Francja to kraj świecki, w którym noszenie i pokazywanie symboli religijnych w szkołach jest zakazane. Rząd tego kraju poszedł o krok dalej i zabronił muzułmankom noszenia abaji – długich, tradycyjnych sukni. Reporterka Dzień Dobry TVN – Anna Nowak porozmawiała z Francuzami o tym, czy zakaz nałożony na muzułmanki godzi w prawa człowieka.
"Egipcjanie, gdyby mogli, to by mi drogę różami usłali".
Medyna to obok Mekki i Kairuanu jedno ze świętych miejsc dla wyznawców islamu. Miasto to często określa się jako Al-Munawwara, czyli oświecone. Każdego roku przybywają tutaj tysiące pielgrzymów, podążających śladami proroka Mahometa.
Prawo szariatu ma obowiązywać każdego muzułmanina, regulować życie religijne i świeckie. Święta Księga Islamu mówi o zasadach, jakimi należy kierować się w życiu rodzinnym, społecznym, tłumaczy, jak należy traktować innowierców i jakie obowiązki ma każdy muzułmanin. Szariat jest interpretacją zapisów Koranu, hadisów, przypowieści o życiu proroka Mahometa. Według szariatu największą zbrodnią jest odstępstwo od wiary.
Jamila w Polsce jest Kasią. Przeprowadziła się do Maroka, bo już jako mała dziewczynka interesowała się kulturą państw Afryki i Ameryki Południowej. W rozmowie z dziendobry.tvn.pl zdradziła jak po przyjeździe do Marrakeszu musiała nauczyć się żyć na nowo. Jamila mówi wprost "nigdzie nie ma raju, zawsze musisz liczyć się z tym, że coś zyskasz, a coś stracisz".
Barbara Konkolewska udowadnia, że warto walczyć o marzenia. Polka założyła bowiem firmę w Gruzji. Sęk w tym, że nie wybrała turystycznych rejonów, a Pankisi, gdzie mieszkają muzułmanie. O tym, jak jej się udało pokonać różnice kulturowe opowiedziała w rozmowie z Anną Kalczyńską.
Piotr Cywiński - dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz- Birkenau napisał list do prezydenta Nigerii w obronie trzynastoletniego Omara. Chłopiec został bowiem skazany na 10 lat więzienia za wypowiedziane bluźnierstwo. Dlaczego pan Piotr zdecydował się na ten krok? Jakie są szanse, że władze Nigerii spojrzą na propozycję dyrektora muzeum przychylnie?
Izabela Smolińska-Dahab jest muzułmanką i mieszka w Dubaju od 15 lat. Dlaczego przeszła na islam? Czy jej przemiana dotyczy także sposobu ubierania? Jak jej się żyje w Zjednoczonych Emiratach Arabskich?
Poznajcie historię Ayse Tukrukcu, byłej prostytutki, która dziś pomaga bezdomnym: "Kiedy byłam małą dziewczynką zostałam zgwałcona przez wujka, brata mojego ojca. Powiedziałam o tym rodzicom ale nikt nie chciał mi uwierzyć. Rodzina mnie wyśmiała, nie miałam przez to dzieciństwa. Kiedy tylko podrosłam uciekłam od swoich bliskich" i Defne Gulce Sapci, która została wyrzucona z domu gdy zdecydowała się na zmianę płci.
- W naszej szkole odbywają się wyjścia, które mają rozszerzać sposób patrzenia dzieci na świat współczesny - mówi Danuta Kozakiewicz, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 103 w Warszawie. Dlatego uczniowie wybrali się do meczetu. Najpierw jednak przygotowali się na zajęciach do tej wizyty. Zobaczcie, jakie pytania miały dzieci do imama Nezara Charifa.
Aldona Bożek mieszka w Omanie od kilku miesięcy. Przeprowadzili się do Omanu na cztery lata, bo jej mąż jest tu na kontrakcie. Myślą o tym, by zostać tu na stałe. Bożena Nasser mieszka w Omanie od 40 lat. Swoją przeprowadzkę nazywa "emigracją serca". Męża poznała w Toruniu. Jak żyje się Polakom w Omanie? Jak reagują na nich miejscowi? Czy Polacy czują się bezpiecznie? Zobaczcie reportaż dziennikarki Bianki Zalewskiej.
Egipt to kraj w większości muzułmański. Muzułmanie stanowią 90 proc. ludności, a 10 proc. to chrześcijanie. Nazywają się Koptami i należą do najstarszych społeczności chrześcijańskich na świecie. Ich szczególnym znakiem jest tatuaż umieszczony na prawej ręce, który ma kształt krzyża i jest symbolem zbawienia i ochrony. Zobaczcie reportaż dziennikarki Katarzyny Chętnik z jej podróży do Egiptu.
Bianka Zalewska wybrała się do Mosulu by pokazać nam jak wygląda walka muzułmanów z terrorystami z tzw. państwa islamskiego. W studiu Dzień Dobry TVN z dr. Wojciechem Wilkiem - Prezesem Fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej i Moniką Korowajczyk-Sujkowską – dyrektorem działu pomocy rozwojowej PAH rozmawialiśmy o tym, jak odbudowuje się kraj dotknięty wojną. Jakie wyzwania stoją przed organizacjami niosącymi pomoc i czego najbardziej potrzebują mieszkańcy zniszczonych terenów?
Okazuje się, że obraz kobiety w islamie często bywa bardzo mylny. W Polsce mieszka ok. 20-25 tys. Muzułmanek. Większość z nich to konwertytki, które dobrowolnie przeszły na islam. Co motywuje je do zmiany wiary? Czego szukają w islamie? Czy łatwo im dostosować się obowiązujących w islamie zasad? Gościem Dzień Dobry TVN była dziennikarka Anna J. Dudek.
Dziennikarka Dzień Dobry TVN Anna Senkara odwiedziła meczet we wschodnim Londynie, największy w Wielkiej Brytanii, by dowiedzieć się jak ludzie za tymi murami odbierają każdy zamach. Czy są w stanie przeciwstawić się ekstremizmowi? Zobaczcie, co dzieje się za murami tego meczetu.
W Dzień Dobry TVN gościliśmy etnolożkę Joannę Kusy, która po wielu wahaniach zamieszkała w Karaczi z mężem Pakistańczykiem i jego rodziną. Pakistan nie przestaje być dla niej wyzwaniem, choć powoli staje się drugim domem. Jak Pani Joanna poznała męża? Czy zanim go poślubiła była wcześniej w tamtym regionie? Czy w Pakistanie spotykają ją jakieś nieprzyjemności? Czy może wyjść sama na ulicę? Czy musi zakrywać włosy?
A już dziś w "Rozmowach w toku" posłuchamy historii kobiet, które wyszły za mąż za muzułmanów. Czy miłość pokona różnice kulturowe? Zobaczcie, jak żyją i jakie są ich relacje z polskimi rodzinami.
"Przyjeżdżając do Kataru jesteś jednym z nas, więc okaż szacunek". Pod takim hasłem ruszyła w Katarze kampania informacyjna dla turystów. Akcja ta ma nakłaniać podróżnych do stosownego w tym kraju muzułmańskiego ubioru oraz zachowania, szczególnie w miejscach publicznych. Jakich zatem zasad należy tam przestrzegać?
Bohaterką kolejnego docinka cyklu "Kobiety w religiach świata" jest Czeczenka Zukhra Umalatowa, która w Polsce mieszka od kilku lat. Czy z powodu chusty, którą - jako muzułmanka - nosi na głowie spotykają ją przykrości i ataki agresji? Całą rozmowę z Zukhrą zobaczycie w najbliższy czwartek w Dzień Dobry TVN! Zapraszamy!
Tu słonecznych dni w roku jest więcej niż Polsce. Podobno nie mniej niż trzysta. Jaki wpływ ma aura na modę? Czy na ulicach dominują zdecydowane kolory? Zabieramy Was teraz na wycieczkę do Tunezji.