Medyna to obok Mekki i Kairuanu jedno ze świętych miejsc dla wyznawców islamu. Miasto to często określa się jako Al-Munawwara, czyli oświecone. Każdego roku przybywają tutaj tysiące pielgrzymów, podążających śladami proroka Mahometa.
Kaligrafia jest arabską sztuką ściśle powiązaną z duchowością. A ponieważ islam zakazuje tworzenia wizerunków Proroka, w domach arabskich znajdują się wykaligrafowane wersety Koranu. Dzień Dobry TVN spotkało się z artystą, kaligrafem Abdelkaderem Laarajem, który powiedział nam o marokańskiej sztuce kaligrafowania. Pokazał nam również kaligrafię, nad którą właśnie pracował.
Po zamachach w Paryżu w jednym ze szwajcarskich kantonów wprowadzono zakaz noszenia strojów całkowicie zakrywających ciało i twarz. Dotyczy on m.in. kobiet, które noszą burki. Za złamanie zakazu mają grozić wysokie kary. O tym, czy powinien być on wprowadzony w całej Unii Europiejskiej rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z: kierownikiem Zakładu Islamu Europejskiego UW dr Martą Widy-Behiesse, szefową Centrum Muzułmańskiego w Krakowie Anettą Dziedzic i dziennikarzem Piotrem Ślusarczykiem. Czy według Koranu kobiety powinny się zasłaniać? Jaka jest różnica między burką, nikabem, hidżabem i czadorem?
19-letnia Zukhra Umalatova kilka lat temu wraz z rodzicami i rodzeństwem musiała opuścić pogrążoną w wojnie Czeczenię. Zamieszkała w Polsce. Zukhra, która została wychowana zgodnie z muzułmańską tradycją i religią, mimo że opuściła swój kraj nadal jest wierna temu, co przekazali jej rodzice. Nosi chustę i zakrywa całe ciało, modli się tak jak przykazuje Koran. Czy Polacy akceptują jej wygląd i zachowanie? O tym muzułmanka Zukhra Umalatova opowiedziała reporterce Dzień Dobry TVN Katarzynie Olubińskiej. Zobaczcie kolejny odcinek cyklu "Kobiety w religiach świata".