"Ten temat zachęca do działań zwalczających nienawiść".
Czy ma żal do Polaków?
"Miał poczucie, że powinien dokumentować to, co się dzieje".
Tuż przed 80. rocznicą powstania w getcie warszawskim, Tramwaje Warszawskie zrekonstruowały wagon, który poruszał się po tamtym terenie. Wyjątkowy na skalę światową eksponat trafi do muzeum.
Miriam Synger z wyboru jest ortodoksyjną Żydówką. Od kilkunastu lat prowadzi warsztaty z kultury żydowskiej, obalając mity i stereotypy, które narosły wokół niej. W Dzień Dobry TVN opowiedziała o swojej misji.
Ireny Gut w trakcie II wojny światowej samodzielnie uratowała od zagłady 12 osób żydowskiego pochodzenia. Jeannie Smith, córka Gut, w Dzień Dobry Wakacje opowiedziała o swojej mamie.
19 kwietnia w Muzeum POLIN odbędzie się premiera spektaklu na motywach książki "Mama zawsze wraca" Agaty Tuszyńskiej, która opowiada historię ocalałej z Zagłady Zofii Zajczyk.
Miriam (Maria) Synger jest ortodoksyjną żydówką. Na co dzień w prosty sposób przybliża kulturę, religię i zwyczaje żydowskie w Internecie, obalając przy tym masę stereotypów. Jak wygląda jej życie? O tym opowiedziała w Dzień Dobry TVN.
Gela Seksztajn przed wojną była zdolną malarką. Niestety - zginęła w 1943 roku. Dzięki mężowi artystki do dzisiejszych czasów zachowały się jej niezwykłe prace. Na ich podstawie Monika Libicka napisała książkę "Gela. Skarb z Archiwum Ringelbluma". Teraz autorka opowiedziała o tej postaci w Dzień Dobry TVN.
Gela Seksztajn była jedną z malarek tworzących środowisko żydowskiej kultury w stolicy. Zaczęła osiągać dojrzałość artystyczną i zyskiwać uznanie krytyków tuż przez swoją śmiercią. Niedawno powstała książka o tej niezwykłej postaci.
Jarosława i Izydor Wołosiańscy mieszkali podczas II wojny światowej w Drohobyczu. Przez 22 miesiące w piwnicy ukrywali 39 Żydów. Wszyscy przeżyli zagładę. Poznajcie niezwykłą historię tej rodziny.
Agnieszka Traczewska długo pracowała jako producentka filmowa. Jednak w 2001 r. swoją uwagę zwróciła w stronę wąskiej grupy społecznej. Od 15 lat zajmuje się fotografowaniem chasydów, którzy każdego roku odwiedzają grób cadyka w Leżajsku na Podkarpaciu. Jak udało jej się przeniknąć do tego hermetycznego środowiska?
27 stycznia mija 76 lat od wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. To właśnie tam trafiły Anne Frank i Eva Schloss. Tylko jedna z nich przeżyła. Anne została przewieziona do obozu koncentracyjnego Bergen-Belsen, gdzie zmarła na tyfus, a Eva potrzebowała 40 lat, by rozliczyć się z tragicznymi wydarzeniami.
Pesach to święto żydowskie powiązane z wydarzeniami, które opisane są w świętych pismach jako wyjście Izraelitów z Egiptu. Chodzi tutaj o dziesiątą plagę, podczas której Bóg miał oszczędzić dzieci Izraelitów, którzy wejścia do swoich domów oznaczyli krwią baranka.
Szawuot, czyli Święto Tygodni, wymieniane jest jako jedno z najważniejszych świąt żydowskich. Świętowanie rozpoczyna się 6 siwan, czyli na przełomie maja i czerwca. Z uwagi na to, że wypada ono 50 dni po święcie Pesach, nazywane jest również Pięćdziesiątnicą.
Purim uważane jest za jedno z najbardziej radosnych świąt obchodzonych przez Żydów. Nie można się temu dziwić, gdyż upamiętnia dzielny czyn królowej Estery. Udało jej się ocalić perskich Żydów od niechybnej śmierci, która czekała ich w wyniku uknutej przez królewskiego urzędnika spisku.
W kalendarzu żydowskim znajduje się wiele świąt, które mają upamiętniać ważne wydarzenia z historii narodu wybranego. Jednym z nich jest Chanuka, obchodzona w miesiącu kislew, czyli w okresie jesienno-zimowym. Jest to święto ruchome i każdego roku przypada w innym dniach.
Tuż po drugiej wojnie światowej do kurortów w Rabce i Zakopanem przybyło wiele żydowskich sierot, które ocalały z Holokaustu. Pobyt w sanatoriach miał być dla dzieci szansą na powrót do zdrowia, ale niestety bezpieczne miejsce szybko zostało zaatakowane.
Jom Kippur to jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu żydowskim. Ma ono charakter pokutny i w jego trakcie obowiązuje ścisły post. Wtedy nie można również pracować. Warto też wiedzieć, że jest to święto ruchome.
O społeczności żydowskiej w Polsce, o odkrywaniu swoich żydowskich korzeni i konwersji na judaizm oraz o miłości opowiedzieli nam Jonathan Ornstein, dyrektor Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie i jego żona Katarzyna Leonardi. Jak wygląda przejście na judaizm? Ilu Żydów mieszka dziś w Krakowie i jak wiele osób odkrywa swoje żydowskie korzenie?
Z okazji, zbliżającej się 75. rocznicy powstania w warszawskim getcie, w studiu Dzień Dobry TVN, o Warszawie przedwojennej i dzisiejszej, o wojnie i o powstaniu w getcie, opowiedział nam Szewach Weiss: "To była zemsta, to była odwaga, to była inna śmierć. Oni próbowali sobie wybrać inną śmierć...".
Obchodzimy właśnie 50. rocznicę wydarzeń, które miały miejsce w marcu 1968 roku. W wyniku przeprowadzonej przez władze PRL kampanii antyżydowskiej, Polskę opuściło ok 15 - 20 tys. osób pochodzenia żydowskiego. O tym, jak potoczyły się losy ówczesnych przymusowych emigrantów, rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Sabiną Baral, która przyjechała do Warszawy na premierę przedstawienia „Zapiski z wygnania” na podstawie jej książki o tym samym tytule. Z kamerą Dzień Dobry TVN wybraliśmy się też na spotkanie z "marcowymi emigrantami" - Władysławem Zającem i Anną Frajlich.
Jan Żabiński wyciągał z getta Żydów, a następnie wraz ze swoją żoną Antoniną ukrywał ich na terenie warszawskiego zoo. Już niedługo do kin wchodzi hollywoodzki film Azyl, przedstawiający historię polskiego małżeństwa. W postać Antoniny wcieliła się Jessica Chastain. W Dzień Dobry TVN gościliśmy córkę Jana i Antoniny Teresę Żabińską-Zawadzki. Co czuła oglądając amerykańską produkcję? O czym rozmawiała z Jessicą Chastain przed realizacją filmu? Co się działo z rodziną Pani Teresy po zakończeniu wojny? Czy nasz gość miał kontakt z ocalałymi?
W czasie gdy Katolicy zasiadali do wieczerzy wigilijnej, Żydzi zaczynali obchodzić Chanukę. O tajemnice żydowskiego święta i jego tradycje zapytaliśmy w Dzień Dobry TVN rabina Szaloma Stamblera. Dlaczego w czasie Chanuki Żydzi jedzą pączki, a dzieci bawią się bączkami? Mieliśmy też okazję zobaczyć występ tańczącego skrzypka Daniela Ahaviela.
Podczas drugiej wojny światowej ryzykowali życiem swoim i swojej rodziny, by pomóc ocalić Żydów. O kim mowa? O Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Niedawno odbyło się ich wyjątkowe spotkanie. Zjawił się na nim dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki, by przypomnieć nam o polskich bohaterach, których została niestety garstka.
Jedną z religii spotykanych w Polsce jest judaizm. Dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Olubińska postanowiła zapoznać się z jego głównymi założeniami. W tym celu odwiedziła krakowski Kazimierz, gdzie przed ostatnią wojną mieściło się dwieście domów modlitwy, a obecnie siedem. Spotkała się ta m.in. z jedyną w Polsce kobietą-rabinem Tanyą Segal. Jaka jest rola kobiety w judaizmie?
"To był 6 XII 1942. Przyjechali Niemcy, otoczyli mieszkanie,... do stodoły zapędzili, oblali stodołę benzyną, zamknęli i podpalili... Dokonali egzekucji poprzez spalenie". Marcin Sawicki, z kamerą Dzień Dobry TVN, wybrał się na spotkanie z rodziną Skoczylasów, których przodkowie zostali zamordowani przez Niemców za to, że ukrywali Żydów. Gościem w naszym studiu był Jonny Daniels, izraelski działacz społeczny, założyciel i prezes fundacji "From the Depths", poszukujący miejsc, w których Polacy ukrywali Żydów w czasie II Wojny Światowej.
W Dzień Dobry TVN z przedstawicielami dwóch pokoleń: profesorem Szewachem Weissem oraz historykiem Szymonem Pawlakiem wspominaliśmy postać Jana Karskiego. Czy Karski był znany w Izraelu? Czy Polaków interesuje postać polskiego kuriera i emisariusza? Jak Winston Churchill zareagował na informacje o Holokauście, które przekazał mu Karski?
Na terenie warszawskiego ZOO, kierowanego w czasie wojny przez Jana i Antoninę Żabińskich, schronienie znalazło ponad 300 Żydów z warszawskiego getta! Marcin Sawicki spotkał się z ocalonym przez rodzinę Żabińskich Moshe Tiroshem, który po latach odwiedził dom, w którym ukrywano go przed Niemcami.
Uczestniczył w uroczystym otwarciu Muzeum Historii Żydów Polskich. Prezes fundacji "From The Depths" Jonny Daniels był gościem w Dzień Dobry TVN. Opowiedział o wspólnej polsko - żydowskiej historii.