Rabin komentuje incydent ugaszenia chanukiji w Sejmie. Czy ma żal do Polaków?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Co warto widzieć o Chanuce?
Co warto widzieć o Chanuce?
Kościół w galerii handlowej
Kościół w galerii handlowej
Uwaga! TVN: Czy zakonnik z Bytomia molestował dzieci w podziemiach kościoła?
Uwaga! TVN: Czy zakonnik z Bytomia molestował dzieci w podziemiach kościoła?
Fakty i mity o świecie islamu. Jak bardzo radykalna jest ta religia?
Fakty i mity o świecie islamu. Jak bardzo radykalna jest ta religia?
Grzechy główne Kościoła w Polsce
Grzechy główne Kościoła w Polsce
Autor „Sodomy” o Janie Pawle II i przyszłości Kościoła
Autor „Sodomy” o Janie Pawle II i przyszłości Kościoła
Chanuka to trwające 8 dni żydowskie Święto Świateł, które w tym roku przypadło na 7-14 grudnia. Symbolem celebracji jest zapalanie w tym okresie świec na świeczniku zwanym menorą chanukową lub chanukiją. Rabin Szalom Ber Stambler w Dzień Dobry TVN wyjaśnił, jak incydent w Sejmie wpłynął m.in. na postrzeganie Polaków przez Żydów.

Ugaszenie menory chanukowej w Sejmie - komentarz rabina

12 grudnia poseł Konfederacji Grzegorz Braun zakłócił celebrowane od 17 lat w polskim Sejmie żydowskie święto zwane Chanuką i za pomocą gaśnicy ugasił zapaloną przez wyznawców judaizmu menorę chanukową. Incydent spotkał się z jednoznacznym potępieniem przez pozostałych parlamentarzystów z różnych stron politycznych. Jak tę sytuację interpretuje rabin Szalom Ber Stambler?

- Im bardziej ktoś będzie przeszkadzał, tym bardziej on będzie wzmacniał naszą tożsamość i przywiązanie do naszej tradycji. Proszę zobaczyć, jak pięknie Polacy reagowali - od marszałka sejmu, posłów, ministrów i obywateli, którzy chcą po prostu podkreślić: "To nie my". To [gest Grzegorza Brauna - przyp. red.] to nie są tylko czynności antysemickie, to są antypolskie. Stało się to, co się stało, ale efekt jest, dzięki Bogu, odwrotny - zaznaczył w Dzień Dobry TVN.

Chanukija - symbolika świecznika

Rabin Szalom Ber Stambler podkreśla, że świecznik chanukowy jest symbolem ponadczasowym. Na menorze znajduje się 8 świec (które zapalane są każdego dnia celebracji Chanuki) oraz dodatkowa świeca Szamasz, od której pozostałe są odpalane.

- Liczba 8 w judaizmie to symbol nieskończoności i nadprzyrodzoności, bo jeżeli chodzi o dobro człowieka, to nie zna ono granic. (...) To jest bardzo uniwersalne przesłanie, dlatego świecznik chanukowy jest umieszczany na całym świecie. Jest zapalony w środku Białego Domu, na zewnątrz Białego Domu, w centach miast, na placach i również w różnych parlamentach - w Parlamencie Europejskim i również w Polsce od 17 lat. Temat ponad podziałami. Nieważne, jaka była partia rządząca, zawsze byliśmy mile widziani - komentuje gość Dzień Dobry TVN.

Jak w żydowskich domach wyglądają zwyczaje związane z Chanuką? Tego dowiesz się z naszego materiału wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

Autor: Berenika Olesińska

Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości