Arabia Saudyjska

  Arabia Saudyjska

  Oman to jeden z najpiękniejszych krajów na Półwyspie Arabskim. Choć narzucony przez Oman obowiązek wizowy obejmuje polskich podróżników praktycznie od zawsze, dotychczas turyści otrzymywali wizy już po przekroczeniu granic państwa. Od wiosny 2018 wiza do Omanu przyznawana jest na innych zasadach.

  Medyna to obok Mekki i Kairuanu jedno ze świętych miejsc dla wyznawców islamu. Miasto to często określa się jako Al-Munawwara, czyli oświecone. Każdego roku przybywają tutaj tysiące pielgrzymów, podążających śladami proroka Mahometa.

  Rijad to miasto w Arabii Saudyjskiej, która ciągle wzbudza wiele kontrowersji wśród turystów. Co warto zobaczyć, będąc w Rijad? O czym trzeba wiedzieć, przygotowując się do takiego wyjazdu?

  Monumentalne grobowce Mada'in Salih to jedna z najbardziej tajemniczych i ekscytujących zagadek historycznych. Z jakiego okresu pochodzą te budowle? Kto był ich twórcą? Dla kogo powstały? Odpowiedzi na te pytania wciąż są niejasne. Odkryj sekrety, jakie skrywa przeklęte miasteczko Mada'in Salih!

  Na początku października krytyczny wobec rządów dynastii Saudów Dżamal Chaszodżdżi wszedł do konsulatu Arabii Saudyjskiej w Stambule, by załatwić formalności związane ze ślubem, po czym ślad po nim zaginął. Dopiero po ponad dwóch tygodniach od tego wydarzenia Arabia Saudyjska przyznała, że dziennikarz został zabity na terenie konsulatu. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy specjalistę w zakresie bezpieczeństwa Piotra Niemczyka, aby zapytać, dlaczego - jego zdaniem - na dziennikarza wydano wyrok śmierci, kto mógł zlecić morderstwo i jak ta historia może wpłynąć na stosunki międzynarodowe.

  "Woziłam arabskie księżniczki" to książka oparta na prawdziwych doświadczeniach Jayne Ameli Larson, które zdobyła w czasie kilkuletniej pracy jako szofer arabskich księżniczek w Los Angeles. Jak to się stało, że otrzymała tę pracę? Co kupowały jej pracodawczynie? Co ją zaskoczyło w zachowaniu arabskich księżniczek? Z Jayne Ameli Larson rozmawiał reporter Dzień Dobry TVN Ksawery Kalicki.

  Wśród trzydziestu milionów mieszkańców Algierii ponad 80 procent to Arabowie. Byliśmy z wizytą u algierskiej rodziny. Jak przyjmuje się gości w tym kraju?