W środę, 19 kwietnia obchodziliśmy 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. To jednak niejedyny temat, który poruszyliśmy tego dnia z w serwisie dziendobry.tvn.pl.
"Miał poczucie, że powinien dokumentować to, co się dzieje".
Tuż przed 80. rocznicą powstania w getcie warszawskim, Tramwaje Warszawskie zrekonstruowały wagon, który poruszał się po tamtym terenie. Wyjątkowy na skalę światową eksponat trafi do muzeum.
W Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN można zobaczyć wystawy specjalne, które zostały przygotowane, aby upamiętnić 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim. Partnerem jest TVN Warner Bros. Discovery. Na pokazie przedpremierowym ekspozycji "Wokół nas morze ognia. Losy żydowskich cywilów podczas powstania w getcie warszawskim" był dyrektor generalny spółki, David Zaslav.
W kwietniu antena TVN24 w dużej części będzie poświęcona obchodom 80. rocznicy powstania w getcie oraz historii Żydów w Polsce w okresie wojny.
Jak wygląda program obchodów?
18 kwietnia przypada 100. rocznica urodzin Aliny Margolis-Edelman, żony Marka Edelmana. Była niezwykłą kobietą o wielkim sercu, której misją było pomaganie potrzebującym, w szczególności chorym dzieciom.
"W rowach po obu stronach leżeli zabici ludzie" - opowiada.
19 kwietnia obchodzimy 78. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Z tej okazji, po raz kolejny Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje akcję "Żonkile". Na Instagramie polskie gwiazdy opublikowały zdjęcia z żółtymi kwiatkami. Wśród nich są między innymi Katarzyna Zielińska, Kayah, Anna Kalczyńska oraz Antoni Królikowski.
19 kwietnia przypada 78. rocznica powstania w getcie warszawskim, największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. W tym roku obchody poświęcone są niezwykłym kobietom walczącym w Powstaniu. O ich upamiętnieniu w tegorocznej akcji "Żonkile" opowiada Żaneta Czyżniewska z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Mariusz Szczygieł, Kayah, Bartosz Bielenia, Magdalena Boczarska i Katarzyna Zielińska to ambasadorzy akcji "Żonkile" 2021, która organizowana jest przez Muzeum POLIN. Celem tej inicjatywy jest upamiętnienie 78. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. - W tym roku zdecydowaliśmy się na akcję tematyczną poświęconą także pamięci kobiet, które walczyły w zrywie – tłumaczy koordynatorka projektu, Zofia Bojańczyk.
W czwartek obchodziliśmy 75. rocznica powstania w getcie warszawskim. Z tej okazji gościliśmy w Dzień Dobry TVN przyjaciółkę Marka Edelmana Paulę Sawicką i Barbarę Górę, która mieszkała w getcie. Jak wyglądała codzienność na jego terenie? Kto wyprowadził z getta rodzinę Pani Barbary? Dowiedzieliśmy się również, dlaczego żonkil stał się symbolem powstania w getcie warszawskim.