wychowanie dziecka

  wychowanie dziecka

  Każdy rodzic znajduje własny sposób na wychowanie dziecka i stara się zapewnić mu jak najlepsze warunki do rozwoju. Niestety, w natłoku codziennych obowiązków i trosk często zapominamy, jak to jest być małym człowiekiem. W głowie naszej pociechy mogą pojawiać się myśli, potrzeby i wątpliwości, które czasem trudno jest wyrazić wprost. Niektóre z nich udało nam się odkryć dzięki rozmowie z psycholog Martą Bąkowską.

  Wysoko wrażliwe dzieci stanowią od piętnastu do dwudziestu procent wszystkich maluchów. Zdaniem specjalistów, mogą być bardziej wymagające w wychowaniu od swoich rówieśników, ponieważ są emocjonalne, łatwo je przytłoczyć nadmiarem bodźców i na długo zapamiętują krytykę. Co jeszcze charakteryzuje takie dzieci? Jak zrozumieć ich potrzeby? Zapytaliśmy o to psycholog Katarzynę Kucewicz.

  Już jedno dziecko potrafi wywrócić życie rodziców do góry nogami, a co dopiero mówić o sześciorgu? Na własnej skórze przekonała się o tym para z Tylmanowej. Kaja, Nela, Zosia, Malwina, Filip i Tymon skończyli właśnie dwa lata. Jak dzieci obchodziły swoje urodziny? Kto zdmuchnął świeczki na torcie?

  Wiele wizyt u terapeutów rozpoczyna się od powrotu do dzieciństwa. Wszak to właśnie ten etap w życiu kształtuje naszą przyszłość. Nawet jeśli był to szczęśliwy czas i tak mógł zasiać w nas przekonania i blokady, które negatywnie wpływają na nasze działania w dorosłym życiu. Jak się od nich uwolnić? O tym porozmawialiśmy z Sylwią Sitkowską, psychologiem i terapeutką.

  Według najnowszych badań GUS, w Polsce co roku średnio 20 tys. nastolatek rodzi dzieci. Stanowi to 4% wszystkich porodów w naszym kraju. Jak dziś wygląda życie nastoletnich matek? Czy bycie nastoletnią matką jest obecnie powodem do wstydu?

  Badania pokazują, że 70% Polaków przyznaje się do karcenia dzieci krzykiem. Rodzice w ten sposób rozładowują napięcie. Jak zauważyła psycholog Justyna Wichot, krzyk jest wynikiem bezradności rodziców. Dodała również, że krzyku można się oduczyć. Według Kai Wolnickiej, blogerki parentingowej, mamy dwójki dzieci, najważniejsze, by uświadomić sobie, że krzyczenie na dzieci jest złe. Jak przepracować z dzieckiem agresję słowną, by maluch nie miał poczucia krzywdy?

  Małgorzata Rozenek-Majdan od kiedy stała się osobą publiczną, musi mierzyć się z wieloma pomówieniami na swój temat. Najbardziej bolą ją plotki, które uderzają w jej rodzinę. Ostatnio Małgosia została oskarżona o bycie złą matką. Co to znaczy? Co na ten temat uważa sama zainteresowana? Sprawdziła to dziennikarka Dzień Dobry TVN Agnieszka Jastrzębska.

  W dzisiejszych czasach rodzice tak organizują dzieciom czas, że mają mnóstwo zajęć pozalekcyjnych. Piłka nożna, judo, balet, języki obce. Dzieciaki zdobywają nowe umiejętności, ale uczą się też tego, że chcą być w czymś najlepsze. Często wymagają od nich tego rodzice. Gdzie kończy się motywacja, a zaczyna się presja? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy psycholog dziecięcą Dorotę Maciejec.

  To rodzice dostarczają dzieciom określonych wzorców zachowań. Wygłaszają przy dzieciach opinie, które dziecko zapamiętuje i później powtarza. Samoocena dziecka kształtuje się przede wszystkim podczas codziennych kontaktów z rodzicami. Jak wychować dziecko, by miało wysokie poczucie własnej wartości? Czego nie powinniśmy mówić przy dziecku? O komentarz w studiu Dzień Dobry TVN poprosiliśmy psycholog dr Aleksandrę Piotrowską.

  Kiedy dziecku coś nie wychodzi, często się poddaje. Jak postępować, by dziecko nie traciło wiary w swoje możliwości? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Michała Zawadkę, pisarza i mówcę motywacyjnego, który zaznaczył, że dzieci należy wspierać przede wszystkim przykładem. Co to znaczy? Pan Michał zwrócił również uwagę, by rodzice nie oceniali wartości dziecka, a wskazywali konsekwencje działań i doceniali włożoną przez dziecko pracę.

  Zdaniem niektórych nocna niania to doskonałe wsparcie dla zmęczonych rodziców. Są też osoby, które twierdzą, że korzystanie z takiej pomocy to rozpasanie i fanaberia. A jakie zdanie w tym temacie mają goście Dzień Dobry TVN: psycholog Dorota Maciejec oraz aktorka i mama dwójki dzieci Magdalena Górska?

  Rodzicielstwo to nie tylko radość, wysiłek fizyczny i psychiczny, ale także koszt. Ile kosztuje wychowanie dziecka? Czy na taki wydatek można się przygotować? Zapytaliśmy o to Katarzynę Iwanoską, blogerkę ekonomiczną.

  W dzisiejszych czasach dzieci coraz chętniej korzystają z nowych technologii. Czasami, aż za bardzo. Jak rodzice powinni na to reagować? Gościem Dzień Dobry TVN była psycholog dziecięca Aleksandra Piotrowska, która zwróciła uwagę, że skrajności w wychowaniu nie są dobrym rozwiązaniem, a więc nie poleca radykalnego odcięcia dziecka od technologii. Co zrobić, by dziecko nie uzależniło się od telefonu? Jak nauczyć dziecko mądrze korzystać z telefonu?