19 kwietnia obchodzimy 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Z tej okazji w stolicy zaplanowano wiele oficjalnych uroczystości i towarzyszących wydarzeń. Odbędą się między innymi pokazy filmów, wystawy, a także tradycyjna akcja "Żonkile". Co jeszcze przygotowano na tegoroczną rocznicę?
81. rocznica powstania w warszawskim gettcie
Główny punkt obchodów ma miejsce przed Pomnikiem Bohaterów Getta. Uroczystości rozpoczną się w piątek 19 kwietnia o godzinie 12:00. Wezmą w nich udział przedstawiciele organizacji żydowskich, kombatantów, Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, polskich instytucji kultury oraz mieszkańcy stolicy. Spod Pomnika ruszy Marsz Pamięci Powstańców, który przejdzie trasą kolejnych miejsc pamięci, jak pomnik Żegoty, bunkier Anielewicza i płyta Szmula Zygielbojma. Marsz zakończy się na Umschlagplatz.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Wojna
Wojna
Ponadto przygotowano wydarzenia towarzyszące, takie jak premiera filmu "We mnie żyje pamięć tych, którzy zginęli" czy "BOJOWNICZKI! One walczyły w getcie warszawskim". Pamięć uczci również Studencki Komitet Antyfaszystowski oraz Otwarta Rzeczpospolita - Stowarzyszenie Przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii. Jak podano w zapowiedzi, wydarzenie rozpocznie się spotkaniem pod pomnikiem Szmula Zygielbojma, a następnie chór Wielokulturowego Liceum Humanistycznego im. Jacka Kuronia wykona hymn Bundu. Przesłanie do zgromadzonych wygłosi aktor Józef Duriasz, a list Marka Edelmana z 1983 roku odczyta Janusz Onyszkiewicz.
W Muzeum Warszawy przygotowana została nowo otwarta część wystawy "Świadectwa z getta warszawskiego". Opowiada o historii getta warszawskiego - od okupacji niemieckiej, wydzielenia "obszaru zagrożonego tyfusem" wiosną 1940 roku do obchodów 5. rocznicy powstania w 1948 roku. Całość wieńczy film dokumentalny, ukazujący miejsce po zburzonym getcie.
Akcja Żonkile 2024
19 kwietnia z okazji obchodów 81. rocznicy powstania w getcie warszawskim organizowana jest akcja "Żonkile". To już dwunasta jej edycja. Z tej okazji wstęp na wystawę w Muzeum POLIN jest bezpłatny, obiekt czynny jest od 9 do 18.
Akcja "Żonkile" organizowana jest przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Nawiązuje ona do kwiatów przynoszonych w rocznicę powstania pod pomnik bohaterów Getta. Od początku akcji hasłem jest "Łączy nas pamięć", podkreślający siłę wspólnoty, potrzebę dialogu ponad podziałami, a także znaczenie solidarności.
– Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci. My wszyscy, którzy chcieliśmy pamiętać, zanosiliśmy na Muranów żonkile – tłumaczyła Paula Sawicka, psycholożka, była nauczycielka akademicka, związana z opozycją demokratyczną. Wspólnie z Markiem Edelmanem napisała książkę "I była miłość w getcie".
Na stronie muzeum polin.pl jest możliwość pobrania szablonu żonkila, do samodzielnego złożenia. Instrukcja przygotowana została w kilku wersjach językowych, w tym po polsku, hebrajsku, angielsku, ale i niebiecku, czy włosku.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Więcej przeczytasz na TVN24
Zobacz także:
- Krystyna Budnicka opowiedziała o dzieciństwie spędzonym w getcie. "Ja nie mam łez"
- Historia 3-latki ukrywanej w piwnicy warszawskiego getta. "Wiele zapamiętała z tego czasu"
- Krystyna Budnicka opowiedziała o dzieciństwie spędzonym w getcie. "Ja nie mam łez"
Autor: Teofila Siewko
Źródło: TVN24/polin.pl
Źródło zdjęcia głównego: Anadolu / Contributo/Getty Images