Stres a ciąża. Najlepsze sposoby na uspokojenie nerwów

Ulga dla kręgosłupa podczas ciąży i opieki nad dzieckiem
Źródło: Dzień Dobry TVN
Nie od dziś wiadomo, że silny stres w ciąży może niekorzystnie odbić się na rozwoju dziecka. Zdenerwowanie i napięcie kobiety w stanie błogosławionym jest odczuwalne także dla maluszka i może powodować zaburzenia jego prawidłowego rozwoju.

Stres w czasie ciąży powoduje wyrzut kortyzolu i adrenaliny, czego efektem jest przyspieszone bicie serca i podniesienie się ciśnienia krwi. Jeśli takie skutki napięcia pojawią się w organizmie kobiety spodziewającej się dziecka, wpływa to także niekorzystnie na jej maluszka i to na każdym etapie ciąży.

Silny stres w ciąży – skutki

Stan błogosławiony to okres w życiu kobiety, kiedy powinna ona mieć zapewniony spokój. Nie zawsze się to jednak udaje. Silne przeżycia, takie jak np. choroba czy śmierć kogoś bliskiego, mogą spowodować długotrwały i duży stres w ciąży, który może odbić się na zdrowiu maluszka

Pierwszy trymestr ciąży dla wielu kobiet jest bardzo trudny. To właśnie w tym czasie wiele z nich dotykają uciążliwe mdłości i torsje. Organizm kobiety jest więc wyczerpany, a dla jej płodu to jeden z ważniejszych etapów rozwoju. Dlatego, jeśli to możliwe, należy unikać stresu w pierwszym trymestrze ciąży.

Na pytanie, jak stres wpływa na ciążę, odpowiedź jest jedna – bardzo negatywnie. Stres i nerwy w ciąży powodują wzrost poziomu adrenaliny w organizmie kobiety. Lekarze więc przestrzegają, że jeśli tak się stanie, może to spowodować skurcze macicy, a akcja porodowa może zacząć się wcześniej niż w zaplanowanym terminie. Napięcie w czasie ciąży powoduje także, że w organizmie kobiety następuje wzrost hormonu stresu, czyli kortyzolu, co może powodować szereg zdrowotnych powikłań. Do tego istnieje wiele innych objawów, jakie mogą pojawić się u kobiety przeżywającej stres w ciąży. Ból brzucha, zawroty głowy czy nadmierna nadpotliwość należą do najczęściej wymienianych. Oprócz nich pojawić mogą się także nadmierne nudności, a nawet ból w okolicy klatki piersiowej i płytki oddech. Do tego ponoć stany napięcia prowadzą też do osłabienia układu immunologicznego, przez co zwiększa się ryzyko zapadnięcia na infekcje.

Stres w ciąży – wpływ na dziecko

Kobieta przeżywa pod wpływem hormonów wahania nastrojów, walczy z pojawiającymi się w tym czasie dolegliwościami oraz martwi się o prawidłowy rozwój dziecka. Myśląc jednak o dobru swego maluszka, ciężarna powinna zadbać o jego spokój. Wiele ciężarnych kobiet często słyszy od swoich mam, babć czy doświadczonych w macierzyństwie przyjaciółek: nie stresuj się, bo zaszkodzisz dziecku.

W przestrodze tej jest sporo prawdy. Nie od dziś wiadomo bowiem, że stany napięcia w tym ważnym okresie nie są wskazane i źle wpływają zarówno na matkę, jak i jej nienarodzone dziecko. Dlatego lekarze często przestrzegają pacjentki przed negatywnym wpływem stresu na ciążę. Duży stres w ciąży może też spowodować, że dziecko będzie niedotlenione, co poważnie szkodzi jego zdrowiu i może nawet zagrażać jego życiu. Nerwy u kobiet często wywołują brak apetytu lub zachcianki na niezdrowe przekąski. To z kolei może prowadzić do sytuacji, w której dziecko nie będzie otrzymywało wystarczająco dużo substancji odżywczych niezbędnych do prawidłowego rozwoju.

Jak radzić sobie ze stresem w ciąży?

Skutki stresu w ciąży negatywnie odbijają się na zdrowiu matki i rosnącego w jej łonie maluszka. Jeśli napięcie jest długotrwałe, kobiecie grozi nie tylko poronienie, lecz także przedwczesny poród. Taki sam rezultat może pojawić się, jeśli stres jest jednorazowy, ale za to bardzo silny. Dlatego warto wypróbować metody, które pozwolą się zrelaksować. Nie ma jednej recepty, na to, jak się nie stresować w ciąży. Istnieje jednak szereg sposobów, jak sobie radzić ze stanami napięcia lub je redukować. Pomocne w walce ze stresem są na pewno relaksacyjne kąpiele.

Dobrym sposobem na stany zdenerwowania się też rozmowy z bliskimi lub z przyjaciółmi. W kryzysowych chwilach warto na pewno wykorzystać techniki oddechowe ułatwiające przywrócenie równowagi psychicznej. Przed ich zastosowaniem warto jednak poradzić się wcześniej swojego lekarza prowadzącego. Jeśli nie ma przeciwwskazań, warto też uprawiać jogę. Stres na początku ciąży jest szczególnie niebezpieczny, dlatego w tym czasie warto jak najczęściej odpoczywać, wysypiać się i unikać konfliktowych sytuacji.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

podziel się:

Pozostałe wiadomości