Święta u dzieci wysoko wrażliwych
Dzieci wysoko wrażliwe to takie, które czują mocniej i reagują na bodźce z otoczenia inaczej, niż ich rówieśnicy. W okresie okołoświątecznym dźwięki, zapachy, wydarzenia oraz spotkania są intensywniejsze niż zazwyczaj, nic więc dziwnego, że dla niektórych najmłodszych mogą być trudnym doświadczeniem. Gościnią Dzień Dobry TVN była psycholożka Katarzyna Kucewicz, która jest autorką książki dla dzieci "Marcelinka i świąteczny kołowrotek", opowiadającej o emocjach, które towarzyszą nam często przed świętami. Do studia przyszła również Magdalena Daniłoś, mama wysoko wrażliwego chłopca, która podzieliła się z widzami swoim doświadczeniem.
- W przypadku mojego syna ta wrażliwość objawia się na przykład poprzez nadwrażliwość na dźwięki. [...] To są wszelkie dźwięki w takim natężeniu wyższym, niż to, do którego jesteśmy przyzwyczajeni - tłumaczyła gościni programu.
Do cech dziecka wysoko wrażliwego możemy zaliczyć wolniejszą adaptację do nowych miejsc i sytuacji, tendencja do głębokiego przetwarzania informacji, uleganie przestymulowaniu, gdy wokół znajduje się za dużo bodźców.
Jak przygotować wrażliwe dziecko do świąt?
Gdy wiemy, że nasza pociecha nie do końca radzi sobie z bodźcami i własnymi emocjami warto przez świątecznym spotkaniem przygotować rodzinę na reakcje dziecka. Zadbajmy też o spokój najmłodszych, by nie ulegały bodźcom i miały zapewnioną przestrzeń do odpoczynku. Warto pamiętać, że choć czas świąt jest intensywny, musimy dbać o codzienną rutynę, by dzień, choć wyjątkowy, nadal był przewidywalny. - To tendencja do przestymulowania nie tylko dźwiękami, ale i gwarem, tłumem. [...] Mocno przeżywają to co się dzieje, tę całą świąteczną gorączkę, ten cały kołowrotek, potrzebują więcej czasu na odtajanie. [...] Warto jest być uważnym, słuchać i choć w minimalnym stopniu dostosować tę okoliczność do możliwości dziecka - podsumowała psycholożka Katarzyna Kucewicz.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- "Mamusiu, ja już nie chcę tu być, na tym światku". Czy 3-latek może mieć depresję? Ekspert ostrzega. Te trzy prezenty świąteczne stanowią niebezpieczeństwo dla dzieci Chore dziecko w przedszkolu - jak regulują tę kwestię przepisy? "W publicznym jest ciężej"
Autor: Zofia Wierzcholska
Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News