Przymusowa aborcja i przemoc seksualna. W żydowskich gettach kobiety przeżywały prawdziwy koszmar

Kobiety w warszawskim gettcie
Źródło: Dzień Dobry TVN
Adam Mickiewicz - palacz, kochaś, wieszcz od science-fiction
Adam Mickiewicz - palacz, kochaś, wieszcz od science-fiction
Niezwykła historia zwycięstwa Polaków w Operation Sail. Uczestnicy regat z 1972 r. są poszukiwani
Niezwykła historia zwycięstwa Polaków w Operation Sail. Uczestnicy regat z 1972 r. są poszukiwani
Niezwykła historia polskiej arystokratki Izabeli D'Ornano
Niezwykła historia polskiej arystokratki Izabeli D'Ornano
Królowa Elżbieta II odeszła w wieku 96 lat
Królowa Elżbieta II odeszła w wieku 96 lat
Niezwykłe życie Władysława Bartoszewskiego
Niezwykłe życie Władysława Bartoszewskiego
Królowa Elżbieta II od 70 lat na tronie
Królowa Elżbieta II od 70 lat na tronie
Historia Polaków na Igrzyskach Olimpijskich
Historia Polaków na Igrzyskach Olimpijskich
Historia powstania TOPR
Historia powstania TOPR
 Historia Turnieju Czterech Skoczni
Historia Turnieju Czterech Skoczni
Niezwykła historia zakopiańskiej willi
Niezwykła historia zakopiańskiej willi
Historia polskiej mafii
Historia polskiej mafii
Gdańsk - tutaj historia łączy się z nowoczesnością
Gdańsk - tutaj historia łączy się z nowoczesnością
Dzieje i historia zespołu „Mazowsze”
Dzieje i historia zespołu „Mazowsze”
Kobiety, które trafiły do żydowskich gett podczas II wojny światowej, znajdowały się w bardzo trudnym położeniu. Rodzenie dzieci było zabronione, żandarmi dopuszczali się gwałtów, a aborcja była na porządku dziennym. Te, które zdecydowały się urodzić, ryzykowały własne życie. Zagrożeniem było nie tylko prawo ustanowione przez Berlin, ale także opłakane warunki sanitarne i brak pomocy. Dochodziło do tego, że młode mamy umierały na ulicy zaraz po porodzie.

Aborcja i porody w gettach

W gettach zakładanych przez nazistów obowiązywał całkowity zakaz rodzenia dzieci oraz zawierania małżeństw. Prawo to miało na celu unicestwienie Żydów. Wszystkie ciężarne kobiety miały być poddawane aborcji nawet w późnych etapach ciąży. Bardzo często obawiały się, że zabieg może skończyć się trwałą niepłodnością. Jednak strach przed śmiercią często był na tyle silny, że decydowały się na ten krok.

Takie słowa miał wypowiedzieć jeden z ginekologów, który pracował na terenie getta: - W myśl rozporządzenia z lipca 1942 roku ciąża oznaczała w kowieńskim getcie wyrok śmierci dla matki, ojca i niemowlęcia (…). Musieliśmy zacząć robić tysiące aborcji (…) - czytamy na łamach portalu ciekawostkihistoryczne.pl.

Jednak niektóre z kobiet z powodu głodu, wycieńczenia, zaniku miesiączki i chorób, nie zdawały sobie sprawy z tego, że są w ciąży. Inne decydowały się na ryzykowną próbę donoszenia dziecka. W książce autorstwa Zoe Waxman pt. "Kobiety Holokaustu" można przeczytać dramatyczny opis porodu w jednym z gett, którego świadkiem była 14-letnia dziewczynka.

- Kobieta pełznie na czworakach. Włosy ma splątane, ubranie brudne, bo wlecze się po ziemi, oczy szeroko otwarte, twarz wykrzywioną. Jej nabrzmiały brzuch opiera się o ziemię. Pokryta potem, zatrzymuje się co kilka minut i jak zwierzę nadstawia uszu: czy skądś nadciąga niebezpieczeństwo? (…) Całą noc, zwinięta w kłębek, wyczerpana, wijąca się z bólu, czuła, że zbliża się poród. Pada na środku ulicy, bardzo blisko wejścia do getta, pełznie po chodniku, żeby nikt jej nie przejechał. Już nie wstanie. Przewraca się z boku na bok, z bólu targają nią jakby konwulsje, wije się jak wąż. Wstrząsa nią drżenie i śmierć przerywa jej cierpienia w tej samej chwili, w której mała dziewczynka przychodzi na ten świat pełen bólu i mroku. (…) - cytował portal ciekawostkihistoryczne.pl.

Przemoc seksualna na porządku dziennym

Jak zaznaczył portal Ciekawostki Historyczne, codziennością były nie tylko aborcje, ale również gwałty dokonywane przez żandarmów. Ofiarami najczęściej padały młode dziewczyny, które później chorowały na choroby weneryczne, a nawet popełniały samobójstwa. Gdy próbowały się bronić lub uciekać, zostawały zamordowane. Były całkowicie bezbronne w stosunku do swoich oprawców.

- Nieustannie słyszy się o gwałtach popełnianych na żydowskich dziewczętach w Warszawie. Niemcy wdzierają się do domu i gwałcą piętnasto-, szesnastoletnie dziewczyny na oczach rodziców i krewnych - wspominał jeden z żydowskich lekarzy z Warszawy w książce "Kobiety Holokaustu".

Getta na ziemiach polskich

Pierwsze getta żydowskie postały na terenie Polski już pod koniec 1939 roku. Ich zadaniem była przede wszystkim segregacja ludności. Największe w naszym kraju znajdowało się w Warszawie, którym mieszkało ponad 400 tysięcy Żydów. Inne duże getta założono w Łodzi, Krakowie, Białymstoku, Lwowie, Lublinie, Częstochowie oraz Mińsku.

Żydom nakazano nosić specjalne opaski, przeprowadzano wywózki do obozów zagłady. W 1941 roku naziści zaczęli likwidować getta, co wiązało się z wyrokiem śmierci wobec wszystkich ich mieszkańców. Między innymi z tego powodu wybuchło jedno z najważniejszych wydarzeń narodu żydowskiego - powstanie w getcie warszawskim. 19 kwietnia 2023 roku mija 80. rocznica tego wydarzenia.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości