Tuż przed 80. rocznicą powstania w getcie warszawskim, Tramwaje Warszawskie zrekonstruowały wagon, który poruszał się po tamtym terenie. Wyjątkowy na skalę światową eksponat trafi do muzeum.
Tramwaj z warszawskiego getta
Kiedy Niemcy rozpoczęli okupację Polski w 1939 r., na terenie wielu miast utworzyli getta dla ludności żydowskiej. Warszawskie getto, w którym stłoczono blisko pół miliona osób, było największym w całej okupowanej Europie. W listopadzie 1940 r. zamknięto jego bramy. Po tym odizolowanym od reszty miasta i świata terenie kursowała specjalna linia tramwajowa, złożona z najstarszych warszawskich wagonów. Oznaczony gwiazdą Dawida pojazd przeznaczony był wyłącznie dla Żydów.
Rekonstrukcja tramwaju z getta. Czy będzie jeździł?
Tramwaje Warszawskie podjęły się rekonstrukcji tamtego tramwaju. Prace rozpoczęły się w drugiej połowie 2022 r. i przeprowadzali je pracownicy Zakładu Naprawy Tramwajów "T3". Wykorzystane zostało zachowane podwozie pojazdu z getta, które zostało oczyszczone z korozji, uzupełnione o brakujących części i pomalowane.
Większość prac rekonstrukcyjnych stanowiła stolarka: budowa dębowego szkieletu, ścian i dachu. Burty wagonu obito blachą i pomalowano na czerwono. Na wagonie umieszczono również zrekonstruowane ozdobne wzory i symbol syrenki. Po dokończeniu elementów wnętrza wagon stanie się unikatem na światową skalę.
Historyczny wagon nie wyjedzie na ulice miasta. Tramwaje Warszawskie oraz władze Warszawy i województwa mazowieckiego chcą przekazać go w postaci depozytu do Muzeum Getta Warszawskiego. Będzie częścią stałej wystawy tej placówki.
- Po przekazaniu tramwaju do Muzeum Getta Warszawskiego będzie on jednym z głównych obiektów opowiadających historię Warszawy, II wojny światowej i strat, jakie stolica poniosła w jej trakcie - poinformowała w trakcie prezentacji pojazdu Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydentka Warszawy.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Więcej na ten temat na tvn24.pl
Zobacz także:
- Obchody 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim z TVN24
- "Warszawskie dzieci". Powstanie oczami najmłodszych mieszkańców stolicy
- Irena Santor wraca wspomnieniami do II wojny światowej. "W rowach po obu stronach leżeli zabici ludzie"
Autor: Diana Ryściuk
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Universal History Archive/Universal Images Group via Getty Images