Magdalena Rigamonti i Andrzej Seweryn byli gośćmi Dzień Dobry TVN, którzy opowiedzieli o wspólnej inicjatywie powstałej wokół książki pod tytułem "Niewygodni. Mówią prawdę o wojnie". Autorka pozycji opowiedziała o niezwykłych spotkaniach z osobami, które były świadkami okrucieństwa II wojny światowej i podkreśliła, jak aktualne są ich wspomnienia, w kontekście obecnej sytuacji w Ukrainie.
"Niewygodni. Mówią prawdę o wojnie". Książka Magdaleny Rigamonti
Wojna w Ukrainie trwa już prawie rok, a krwawe wydarzenia za wschodnią granicą nadal szokują okrucieństwem. Choć przez dziesiątki lat Europa starała się nie powtarzać błędów przeszłości, starcie zbrojne wróciło. Magdalena Rigamonti postanowiła spisać swoje rozmowy z seniorami, którzy nadal mają w pamięci wojenne chwile, które czytane dziś – wydają się bardzo aktualne.
- Nie ma co gloryfikować, patriotyzować, nie ma co pokazywać, że wojna to coś pięknego, wzniosłego. Wojna to zło, wojna, jak mówi jeden z moich bohaterów Czesław Lewandowski, powstaniec i więzień obozu kontrakcyjnego, to: "Najgłupsza i najstraszniejsza rzecz na świecie" - stwierdziła pisarka.
Dziennikarka zebrała kilkanaście rozmów z byłymi powstańcami, więźniami i więźniarkami obozów koncentracyjnych, getta, czy Syberii w książce, która opowiada o wojennej traumie przechodzącej z pokolenia na pokolenie. Bohaterowie występujący w książce w niektórych przypadkach otwierali się na temat swojej przeszłości po raz pierwszy w życiu, prezentowali różne perspektywy i różne spostrzeżenia na temat wojny.
- Mamy wojnę w Ukrainie, która trwa w zasadzie od 2014, a od lutego 2022 jest nazywana dużą wojną i jest taka sama jak ta opisywana przez moich ponad 90-letnich już bohaterów książki – tłumaczyła autorka.
Andrzej Seweryn zaprasza na wspólne czytanie książki
Andrzej Seweryn przeczytał fragment książki "Niewygodni. Mówią prawdę o wojnie" w studiu Dzień Dobry TVN. Aktor jest inicjatorem cyklu "Czytamy w Polskim", w ramach którego fragmenty wspomnianej książki będą interpretowane przez aktorów w Teatrze Polskim w Warszawie. Reżyserią zajęła się Swietłana Oleszko, która była dyrektorką zbombardowanego Teatru Studio Arabeski w Charkowie. Tym bardziej dla Andrzeja Seweryna pozycja autorstwa Magdaleny Rigamonti jest dziś niezwykle aktualna i poruszająca.
- To, co tragiczne, to to, że zło kogoś, kto próbuje z tym złem walczyć, prowokuje do czynienia zła. To jest myśl, która kojarzy mi się z tym, co dzieje się dzisiaj. To nie Ukraińcy napadli na Rosję, ale to Rosja napadła na Ukraińców, ale to Ukraińcy muszą zabijać. Proszę usłyszeć, co ja mówię: "muszą zabijać", to jest to najgorsze - podsumował aktor.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Skaleczone dzieciństwo. Ohmatdyt ratuje dzieci w czasie wojny. "Małej Marinie urwało nóżkę"
- W domu Madonny wisi obraz zaginiony podczas I wojny światowej? Władze apelują do piosenkarki
- Kandydatka Rosji walczyła o koronę w imperialnym stroju. Anna Kalczyńska: "Przygnębia mnie bezduszność"
Autor: Zofia Wierzcholska
Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski