Francja to kraj świecki, w którym noszenie i pokazywanie symboli religijnych w szkołach jest zakazane. Rząd tego kraju poszedł o krok dalej i zabronił muzułmankom noszenia abaji – długich, tradycyjnych sukni. Reporterka Dzień Dobry TVN – Anna Nowak porozmawiała z Francuzami o tym, czy zakaz nałożony na muzułmanki godzi w prawa człowieka.
Francja zakazuje noszenia abaji
Francja to kraj, w którym od dawna stawia się na świeckość. Rozdział państwa od kościoła, nie tylko tego katolickiego, jest na tyle silny, że w szkołach i urzędach już jakiś czas temu wprowadzono zakaz noszenia symboli religijnych. Politycy podjęli kolejną decyzję z tym związaną - od teraz francuskie uczennice, które są muzułmankami nie będą mogły nosić do szkoły publicznej abaji - tradycyjnego dla swojego wyzwania stroju. Decyzja budzi we społeczeństwie spore kontrowersje. Reporterka Dzień Dobry TVN Anna Kowalska porozmawiała z Francuzami, co sądzą na ten temat.
- Mamy wybór. Są szkoły świeckie, są też religijne. Ci, którzy chcą iść do szkół religijnych-niech sobie chodzą. [...] W tym państwie można wyznawać religię, jaką tylko się chce, ale jeśli umieszczamy dziecko w szkole publicznej to zapominamy o religii - stwierdziła Christine, jedna z przechodniów.
Zakaz a prawa człowieka
We francuskich szkołach publicznych obowiązuje zakaz pokazywania symboli religijnych, na przykład: duże krzyże, żydowskie jarmułki i hidżaby. Rząd uznał że abaje są również strojem religijnym. 80 procent Francuzów popiera nowe zasady, jednak wśród muzułmanek zakaz godzi w ich odrębność kulturową oraz tradycje.
-Dla nas to zwykła sukienka, po prostu długa suknia. Francuzi, Żydzi, Chrześcijanie wszyscy noszą sukienki. Nie wiem, czemu cały czas atakuje się nas. Jestem temu przeciwna - tłumaczyła jedna z rozmówczyń – muzułmanka Malika.
W pierwszym dniu obowiązywania przepisów w abajach do szkół przyszło 300 uczniów. Ci, którzy nie chcieli ich zdjąć, zostali odesłani do domów, jednak były to rzadkie przypadki. Stowarzyszenia broniące praw człowieka we Francji będą walczyć o unieważnienie przepisów w sądzie.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Góralka z Podhala założyła firmę turystyczną w Gruzji. "To była jedna wielka wojna kulturowa"
- Polka, która przeprowadziła się do Marrakeszu. "Musiałam jeszcze raz nauczyć się żyć"
- Prawo szariatu, czyli zbiór zasad każdego muzułmanina
Autor: Zofia Wierzcholska
Reporter: Anna Kowalska
Źródło zdjęcia głównego: DDTVN