Medyna i islam. Święte miejsca w mieście Mahometa

Medyna
Medyna
Źródło: Jasmin Merdan/Getty Images
Medyna to obok Mekki i Kairuanu jedno ze świętych miejsc dla wyznawców islamu. Miasto to często określa się jako Al-Munawwara, czyli oświecone. Każdego roku przybywają tutaj tysiące pielgrzymów, podążających śladami proroka Mahometa.

Medyna to miasto położone w północno-zachodniej części Arabii Saudyjskiej. W roku śmierci Mahometa (632 rok n.e.), kiedy to zrodził się pomysł powołania następcy proroka - kalifa - Medyna stała się stolicą pierwszego na świecie kalifatu. Ustrój ten panował do 924 roku, kiedy miasto zostało zdobyte przez ultrakonserwatywnych wahhabickich władców saudyjskich.

Medyna, Arabia Saudyjska - historia i religia

W czasach przedislamskich oazy położone w rejonie współczesnej Medyny zamieszkiwane były przede wszystkim przez Żydów. Najbardziej rozwiniętą i najważniejszą z tych osad była Jatrib. To właśnie do niej udał się Mahomet, gdy na skutek prześladowań został zmuszony do opuszczenia Mekki. Wydarzenie to miało miejsce w 662 roku i miało ogromne znaczenie dla historii islamu. Po pojawieniu się Mahometa, Jatrib zmieniło nazwę na Medyna Miasto Proroka (Medinat an-Nabi).

Medyna - miejsce życia Mahometa

W miejscu tym Mahomet mieszkał aż do śmierci. To tutaj doznał objawień - sur medyńskich, na podstawie których powstały 24 rozdziały Koranu. Mahomet zawarł w nich najważniejsze przepisy moralne i religijne dla wyznawców islamu. Przedstawił również wiele opisów natury teologicznej.

W okresie medyńskim prorok ostatecznie wyodrębnił islam jako nową religię. Definitywnie też zerwane zostały jego związki z chrześcijaństwem czy judaizmem. Najważniejsze reguły, jakie wówczas ustanowił, to:

 • zmiana dnia świętego z soboty (żydowski szabas) na piątek,
  • zmiana kibli, czyli kierunku modlitwy, z Jerozolimy na Al-Kabę w Mekce,
   • ustanowienie azanu, czyli śpiewnego nawoływania do modlitwy, w miejsce gongów i trąbek,
    • ustanowienie miesiąca postu - ramadanu (w dziewiątym miesiącu muzułmańskiego kalendarza księżycowego),
     • uświęcenie zwyczaju pielgrzymowania do Mekki,
      • uznanie terenu w pobliżu Al-Kaby za święty i wprowadzenie haram, czyli zakazu zbliżania się do niego osób o innym wyznaniu.

       W 632 roku Mahomet poprowadził pielgrzymkę do Mekki. Podczas niej przedstawił wszystkie rytuały, które miały stać się prawem - wkładanie białych szat, okrążanie Al-Kaby czy dotykanie Hadżaru. Podczas pobytu w Medynie Mahomet rozpoczął również wojnę z plemionami arabskimi, której celem było nawrócenie jak największej liczby niewiernych na islam.

       Medyna - Meczet Proroka

       Najważniejsze miejsca na mapie Medyny związane są z życiem Mahometa. Głównym miejscem pielgrzymek muzułmanów z całego świata jest Meczet Proroka. Jest to jedna z największych islamskich świątyń na świecie. Jej budowa została zapoczątkowana przez samego Mahometa w 622 roku.

       Pierwotnie meczet przylegał do domu, w którym mieszkał prorok. Budowla miała wówczas powierzchnię 30 × 35 m. Jej wysokość wynosiła 2 m. Ściany meczetu wykonane były z pni drzew palmowych oraz błota. Dach pokryto liśćmi palmowymi. Budynek miał trzy wejścia: Drzwi Miłosierdzia (Bab ar-Rahma), Drzwi Gabriela (Bab Dżibril) oraz Drzwi Kobiet (Bab an-Nisa).

       Przestrzeń do modlitwy pierwotnie skierowana była w stronę Jerozolimy. W późniejszym czasie, kiedy kierunek modlitwy skierowany został na Al-Kabę w Mekce, meczet został przebudowany tak, by kierować się ku południu.

       W 629 roku, kiedy liczba wyznawców islamu radykalnie wzrosła, podjęto decyzję o konieczności rozbudowy meczetu. Powierzchnia świątyni zwiększyła się dwukrotnie. Po śmierci Mahometa kontynuowano rozbudowywanie i udoskonalanie meczetu. W 707 roku budowla została zrównana z ziemią, a na jej miejsce wybudowana została nowa świątynia, w której umieszczono grób Mahometa. W kolejnych latach nad miejscem, w którym znajdował się grób proroka, umieszczono słynną kopułę.

       Medyna a szyici

       Medyna jest miejscem o niezwykłej wartości dla szyitów, czyli wyznawców jednego z odłamów islamu. Szyici uważają, że prawowitymi następcami Mahometa są potomkowie czwartego kalifa Alego oraz córki proroka Fatimy.

       Dziesięciu z dwunastu szyickich imamów (świętych, potomków Alego i Fatimy) przyszło na świat właśnie w Medynie. Czterech z nich zostało tam także pochowanych. Ponadto w Medynie znajduje się grób Fatimy, najdroższej córki proroka, matki imamów. Pielgrzymka do Medyny jest dla wielu szyitów świętym obowiązkiem.

       Zobacz także:

       Zobacz wideo: Fakty i mity o świecie islamu. Jak bardzo radykalna jest ta religia?

       Fakty i mity o świecie islamu
       Fakty i mity o świecie islamu. Jak bardzo radykalna jest ta religia?

       Autor: Adrian Adamczyk

       Źródło zdjęcia głównego: Jasmin Merdan/Getty Images

       podziel się:

       Pozostałe wiadomości

       Jak i gdzie zmierzyć skład ciała?
       Materiał promocyjny

       Jak i gdzie zmierzyć skład ciała?