Ugaszenie menory chanukowej w Sejmie - komentarz rabina
12 grudnia poseł Konfederacji Grzegorz Braun zakłócił celebrowane od 17 lat w polskim Sejmie żydowskie święto zwane Chanuką i za pomocą gaśnicy ugasił zapaloną przez wyznawców judaizmu menorę chanukową. Incydent spotkał się z jednoznacznym potępieniem przez pozostałych parlamentarzystów z różnych stron politycznych. Jak tę sytuację interpretuje rabin Szalom Ber Stambler?
- Im bardziej ktoś będzie przeszkadzał, tym bardziej on będzie wzmacniał naszą tożsamość i przywiązanie do naszej tradycji. Proszę zobaczyć, jak pięknie Polacy reagowali - od marszałka sejmu, posłów, ministrów i obywateli, którzy chcą po prostu podkreślić: "To nie my". To [gest Grzegorza Brauna - przyp. red.] to nie są tylko czynności antysemickie, to są antypolskie. Stało się to, co się stało, ale efekt jest, dzięki Bogu, odwrotny - zaznaczył w Dzień Dobry TVN.
Chanukija - symbolika świecznika
Rabin Szalom Ber Stambler podkreśla, że świecznik chanukowy jest symbolem ponadczasowym. Na menorze znajduje się 8 świec (które zapalane są każdego dnia celebracji Chanuki) oraz dodatkowa świeca Szamasz, od której pozostałe są odpalane.
- Liczba 8 w judaizmie to symbol nieskończoności i nadprzyrodzoności, bo jeżeli chodzi o dobro człowieka, to nie zna ono granic. (...) To jest bardzo uniwersalne przesłanie, dlatego świecznik chanukowy jest umieszczany na całym świecie. Jest zapalony w środku Białego Domu, na zewnątrz Białego Domu, w centach miast, na placach i również w różnych parlamentach - w Parlamencie Europejskim i również w Polsce od 17 lat. Temat ponad podziałami. Nieważne, jaka była partia rządząca, zawsze byliśmy mile widziani - komentuje gość Dzień Dobry TVN.
Jak w żydowskich domach wyglądają zwyczaje związane z Chanuką? Tego dowiesz się z naszego materiału wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- W jej rodzinnym domu obchodzi się Boże Narodzenie, ona od 8 lat świętuje Chanukę: "To są wartości, które do mnie przemawiają"
- Przez osiem lat żyła w klasztorze. "Pociągnęła mnie ta historia, odkrycie, że istnieje Bóg"
- "Ksiądz z osiedla" podbił serca młodych internautów. "Strasznie mnie cieszy, jak ktoś w komentarzu próbuje mnie obrazić"
Autor: Berenika Olesińska
Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News