wychowanie dziecka

  wychowanie dziecka

  Matka przyłapała go na gorącym uczynku i nagrała sytuację.

  Na tę rozmowę szłam z walizką pakowaną o świcie po tym, jak wróciłam do domu ze szpitala psychiatrycznego, w którym został mój syn. Co czułam?

  O ocenę postawy aktorki poprosiliśmy psycholożkę dziecięcą.

  TikTok to źródło wielu mniej lub bardziej zabawnych treści. Post ojca dwóch małych chłopców, być może wbrew jego intencji, należy do tej pierwszej kategorii.

  "Bycie wyjątkowym jest o wiele lepsze niż bycie normalnym".

  "Dajesz dziecku cukierki? Co z ciebie za matka?!" - pewnie nie raz słysząc takie i inne stwierdzenia, miałaś poczucie rodzicielskiej porażki. Czas nauczyć się mówić "nie" dobrym radom.

  Podnosimy głowy po bolesnych doświadczeniach i idziemy dalej z otwartym sercem oraz nadzieją. 

  Skąd jest w nas taka niezwykła łatwość i lekkość wydawanie osądów i opinii, wręcz słownego znęcania się nad matkami? Dlaczego wydaje nam się, że mamy do tego prawo? Nie mamy! Nie mamy prawa mówić, co jest dobre, a co złe. Jeśli chcemy coś powiedzieć, napisać to przemyślmy to dwa razy, bo jakiejś mamie lub kochającemu tacie możemy zwyczajnie odebrać nadzieję i siłę, tak bardzo potrzebną w walce o dziecko.

  "Co ma większy wpływ na nasze dzieci: geny czy wychowanie?" - to pytanie zadaje sobie niejeden rodzic. Ciekawe stanowisko w tej sprawie zajmuje ekonomista Bryan Caplan, autor książki "Egoistyczne powody, żeby mieć więcej dzieci". Z uczonym porozmawiał Marcin Sawicki, dziennikarz Dzień Dobry TVN.

  Media bardzo często pokazują wyidealizowany obraz macierzyństwa. Tymczasem wychowywanie i opieka nad dzieckiem to niełatwe zadanie. Swoimi przemyśleniami na ten temat w mediach społecznościowych podzieliła się Kinga Paruzel, finalista pierwszej edycji programu "MasterChef". Co sądzi o byciu mamą?

  Największy wzrost cen odnotowano w kategoriach związanych z transportem, żywnością i mieszkaniem.

  Uzależnienie tka sieć kłamstw. Refleksja nie przychodzi na widok łez bliskich osób. Chęć leczenia najczęściej pojawia się wtedy, kiedy śmierć staje się realna. Kto się uzależnia?

  W życiu zaskakuje mnie wiele sytuacji. Często bardzo pozytywnie. Gdzieś w środku cichy głos wciąż szepcze słowa otuchy, przekonuje, że nasze życie jeszcze będzie zwyczajnie szczęśliwe. Dziś jestem dumna, dziś się uśmiecham.

  Pod dom podjechał listonosz, czekałam na ten dzień. Dzień kiedy przyjdzie wiadomość, że machina ruszyła. Pismo z sądu w sprawie mojego syna-sądowy nakaz leczenia.

  Jeden dzień może zmienić tak wiele. Może otworzyć oczy, może też je zamknąć. Może zakończyć cierpienie, ale może też sprawić, że ono już nigdy się nie skończy. Energia śmierci krąży wokół mnie i mojego syna.

  Mijamy się w drzwiach, w kuchni, nasze drogi przecinają się w holu. Milczenie wypełnia przestrzeń między nami.

  Jeśli nic się nie zmieni, skutki mogą być opłakane.

  "Od psycholog usłyszałam: 'Skończy w poprawczaku'"

  Nasłuchiwanie stało się formą przetrwania, ale dźwięki mogą traumatyzować. Zazdroszczę każdemu, kto nie nasłuchuje.

  Czasem zastanawiam się, czy stawiając kropkę po zdaniu "dziś jest spokojnie" nie powinnam pominąć tego znaku? Może właśnie o to chodzi, że życie postanowiło udowodnić mi, że kropek się nie stawia pisząc o nim.

  Dziecko powinno być wychowywane zarówno przez mamę, jak i przez tatę. Niestety świat nie jest idealny i nie wszystkie maluchy mogą rozwijać się w pełnej rodzinie. Czy jedna osoba może zastąpić oboje rodziców? Jak wytłumaczyć dziecku nieobecność mamy lub taty? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Martą Bąkowską, dziecięcym psychologiem klinicznym.

  Ta strona z pamiętnika jest tu dla mnie i dla was. Dla mam, ojców i rodziców, którzy walczą o swoje wyjątkowe dzieci.

  "Płakała i pytała, dlaczego odpadłam" - opowiada prezenterka po udziale w "Mask Singer".

  "Zamiast być przerażonym, trzeba wykorzystać ten potencjał".

  Mama wyznała, że ubiera swojego syna wyłącznie w rzeczy o neutralnych kolorach. Internauci skrytykowali jej decyzję.

  Katarzyna Golec, żona Pawła znanego z rodzinnego zespołu Golec uOriekstra, postanowiła w Międzynarodowy Dzień Teatru obejrzeć przedstawienie. Niestety nie wszystko potoczyło się tak, jak sobie to wyobrażała. W ten sposób wizyta w miejscu kultury stała się zalążkiem dyskusji o jej braku.

  "Córka potrafiła się uprzeć i zimą iść do przedszkola w adidaskach"

  Dzieci potrafią zajść za skórę swoim rodzicom. Niekiedy bywa, że stosowane przez dorosłych metody wychowawcze nie przynoszą oczekiwanych skutków, dlatego zaczynają szukać pomocy u innych. Przekonała się o tym mama jednego z nastolatków, która wyznała, że w wyniku bezsilności zdecydowała się złożyć donos na swojego syna.

  Człowiek doświadczający uczucia wszechogarniającej pustki i braku zrozumienia, w poszukiwaniu rozwiązania swoich problemów trafia do gabinetu psychologa. Często to właśnie tam odkrywa, że jeden, bądź obydwoje rodziców byli niedojrzali emocjonalnie. Co to oznacza i jak rzutuje na dalsze życie dziecka?

  Bunt dwulatka, trzylatka, czy nastolatka to nic innego jak naturalne zmiany rozwojowe dziecka. Jednak w rodzicach niezmiennie budzą one lęk. O tym, jak radzić sobie z emocjami dziecka rozmawiali z mamą trzylatki prowadzący Dzień Dobry TVN.