Zniewolona kobieta w Arabii Saudyjskiej
"Zaginiony arabski książę" to tytuł najnowszej książki Marcina Margielewskiego. Powieść inspirowana jest prawdziwymi historiami, które autor usłyszał, przeprowadzając wywiady z saudyjskimi kobietami. Książka pisarza przedstawia historię Emilly, Europejki, która związała się z mężczyzną z Arabii Saudyjskiej. Głowna bohaterka jest podwójną mamą – jej pierwszy syn jest już dorosły, druga pociecha zaś – to mały chłopiec, który urodził się z zespołem Downa. Narodziny młodszego dziecka będą początkiem wielkich kłopotów Emilly, które ukazują okrucieństwo saudyjskiego społeczeństwa.
- Okazuje się ze w maczystowskiej, arabskiej kulturze, takiej bardzo konserwatywnej, to nie dotyczy ogółu Saudyjczyków, urodzenie dziecka, które ma jakiekolwiek wady genetyczne, jest potwarzą dla mężczyzny i zasługuje na karę. Kobieta powinna zostać poddana karze, a mężczyzna w ogóle nie poczuwa się - tłumaczył autor książki.
Przykra rzeczywistość saudyjskich kobiet
Głowna bohaterka "Zaginionego arabskiego księcia" trafia więc do zakładu poprawczego, gdzie odbywa karę za urodzenie dziecka z wadą genetyczną. Co szokujące – takie sytuacje regularnie dzieją się w tym kraju, a decyzję o wysłaniu kobiety do "naprawy" podejmują często członkowie rodziny.
- To jest totalne łamanie psychiczne. Tam często trafiają dziewczyny młode [...] Takie, które najzwyczajniej w świecie uciekły z domu, żeby wyjść na imprezę, na której był mężczyzna, z którym nie są spokrewnione. To jest więzienie, nie bójmy się tego słowa. [...] Są bite, mają wyroki, które mówią o tym, ile batów mają przyjąć w ciągu swojego pobytu - opowiadał pisarz.
Marcin Margielewski opisał te wstrząsające praktyki na swoich social mediach. Autora zaskoczyła reakcja części internautów.
- Przeraża mnie to, że bardzo wielu polskich mężczyzn uznało ten za pomysł za godny wprowadzenia również u nas. To są "panowie". Nie dopuśćmy do tego – apelował.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz też:
- Powiesili je na kamerach w metrze w Iranie. Kobiety walczą o swoje prawa
- Iranka walczy o wolność w swoim kraju. "Rób wszystko, żeby cię tylko nie złapali"
- Irańska gwiazda aresztowana za wspieranie protestów. Jej profil na Instagramie został zablokowany
Autor: Zofia Wierzcholska
Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News