Tuż przed 80. rocznicą powstania w getcie warszawskim, Tramwaje Warszawskie zrekonstruowały wagon, który poruszał się po tamtym terenie. Wyjątkowy na skalę światową eksponat trafi do muzeum.
12 kwietnia br. ukazała się nowa książka Agaty Tuszyńskiej pt. "Czarna torebka". To osobista opowieść o odkrywaniu żydowskiej babci Deli Goldstein, swojej tożsamości i dramacie wojennych losów.
Kobiety, które trafiły do żydowskich gett podczas II wojny światowej, znajdowały się w bardzo trudnym położeniu. Rodzenie dzieci było zabronione, żandarmi dopuszczali się gwałtów, a aborcja była na porządku dziennym. Te, które zdecydowały się urodzić, ryzykowały własne życie. Zagrożeniem było nie tylko prawo ustanowione przez Berlin, ale także opłakane warunki sanitarne i brak pomocy. Dochodziło do tego, że młode mamy umierały na ulicy zaraz po porodzie.
19 kwietnia w Muzeum POLIN odbędzie się premiera spektaklu na motywach książki "Mama zawsze wraca" Agaty Tuszyńskiej, która opowiada historię ocalałej z Zagłady Zofii Zajczyk.
Magda Łucyan wydała w 2021 roku swoją drugą książkę. Po publikacji o powstaniu warszawskim podjęła temat getta warszawskiego. W studiu Dzień Dobry TVN towarzyszyła jej Krystyna Budnicka, jedna z bohaterek jej książki, która za murami spędziła 3,5 roku, z czego 9 miesięcy pod ziemią.
Gela Seksztajn przed wojną była zdolną malarką. Niestety - zginęła w 1943 roku. Dzięki mężowi artystki do dzisiejszych czasów zachowały się jej niezwykłe prace. Na ich podstawie Monika Libicka napisała książkę "Gela. Skarb z Archiwum Ringelbluma". Teraz autorka opowiedziała o tej postaci w Dzień Dobry TVN.
Gela Seksztajn była jedną z malarek tworzących środowisko żydowskiej kultury w stolicy. Zaczęła osiągać dojrzałość artystyczną i zyskiwać uznanie krytyków tuż przez swoją śmiercią. Niedawno powstała książka o tej niezwykłej postaci.
19 kwietnia przypada 78. rocznica powstania w getcie warszawskim, największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. W tym roku obchody poświęcone są niezwykłym kobietom walczącym w Powstaniu. O ich upamiętnieniu w tegorocznej akcji "Żonkile" opowiada Żaneta Czyżniewska z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
19 kwietnia w Warszawie zawyją syreny. Obchody 78. rocznicy powstania w getcie warszawskim organizuje Muzeum Historii Żydów Polskich. Część uroczystości rozpoczyna się już 18 kwietnia, w niedzielę. Jak będą przebiegać w czasie pandemii?
Mariusz Szczygieł, Kayah, Bartosz Bielenia, Magdalena Boczarska i Katarzyna Zielińska to ambasadorzy akcji "Żonkile" 2021, która organizowana jest przez Muzeum POLIN. Celem tej inicjatywy jest upamiętnienie 78. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. - W tym roku zdecydowaliśmy się na akcję tematyczną poświęconą także pamięci kobiet, które walczyły w zrywie – tłumaczy koordynatorka projektu, Zofia Bojańczyk.
W czwartek obchodziliśmy 75. rocznica powstania w getcie warszawskim. Z tej okazji gościliśmy w Dzień Dobry TVN przyjaciółkę Marka Edelmana Paulę Sawicką i Barbarę Górę, która mieszkała w getcie. Jak wyglądała codzienność na jego terenie? Kto wyprowadził z getta rodzinę Pani Barbary? Dowiedzieliśmy się również, dlaczego żonkil stał się symbolem powstania w getcie warszawskim.
Żydowski Instytut Historyczny otrzymał niedawno nietypowy dar. Prof. Anita Prażmowska, polska historyczka z London School of Economics, przekazała do jego zbiorów 39 pocztówek, które w czasie wojny wysłane zostały z warszawskiego getta do, przebywającej w Londynie, Tamary Deutscher. Ich lektura jest nietypową lekcją historii, która pozwala na poznanie realiów w jakich żyli wówczas ludzie. O pocztówkach oraz o murach, które wciąż dzielą ludzi na świecie, rozmawialiśmy z Pawłem Śpiewakiem, dyrektorem Żydowskiego Instytutu Historycznego.