiąć jest bardzo łatwo"
Daria Ładocha o nastolatkach i wychowywaniu córek
Daria Ładocha o nastolatkach i wychowywaniu córek
Jak macierzyństwo zmieniło ich życie?
Jak macierzyństwo zmieniło ich życie?
Macierzyństwo nie musi być usłane różami
Macierzyństwo nie musi być usłane różami
Macierzyństwo po czterdziestce
Macierzyństwo po czterdziestce
Samotność w macierzyństwie
Samotność w macierzyństwie
Kasia Sokołowska o macierzyństwie
Kasia Sokołowska o macierzyństwie
Paulina Krupińska-Karpiel o macierzyństwie. "Dzieci osób publicznych mają przerąbane"
Paulina Krupińska-Karpiel o macierzyństwie. "Dzieci osób publicznych mają przerąbane"
Joanna Krupa o zdrowiu i macierzyństwie
Joanna Krupa o zdrowiu i macierzyństwie
Rodzicielstwo bliskości – przepis na szczęśliwe dziecko?
Rodzicielstwo bliskości – przepis na szczęśliwe dziecko?
Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim
Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim
Kamila Kamińska o macierzyństwie
Kamila Kamińska o macierzyństwie
Wychowywanie nastolatka w dzisiejszych czasach jest ogromnym wyzwaniem. Presja rówieśnicza, rywalizacja oraz przytłaczające media społecznościowe to codzienność młodych ludzi. W związku z premierą książki "Nastolatki na zakręcie, czyli jak wspierać zdrowie w głowie młodych ludzi" reporterka Dzień Dobry TVN Karolina Kalatzi porozmawiała z prezenterką i podwójną mamą - Darią Ładochą. Co jest najtrudniejsze w opiece nad dorastającymi córkami?

Daria Ładocha o wyzwaniach macierzyństwa

Wychowywanie nastolatków jest wyzwaniem dla każdego rodzica, szczególnie gdy w domu mamy więcej niż jedno dziecko. Daria Ładocha jest mamą 13-letniej Laury i 9-letniej Matyldy. Jej zdaniem dzisiejsza młodzież mierzy się z zupełnie innymi problemami niż rodzice czy dziadkowie, co bywa ogromnym wyzwaniem wychowawczym. - Trudność polega na tym, że my dorastaliśmy, oglądając kasety VHS, a moja córka żyje w Metaversie i ma swojego awatara. [...] Wychowywanie młodych kobiet z tymi wartościami, z którymi mnie rodzice wychowywali, jest niemożliwe. [...] Ja nie wspominam swojego nastoletniego wieku jako czegoś koszmarnego. [...] Gdybym dziś miała być nastolatką, to chyba bym oszalała - przyznała prezenterka.

Próby samobójcze nastolatków

Daria Ładocha powołała się na statystykę, według której co czwarty nastolatek miał próbę samobójczą. Według niej w obliczu tych przerażających danych powinniśmy szczególnie zaopiekować się dobrostanem psychicznym naszych dzieci. W jej ocenie bardzo ważna jest rozmowa i zrozumienie pociechy, a także uszanowanie jej wyborów. Jak wspominała, gdy dorastała, zabrakło jej rozmowy z kimś dorosłym, z kolei jej dzieci są nieco bardziej wycofane i nie chcą z nią omawiać wszystkiego. - Przegiąć jest bardzo łatwo. To czasem może być taki moment, z którego sobie nie zdajemy sobie sprawy. Nauczyłam się tego niedawno, by nie pushować, nie przeciążać i nie atakować rozmowami. U nas było zawsze tak, że się wszystkie tematy zamiatało pod dywan. [...] A ja chciałam, żeby ktoś ze mną rozmawiał, żebym się dowiedziała, co to jest miesiączką nie od koleżanki - tłumaczyła prezenterka.

Zapytana o to, jak radzi sobie z trudnymi tematami związanymi z wychowaniem nastolatek stwierdziła, że stara się z nimi rozmawiać, choć nie jest to łatwe. Nigdy się nie spodziewała, że macierzyństwo będzie aż takim wyzwaniem. Jak wielu innych rodziców, często jest zaskoczona dojrzałością swojej 13-letniej córki. Dziewczynka, choć jest dopiero w pierwszej klasie liceum, już zaczyna rozumieć, jak dbać o relację z rodzicem. - Ona mi powiedziała: "Jest coś, co możesz dla mnie zrobić. Możesz mnie posłuchać. Nie tylko słyszeć, ale posłuchać". To ona mi pokazuje, ile rzeczy ja mam do zrobienia, a przede wszystkim, jak odmienną jest istotą ode mnie - podsumowała Daria Ładocha.

"Nastolatki na zakręcie" - poradnik dla rodziców i pedagogów

"Nastolatki na zakręcie" to odpowiedź na stale pogłębiający się w Polsce kryzys zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Poradnik można zakupić na stronie nazakrecie.pl. Część dochodu ze sprzedaży zostanie przeznaczona na działanie Fundacji TVN, która wspiera i buduje gabinety psychologiczno-psychiatryczne w polskich placówkach medycznych.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Zofia Wierzcholska

Reporter: Karolina Kalatzi

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Apokalipsa w galerii sztuki
Materiał promocyjny

Apokalipsa w galerii sztuki

Naucz malucha samodzielnej zabawy
Materiał promocyjny

Naucz malucha samodzielnej zabawy