Badania prenatalne - co należy o nich wiedzieć?
Monitorowanie zdrowia kobiety w ciąży i jej dziecka jest niezwykle ważne. Pomagają w tym m.in. badania prenatalne.
- Diagnostyka prenatalna to jest ogół wszystkich zdarzeń medycznych, podejmowanych procedur przez położne, lekarzy, które służą dowiedzeniu się, w jakim stanie jest płód, czy prawidłowo się rozwija, czy być może są jakieś wady, które możemy za chwileczkę leczyć. Diagnostyka prenatalna to wszystko to, co robimy przed urodzeniem się płodu. Perinatolodzy przeprowadzają takie trzy najważniejsze USG w ciąży, z czego to pierwsze, to jest USG pierwszego trymestru. My wtedy oceniamy, szacujemy, jakie jest ryzyko zespołu Downa, zespołu Pataua, zespołu Edwardsa. To są takie trzy najważniejsze wady chromosomalne, czyli dotyczące chromosomów, materiału genetycznego, które mogą skutkować bardzo poważnymi schorzeniami. Jednocześnie też oglądamy, czy dzidzia na przykład nie ma wady serca - wyjaśnił Maciej W. Socha.
Choroby, które można leczyć w łonie matki to m.in.:
- wady serca,
- wady układu moczowego,
- przepuklina przeponowa,
- zespół owodniowy,
- rozszczep kręgosłupa,
- Potrafimy podawać leki matce, które przenikają do krążenia płodowego. Bardzo często leczymy płody, korzystając z mamy, która jest idealnym pośrednikiem - przekazał ginekolog.
Badania prenatalne
Badania prenatalne są bezpłatne, ale tylko dla pewnej grupy pacjentek, np. dla kobiet po 35. roku życia.
- Wszystkie badania powinny być i są dostępne dla kobiet, ale jest pewna pula nieco bardziej szczegółowych badań, do których muszą być specjalne wskazania zgodnie z polskim prawem i polskimi wytycznymi programu badań prenatalnych. Tak nie powinno być oczywiście. Wszystkim kobietom powinno się należeć to uniwersalne podejście do diagnostyki matczyno-płodowej - stwierdził położnik.
Całą rozmowę można zobaczyć w materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Anita ze "ŚOPW" opisała rodzinny poród i wywołała dyskusję. Fanka: "Mąż może inaczej patrzeć"
- Dzień Dziecka Utraconego. Gdzie rodzice mogą znaleźć wsparcie?
- Uścisk matki uratował dziecku życie. "Najgorsze obawy potwierdziły się"
Autor: Justyna Piąsta
Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News