muzułmanie

  muzułmanie

  Medyna to obok Mekki i Kairuanu jedno ze świętych miejsc dla wyznawców islamu. Miasto to często określa się jako Al-Munawwara, czyli oświecone. Każdego roku przybywają tutaj tysiące pielgrzymów, podążających śladami proroka Mahometa.

  Prawo szariatu ma obowiązywać każdego muzułmanina, regulować życie religijne i świeckie. Święta Księga Islamu mówi o zasadach, jakimi należy kierować się w życiu rodzinnym, społecznym, tłumaczy, jak należy traktować innowierców i jakie obowiązki ma każdy muzułmanin. Szariat jest interpretacją zapisów Koranu, hadisów, przypowieści o życiu proroka Mahometa. Według szariatu największą zbrodnią jest odstępstwo od wiary.

  Jamila w Polsce jest Kasią. Przeprowadziła się do Maroka, bo już jako mała dziewczynka interesowała się kulturą państw Afryki i Ameryki Południowej. W rozmowie z dziendobry.tvn.pl zdradziła jak po przyjeździe do Marrakeszu musiała nauczyć się żyć na nowo. Jamila mówi wprost "nigdzie nie ma raju, zawsze musisz liczyć się z tym, że coś zyskasz, a coś stracisz".

  Izabela Smolińska-Dahab jest muzułmanką i mieszka w Dubaju od 15 lat. Dlaczego przeszła na islam? Czy jej przemiana dotyczy także sposobu ubierania? Jak jej się żyje w Zjednoczonych Emiratach Arabskich?

  Poznajcie historię Ayse Tukrukcu, byłej prostytutki, która dziś pomaga bezdomnym: "Kiedy byłam małą dziewczynką zostałam zgwałcona przez wujka, brata mojego ojca. Powiedziałam o tym rodzicom ale nikt nie chciał mi uwierzyć. Rodzina mnie wyśmiała, nie miałam przez to dzieciństwa. Kiedy tylko podrosłam uciekłam od swoich bliskich" i Defne Gulce Sapci, która została wyrzucona z domu gdy zdecydowała się na zmianę płci.

  - W naszej szkole odbywają się wyjścia, które mają rozszerzać sposób patrzenia dzieci na świat współczesny - mówi Danuta Kozakiewicz, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 103 w Warszawie. Dlatego uczniowie wybrali się do meczetu. Najpierw jednak przygotowali się na zajęciach do tej wizyty. Zobaczcie, jakie pytania miały dzieci do imama Nezara Charifa.

  Aldona Bożek mieszka w Omanie od kilku miesięcy. Przeprowadzili się do Omanu na cztery lata, bo jej mąż jest tu na kontrakcie. Myślą o tym, by zostać tu na stałe. Bożena Nasser mieszka w Omanie od 40 lat. Swoją przeprowadzkę nazywa "emigracją serca". Męża poznała w Toruniu. Jak żyje się Polakom w Omanie? Jak reagują na nich miejscowi? Czy Polacy czują się bezpiecznie? Zobaczcie reportaż dziennikarki Bianki Zalewskiej.

  Egipt to kraj w większości muzułmański. Muzułmanie stanowią 90 proc. ludności, a 10 proc. to chrześcijanie. Nazywają się Koptami i należą do najstarszych społeczności chrześcijańskich na świecie. Ich szczególnym znakiem jest tatuaż umieszczony na prawej ręce, który ma kształt krzyża i jest symbolem zbawienia i ochrony. Zobaczcie reportaż dziennikarki Katarzyny Chętnik z jej podróży do Egiptu.

  Bianka Zalewska wybrała się do Mosulu by pokazać nam jak wygląda walka muzułmanów z terrorystami z tzw. państwa islamskiego. W studiu Dzień Dobry TVN z dr. Wojciechem Wilkiem - Prezesem Fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej i Moniką Korowajczyk-Sujkowską – dyrektorem działu pomocy rozwojowej PAH rozmawialiśmy o tym, jak odbudowuje się kraj dotknięty wojną. Jakie wyzwania stoją przed organizacjami niosącymi pomoc i czego najbardziej potrzebują mieszkańcy zniszczonych terenów?

  Okazuje się, że obraz kobiety w islamie często bywa bardzo mylny. W Polsce mieszka ok. 20-25 tys. Muzułmanek. Większość z nich to konwertytki, które dobrowolnie przeszły na islam. Co motywuje je do zmiany wiary? Czego szukają w islamie? Czy łatwo im dostosować się obowiązujących w islamie zasad? Gościem Dzień Dobry TVN była dziennikarka Anna J. Dudek.

  Dziennikarka Dzień Dobry TVN Anna Senkara odwiedziła meczet we wschodnim Londynie, największy w Wielkiej Brytanii, by dowiedzieć się jak ludzie za tymi murami odbierają każdy zamach. Czy są w stanie przeciwstawić się ekstremizmowi? Zobaczcie, co dzieje się za murami tego meczetu.

  W Dzień Dobry TVN gościliśmy etnolożkę Joannę Kusy, która po wielu wahaniach zamieszkała w Karaczi z mężem Pakistańczykiem i jego rodziną. Pakistan nie przestaje być dla niej wyzwaniem, choć powoli staje się drugim domem. Jak Pani Joanna poznała męża? Czy zanim go poślubiła była wcześniej w tamtym regionie? Czy w Pakistanie spotykają ją jakieś nieprzyjemności? Czy może wyjść sama na ulicę? Czy musi zakrywać włosy?

  A już dziś w "Rozmowach w toku" posłuchamy historii kobiet, które wyszły za mąż za muzułmanów. Czy miłość pokona różnice kulturowe? Zobaczcie, jak żyją i jakie są ich relacje z polskimi rodzinami.

  "Przyjeżdżając do Kataru jesteś jednym z nas, więc okaż szacunek". Pod takim hasłem ruszyła w Katarze kampania informacyjna dla turystów. Akcja ta ma nakłaniać podróżnych do stosownego w tym kraju muzułmańskiego ubioru oraz zachowania, szczególnie w miejscach publicznych. Jakich zatem zasad należy tam przestrzegać?

  Bohaterką kolejnego docinka cyklu "Kobiety w religiach świata" jest Czeczenka Zukhra Umalatowa, która w Polsce mieszka od kilku lat. Czy z powodu chusty, którą - jako muzułmanka - nosi na głowie spotykają ją przykrości i ataki agresji? Całą rozmowę z Zukhrą zobaczycie w najbliższy czwartek w Dzień Dobry TVN! Zapraszamy!

  Tu słonecznych dni w roku jest więcej niż Polsce. Podobno nie mniej niż trzysta. Jaki wpływ ma aura na modę? Czy na ulicach dominują zdecydowane kolory? Zabieramy Was teraz na wycieczkę do Tunezji.