Nie ma nic złego w tym, że rodzic docenia swoje dziecko i wysiłek, który włożyło w wykonanie jakieś pracy czy zdobycie nowej umiejętności. Niestety część opiekunów przesadza z zachwytami i uważa, że ich dziecko jest we wszystkim najlepsze. Skąd się bierze w rodzicach taka postawa? Jak chwalić, ale bez zbędnej przesady swoje dziecko? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli pedagog dziecięca dr Monika Just, autor instagramowego profilu "Who’s Your Daddy" Łukasz Dominiak oraz aktorka Katarzyna Kołeczek.
Czy rodzice rywalizują za sobą?
Wielu rodziców - w dobrej wierze - chwali się tym, że ich pociecha robi coś lepiej lub wie więcej niż jej rówieśnicy. Łukasz Dominiak jest zdania, że z takich przechwałek nie wynika nic dobrego.
- Rodzicom chyba ciężko jest zrozumieć i przestawić się, że dzieci też są różne. To wydaje się dość oczywiste i że nie ma sensu porównywać dzieci do siebie, bo mają różne talenty i w różnym momencie to może odpalić - tłumaczył.
Nasz rozmówca podkreślił, że nie ma nic złego w tym, że chwalimy się dziećmi.
- Natomiast czasami przesadzamy odrobinę, zwłaszcza jeśli ktoś w pewien sposób jest przestraszony czymś, a dostaje odpowiedź, że: "u mnie jest normalnie, moje dziecko przesypia całe noce, chyba z wami jest coś nie tak" - stwierdził.
Dlaczego rodzice przesadnie chwalą swoje dzieci?
Często za tym nadmiernym zachwytem nad dzieckiem stoi deficyt, który nosi w sobie sam rodzic.
- Ja jestem niedowartościowana, ja jestem niezauważona, ja chciałabym też wypłynąć, ale nie mam jak. A moje dziecko wie, potrafi, umie, być może kierują mną dobre powódki. Często towarzyszy temu lęk i niepokój, czy dziecko poradzi sobie w życiu. W związku z czym próbuje asekurować, próbuje budować mur ochronny, który pokaże, że ono jest takie wspaniałe, wybitne, wyjątkowe, ponadprzeciętne, bo chcę dobrze - wyjaśniła dr Monika Just.
Niektórzy rodzice idą o krok dalej i przechwalają się, że ich dziecko posiada wiedzę, której tak naprawdę nie mają. Co stoi za taką postawą rodziców? Dlaczego to robią? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na Player.pl.
Zobacz także:
- 14-letni Kacper motywuje innych do zmian. Nastolatek przebiegł 26 km. "Mimo bólu było warto"
- Skąd się bierze znieczulica wśród nastolatków? "To podnosi agresję"
- MEN rozważa kolejną zmianę w polskim szkolnictwie. "Nauczyciele się załamią"
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News