Ratują życie kobiet w zagrożonych ciążach. "Dalej boją się, że my je wystawimy za drzwi"

Ratują życie kobiet w zagrożonych ciążach. "Dalej boją się, że my je wstawimy za drzwi"
Źródło: Dzień Dobry TVN
Medycy, którzy są po stronie kobiet
Medycy, którzy są po stronie kobiet
Operacja serca w łonie matki
Operacja serca w łonie matki
Badanie USG u dzieci
Badanie USG u dzieci
Dzięki polskim lekarzom zrobił swój pierwszy krok
Dzięki polskim lekarzom zrobił swój pierwszy krok
Polski lekarz od lat pomaga w Rwandzie
Polski lekarz od lat pomaga w Rwandzie
Omikron u dzieci
Omikron u dzieci
Uwaga! TVN: "Choroba pojawiła się z dnia na dzień". WOŚP gra na rzecz okulistyki dziecięcej
Uwaga! TVN: "Choroba pojawiła się z dnia na dzień". WOŚP gra na rzecz okulistyki dziecięcej
Siła dobrych ludzi
Siła dobrych ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce

Łukasz i Gizela Jagielscy to lekarze prowadzący Oddział Ginekologiczno-Położniczy w Powiatowym Zespole Szpitali w Oleśnicy. Oddział ten jest w czołówce placówek z Dolnego Śląska w liczbie przyjmowanych porodów, a jednocześnie jednym z nielicznych, publicznych miejsc medycznych w Polsce, gdzie przeprowadzane są zgodnie z polskim prawem zabiegi aborcji. Medycy w Dzień Dobry TVN opowiedzieli o kulisach swojej pracy. Jak pomagają ciężarnym?

Medycy po stronie kobiet

Łukasz i Gizela Jagielscy wraz ze swoim zespołem kierują się najnowszą wiedzą medyczną, by wesprzeć pacjentki.

- Przede wszystkim staramy się praktykować medycynę, która nie jest oparta na strachu. Wiemy, że to, co robimy, ma sens - powiedział dr n. med. Łukasz Jagielski, ordynator Oddziału Ginekologiczno-Położniczego PZS w Oleśnicy. - Jeżeli zagrożone jest zdrowie, życie kobiety ciężarnej, to w zasadzie nie mamy wyjścia i powinniśmy taką procedurę przeprowadzić. Respektujemy wskazania medyczne do ukończenia ciąży - podkreślił.

Lek. Gizela Jagielska, koordynatorka Oddziału Położniczego, Patologii Ciąży i Bloku Porodowego w PZS wyjaśniła, z jakimi problemami zdrowotnymi ciężarnych ma najczęściej do czynienia.

- To są pacjentki chorujące na różne choroby przewlekłe, które mogą być zagrażające życiu, a ciąża może je nasilić. Np. pacjentki z problemami kardiologicznymi, po zakrzepicy płucnej, z nadciśnieniem, cukrzycą, czyli wielochorobowością. Większość tych pacjentek przyjeżdża jednak ze wskazaniami od psychiatry. Najczęściej są to pacjentki albo w jakiejś bardzo trudnej sytuacji życiowej, leczące się psychiatrycznie, które chcą zakończyć ciążę z tego powodu, albo, gdzie jest ich większość, które są w skomplikowanej, traumatycznej sytuacji psychicznej z powodu rozpoznania jakiejś ciężkiej anomalii u płodu - wyjaśniła Gizela Jagielska.

Lekarze, którzy walczą o życie kobiet

Na oddział ginekologiczno-położniczy w Oleśnicy przyjeżdżają pacjentki z całej Polski.

- Znam historię pacjentki, która zadzwoniła do swojego lekarza prowadzącego, żeby przekazać mu, jakie są wyniki badania genetycznego, a on odpowiada jej: "Proszę do mnie więcej nie dzwonić, ja się takimi ciążami nie zajmuję". (...) Są też pacjentki, które wędrują od szpitala do szpitala, od lekarza do lekarza i to jest dla nas najgorsze, bo wtedy trafiają do nas bardzo późno - przyznała Jagielska. - Jeżeli ginekolog ma się opiekować kobietą, to w każdej sytuacji. W takiej, gdzie jej ciąża przebiega prawidłowo, ale też w takiej, kiedy pojawiają się jakieś komplikacje. Ja tego nie określiłabym misją, dlatego że jak wybierałam tę specjalizację, to wiedziałam, jakie zabiegi, jakie czynności z tą specjalizacją się wiążą - stwierdziła koordynatorka oddziału położniczego.

Ze względu na zaostrzone prawo aborcyjne w Polsce wiele kobiet traci nadzieję, że jakikolwiek lekarz w naszym kraju zdecyduje się im pomóc.

- Bywa, że pacjentka ma umówiony zabieg w Czechach. Siedzimy, przyjmujemy ją, a ona pyta, czy ma odmówić ten zabieg w Czechach, czy to się jednak uda? Do tego momentu dalej boją się, że my je wystawimy za drzwi i powiemy, że pomocy nie będzie. Mogę jej powiedzieć: "Jest pani w bezpiecznym miejscu" - wyznała Magdalena Wojciechowska, położna z Oddziału Patologii Ciąży w PZS. - Jest to bardzo delikatna praca. Staramy się być, wspierać te pacjentki, przytulamy. Jeżeli jest taka potrzeba, to dajemy się wypłakać, rozmawiamy i jesteśmy z tymi paniami - dodała.

Cały reportaż Marty Buchli w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości