"Mam powinność, by się zaangażować". Mariusz Szczygieł, Bartosz Bielenia i Kayah wśród ambasadorów akcji "Żonkile"

Żonkile
Cyril Gosselin/Getty Images
Mariusz Szczygieł, Kayah, Bartosz Bielenia, Magdalena Boczarska i Katarzyna Zielińska to ambasadorzy akcji "Żonkile" 2021, która organizowana jest przez Muzeum POLIN. Celem tej inicjatywy jest upamiętnienie 78. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. - W tym roku zdecydowaliśmy się na akcję tematyczną poświęconą także pamięci kobiet, które walczyły w zrywie – tłumaczy koordynatorka projektu, Zofia Bojańczyk.

"Żonkile" 2021 - organizator i cele

Akcja "Żonkile" organizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskim POLIN ma na celu propagowanie wiedzy na temat powstania w getcie warszawskim. Żonkil stał się symbolem pamięci wydarzeń z wiosny 1943 r. dzięki ostatniemu przywódcy zrywu Markowi Edelmanowi, który co roku składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta w rocznicę wybuchu powstania.

- Celem Muzeum POLIN, które tę akcję wymyśliło i zainicjowało, jest przede wszystkim upamiętnienie tej rocznicy i uświadomienie mieszkańcom Warszawy, że stolica jest miastem dwóch powstań – warszawskiego i powstania w getcie. Oczywiście oprócz samej rocznicy chcemy też upamiętnić bohaterów, którzy walczyli w kwietniowym zrywie. W tym roku zdecydowaliśmy się na akcję tematyczną poświęconą także pamięci kobiet, które walczyły w getcie warszawskim – opowiadała PAP koordynatorka akcji "Żonkile" Zofia Bojańczyk.

"Żonkile" 2021 - wolontariusze

- Mamy nadzieję, że w przeciwieństwie do sytuacji z zeszłego roku, naszych wolontariuszy będzie można jednak spotkać na ulicach Warszawy. (...) Mam nadzieję, że pomimo pandemii uda nam się żonkile rozdawać przy stacjach metra Politechnika, Centrum, Świętokrzyska, Ratusz Arsenał, na dwóch dworcach – Centralnym i Wileńskim oraz oczywiście przed Muzeum POLIN, podczas uroczystości złożenia wieńców przed Pomnikiem Bohaterów Getta – zapowiadała Bojańczyk.

Żonkilomaty - gdzie znaleźć

W papierowe przypinki w kształcie żonkili będzie się można także zaopatrzyć w zupełnie nowy sposób.

- W przestrzeni Warszawy, w wybranych lokalizacjach, stanie pięć "żonkilomatów", czyli słupów, do których będą przytwierdzone papierowe żonkile. Będzie je można w sposób bezpieczny pobrać, zdezynfekować ręce ze znajdujących się obok pojemników i wpiąć przypinki, jako symbol pamięci o powstaniu w getcie. "Żonkilomaty" staną przy Rondzie Waszyngtona, na rogu ul. Marszałkowskiej i Hożej, na rogu al. Solidarności i ul. Żelaznej, na pl. Wilsona oraz na rogu ul. Puławskiej i Różanej - wymieniała.

Żonkile 2021 - szablon papierowego żonkila

Na stronie Muzeum POLIN udostępniany jest także szablon do samodzielnego złożenia papierowego żonkila. "Zachęcamy do robienia sobie z nim zdjęć, oznaczania hasztagami #ŁączyNasPamięć i #AkcjaŻonkile i udostępnienia w mediach społecznościowych. To propozycja dla osób, które nie chcą lub nie mogą wychodzić z domu 19 kwietnia. Dla użytkowników mediów społecznościowych będą też nakładki na zdjęcia profilowe, upamiętniające rocznicę. Komplety żonkilowych naklejek zostaną dodane do "Newsweeka" 12 kwietnia, "Tygodnika Powszechnego" 14 kwietnia i do stołecznego wydania "Gazety Wyborczej" 16 kwietnia – powiedziała Bojańczyk. Ze strony muzeum można także pobrać i wydrukować specjalną rocznicową grafikę i powiesić w widocznym miejscu, np. w oknie.

Przy metrze Centrum o powstaniu w getcie przypominać ma również mural z wizerunkiem dziewięciu żydowskich kobiet, które walczyły w zrywie oraz wspierały powstańców poza murami getta, zdobywając broń i prowadząc akcje dywersyjne. Mural zaprojektowali Anna Koźbiel-Walas oraz Adam Walas przy współpracy wolontariuszek i wolontariuszy Muzeum POLIN.

"Żonkile" 2021 - ambasadorzy

Akcję jak co roku wsparli ambasadorzy. W tym roku to reporter Mariusz Szczygieł, piosenkarka Kayah, aktor Bartosz Bielenia oraz aktorki Magdalena Boczarska i Katarzyna Zielińska. Mariusz Szczygieł podkreślił, że czuje się "kimś w rodzaju reporterskiego syna" Hanny Krall - autorki "Zdążyć przed Panem Bogiem".

- Mogę powiedzieć, że moja wizja powstania w getcie to wizja z tej właśnie książki "i na niej się wychowałem. Kiedy zaproponowano mi bycie ambasadorem akcji "Żonkile" uznałem, że mam taką powinność, by się w to zaangażować, wobec tych ludzi, o których czytałem, ale także wobec mojej ulubionej polskiej autorki – zaznaczył Szczygieł.

Przyznał, że ta lektura zrobiła na nim ogromne wrażenie i w jego ocenie ważne jest, by przypominać, a niekiedy może dopiero informować o tamtych wydarzeniach.

- Kiedyś reporter Wojciech Tochman zapytał Hannę Krall, dlaczego mamy czytać o Zagładzie, a ona odpowiedziała "żeby się przestraszyć". I wydaje mi się, że im więcej "przestraszonych" Zagładą, tym mniej zła wokół. A dzisiaj, kiedy się dowiaduję, że ktoś bliski w mojej rodzinie, lat 23, należący do jednego z radykalnych prawicowych ugrupowań młodzieżowych ma kubek z Hitlerem i zegarek ze swastyką na cyferblacie, to choćby był tylko jeden taki człowiek, a wiem, że nie jest tylko jeden, to uważam, że jest dużo do zrobienia i dużo osób do "przestraszenia" - podkreślił pisarz.

Akcja "Żonkile" 2021 - obchody

Obchody rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim w tym roku rozpoczną się już 18 kwietnia. - O godz. 18:00 zapraszamy na dyskusję na żywo na naszym Facebooku pt. "Jakby wybuchło to razem ze mną i tyle". To cytat z jednej z bohaterek, która (...) wspominała, że nosiła granaty w płaszczu i zapytana, czy się nie bała, odpowiadała, że nie i że gdyby wybuchły to "by wybuchły razem z nią i tyle". Będzie to dyskusja o kobietach walczących podczas powstania (...). Rozmowę poprowadzi Sylwia Chutnik, a jej rozmówczyniami będą pracowniczka naukowa ŻIH Karolina Szymaniak i artystka Zuzanna Hertzberg – mówiła Bojańczyk.

- W dniu rocznicy przygotowaliśmy całą gamę wydarzeń, począwszy od naszych filmów edukacyjnych, które są adresowane do dzieci i młodzieży. (...) O godz. 12:00 zapraszamy na transmisję na żywo spod Pomnika Bohaterów Getta (...). O godz. 15:00 nasza przewodniczka Katarzyna Jankowska poprowadzi filmowe oprowadzanie pt. "W sukience i mundurze" poświęcone kobietom, które brały udział w powstaniu w getcie warszawskim - wyliczała.

O godz. 18:00 również na Facebooku odbędzie się na żywo rozmowa Krystyny Budnickiej z dziennikarzem Mikołajem Grynbergiem. - Pani Krystyna jest jedną z niewielu osób, które przeżyły getto warszawskie. (...). Na zakończenie o godz. 20.30 koncert online Pawła Szamburskiego i Joanny Halszki Sokołowskiej poświęcony kobietom getta pt. "Córki, matki, robotnice" – dodała Bojańczyk.

Zobacz wideo: Uratowana z Getta

>>> Zobacz także:

Kiedy uczniowie wrócą do szkół? Wirusolog nie pozostawia wątpliwości

Kiedy powinny się szczepić ozdrowieńcy? Wyjaśnia Ministerstwo Zdrowia

EMA wydała oświadczenie ws. szczepionek Johnson&Johnson. "Korzyści przeważają nad ryzykiem"

Autor: Iza Dorf

Źródło: PAP

podziel się:

Pozostałe wiadomości